Aug 252014
 
20140821 ZM KD Ondrejka Kováčik (SFZ)

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a ďalší zástupcovia zväzu absolvovali kontrolný deň na rekonštruovanom štadióne v Zlatých Moravciach.


Štadión v Zlatých Moravciach je jedným z 21 slovenských štadiónov, ktoré získali dotáciu z projektu rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov. Vďaka tomu už onedlho bude oficiálne spĺňať kritériá UEFA 2. Prezident SFZ Ján Kováčik spolu s predsedom Komisie pre štadióny a ihriská Ladislavom Liptákom a projektovými manažérmi SFZ Petrom Dedíkom a Jaroslavom Rybánskym absolvoval prehliadku štadióna v sprievode majiteľa domáceho klubu FC ViOn Zlaté Moravce Viliama Ondrejku.
“Keby sme si pozreli históriu a dnešný obraz, tak ten štadión sa zmenil na nepoznanie,” zhrnul do jedinej vety výsledok rekonštrukcie štadióna šéf FC ViOn Viliam Ondrejka. “Zastrešili sme tri tribúny, pribudlo nové vykurovanie trávnika, infraštruktúra okolo ihriska, umelá tráva a nové sedačky,” upresnil detaily. Počas rekonštrukcie sa stavba nevyhla nečakaným prekvapeniam. “Hlavne nás zaskočili statici pri streche, keď nám kvôli novým bezpečnostým normám v stavebníctve prikázali zosilniť konštrukcie,” prezradil V. Ondrejka položku, ktorá ovplyvnila rozpočet rekonštrukcie. Na štadióne v Zlatých Moravciach odohral Spartak Trnava už štyri zápasy v Európskej lige a ohlasy na nový stánok sú veľmi pozitívne. “Takýto štadión je najkrajší, keď je plný. S trnavskými fanúšikmi sa tribúny zaplnia a je radosť sa pozerať na hľadisko a celkovú atmosféru,” poznamenal Ondrejka smerom k hosťom. V pláne je v budúcnosti rekonštrukcia hlavnej tribúny, na ktorej by mala byť takisto úplne zastrešenie a pribudnúť by mali aj skyboxy.
Tento štadión je prvý (pozn. zo štadiónov dotovaných v rámci projektu rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov), ktorý bude slávnostne otvorený koncom septembra alebo prvý októbrový týždeň,” povedal prezident SFZ Ján Kováčik. “Štadión je zaujímavý tým, že je veľmi útulný. Je tu dobrá atmosféra, tribúny sú blízko hracej plochy, takže je to taký tradičný futbalový dobrý štadión pre adekvátny počet divákov pre mesto, akým sú Zlaté Moravce.”
Projekt rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov je kľúčovým projektom Slovenského futbalového zväzu, na ktorý vláda Slovenskej republiky schválila dotáciu v celkovej výške 45 miliónov eur, ktoré sú čerpané po dobu desiatich rokov a z tejto sumy budú čiastočne pokryté náklady v 21 mestách po celom Slovensku. Na rekonštrukcii sa podieľajú aj mestá, v ktorých sa štadióny nachádzajú, kluby a súkromný sektor. “Už sme absolvovali kontrolný deň v Trnave, pripravujeme rekonštrukcie v Bardejove, vo Zvolene a v Humennom v tomto roku. Súčasťou je aj druhá etapa výstavby Národného tréningového centra v Poprade, ktoré takisto bude do konca roka dokončené,” povedal k súčasnej situácii v projekte Ján Kováčik.

Titulná snímka zachytáva prezidenta SFZ Jána Kováčika a majiteľa FC ViOn Viliama Ondrejku počas kontrolného dňa na štadióne v Zlatých Moravciach.