Aug 262014
 
meder

Veľký Meder vstúpil výborne do novej sezóny tretej ligy, nováčik má po štyroch zápasoch na konte veľmi slušných desať bodov. V kúpeľnom mestečku má futbal zelenú, trénerom je bývalý výborný obranca Peter Lérant, ktorý počas svojej aktívnej kariéry obliekal aj dresy nemeckého Bayeru Leverkusen či rovnako chýrnej Austrie Viedeň. Práve s trénerom Veľkého Medera sme hovorili o parádnom štarte jeho zverencov do nového súťažného ročníka.


Po prvých štyroch kolách máte 10 bodov, počítali ste s takýmto štartom do súťaže?
- Veril som v slušný rozbeh, aj keď spokojný by som bol aj s ôsmimi bodmi. Určite si ale myslím, že desať bodov je viac ako slušných na začiatok sezóny. Pokladali sme za dôležité, aby sme sa v novej súťaži dobre rozbehli, čo sa nám aj podarilo, sme teda spokojní.
Ako vysoko budete rúbať v tejto sezóne? Meníte teraz ciele, s ktorými ste vstupovali do nového súťažného ročníka?
- Žiadne ciele nemeníme, už pred začiatkom sezóny sme povedali, že by sme chceli hrať o špicu tabuľky, máme na to aj káder, podmienky či hráčov, ktorých sme doniesli počas prípravy. Tiež sme však presne nepoznali kvalitu všetkých mužstiev, ktoré zostali v tretej lige. Pred sezónou sme však nechceli púšťať do éteru žiadne smelé vyjadrenia. Po tomto začiatku však máme dobré predpoklady na to, aby sme mali vysoké ambície. Určite však nechceme zbytočnými vyhláseniami vytvárať na seba nejaký prehnaný tlak, ideme stále od zápasu k zápasu.
Zatiaľ ste sa stretli s kvalitnými súpermi. Ktorý z nich vás najviac preveril?
- V obidvoch domácich derbyzápasoch, či už v prvom s Gabčíkovom alebo s Nededom, proti nám stál húževnatý súper. Oba súboje prebiehali možno aj na druholigovej úrovni, čo sa týka tempa a ostatných atribútov. Aj naposledy vo Veľkých Ludinciach sme čelili kvalitnému súperovi. Myslím si však, že sme v šlágri kola potvrdili nielen svoju zohratosť, ale ja to, že naše mužstvo má po vhodnom doplnení želanú fazónu. Podali sme výborný výkon ako po fyzickej, tak aj taktickej stránke. V Borčiciach sa ani jednému súperovi nebude hrať ľahko, vychádzajú zo zabezpečenej obrany, a hoci teraz získali aj vonku dosť bodov, je to také typické domáce mužstvo. Všetky naše doterajšie zápasy boli na tej istej úrovni, boli tvrdé a hralo sa v nasadení.
Posledné dve stretnutia ste vyhrali na nulu. Platí u vás, že defenzíva je na prvom mieste?
- Ja ako bývalý obranca si na to naozaj potrpím, predsa len každý dom sa stavia od základov a obrana je základ, z môjho pohľadu teda to najdôležitejšie. Myslím si však, že máme tiež veľkú ofenzívnu silu, a keď som si mal možnosť vybrať hráčov, tak museli vedieť zahrať aj v útočnej alebo obrannej fáze. Nestačí mi, aby obrancovia vedeli len brániť, skôr uprednostňujem, keď hrá v poli jedenásť futbalistov, schopných hrať tak dopredu ako aj naspäť. Aj keď sme postupovali, tak sme inkasovali málo gólov, pričom streliť sme dokázali v priemere skoro tri na zápas, takže aj preto si myslím, že obe fázy máme vyrovnané.
Máte kompletné mužstvo alebo vás trápia zranenia?
- V poslednom zápase sme už boli v podstate kompletní a mohli sme si teda po tej taktickej stránke vybrať hráčov, ktorí na zápas vo Veľkých Ludinciach pasovali najlepšie. Je tiež pravda, že domáce zápasy, ktoré hráme na dobrom a veľkom ihrisku, sa možno hrajú inak ako u súperov. Na tento zápas sme teda už boli všetci zdraví, takže bolo všetko v poriadku.
V najbližšom čase vás čakajú dva náročné víkendy, kedy sa bude hrať v piatok a pondelok. Čo hovoríte na tento program?
- Pre mňa to nie je nič nové, v hráčskej kariére som také víkendy zažil, keď sme mali po dvoch voľných dňoch zase zápas. Pre väčšinu našich hráčov, ktorí zatiaľ nehrali tak vysoko, je to ale určite niečo nové, tak aj ja som sám zvedavý, že ako budú reagovať. Teraz je určite dôležité, aby boli aj ostatní hráči v kádri kvalitní, môžu totiž prísť zranenia, únava aj pokles formy. Bude to dosť náročné, netreba zabúdať, že tretia liga nie je profesionálna súťaž, že títo hráči majú aj iné povinnosti ako futbal. Sám som teda zvedavý, ako to chalani zvládnu.

Na titulnej snímke Zoltána Kovácsa je vpravo tréner Veľkého Medera Peter Lérant.