Sep 042014
 
komarno

Futbalu sa na juhu Slovenska opäť darí. Raketový štart predviedol v tretej lige nováčik z Komárna, keď sa po šiestich kolách usadil na samom čele tabuľky. Tréner Martin Javorka však stále zostáva nohami pevne na zemi.


Do tretej ligy ste postúpili ako druhý tím MRZ. Po šiestich kolách ste prví. Rátali ste s takýmto štartom?
- V tejto súťaži som už pôsobil, keď som pôsobil ako asistent trénera vo Vrbovom. Vedel som však, že keď chalani zabojujú, tak máme šancu na úspech. Ale to, že budeme prví, čakal asi málokto.

Súťaž ste začali remízou s Palárikovom, ale odvtedy ste vyhrali päť zápasov v rade. Prezradíte tajomstvo úspechu?
- Ideme od zápasu k zápasu, dopredu sa veľmi nepozeráme. Zápas s Palárikovom bol pre nás trochu nešťastný, nakoľko sme kvôli zraneniam nemohli počítať s piatimi alebo šiestimi hráčmi. Na súpiske som vtedy mal štrnásť futbalistov, z toho traja vyšli z dorastu. V základnej zostave boli dokonca dvaja hráči, ktorí pôsobili ešte minulý rok v okresných súťažiach. Preto bola pre mňa táto remíza určite úspechom. Potom hráči pochopili moju filozofiu, chceme sa baviť futbalom. Dôležitá je dobrá atmosféra v kabíne. Následne, keďže futbal hrať vedia, to musia predať na ihrisku a baviť tým divákov, lebo futbal je v podstate ako divadlo. V divadle totiž účinkujúci herci, ktorí bavia divákov. Po zápase s Palárikovom sa nám zranení hráči dostávali naspäť do zostavy, momentálne mám na tréningoch okolo dvadsať futbalistov.

Vy ste prišli k mužstvu pred sezónou. Čo ste sa snažili priniesť do komárňanského futbalu?
- Môj pohľad na futbal. Stále hovorím chlapcom, či už v Komárne alebo niekde inde, kde som pôsobil, že keď hráč robí futbal zo srdca, tak sa mu to vráti. Isto však raz príde aj séria neúspechov. Musí ich teda v prvom rade futbal baviť, aby pre nich nebol nejaké bremeno alebo záťaž. Tiež by na nich nemal byť vytvorený enormný tlak. Naši hráči to pochopili, a tak sú výkony také, aké sú. Možno z pohľadu diváka slabšie, no z pohľadu taktického veľmi dobré. Sú to totiž chlapci, ktorí pozorne počúvajú a snažia sa odviesť na ihrisku to, čo im prízvukujem v kabíne. Pre trénera je dôležité, aby vedel po zápase zhodnotiť výkon svojich zverencov, či bola daná taktika správna, či ju hráči pochopili. O tom to celé je.

Vy máte právnické vzdelanie, takže je pre vás dôležité, aby v kabíne platili určité pravidlá a poriadok?
- V každej kabíne musí byť poriadok. V každej sú istí lídri, teda vodcovia, ktorí kabínu ťahajú. Málo do nej zasahujem, pretože je to ako kuchyňa – čo sa v nej navarí, to sa v nej musí aj zjesť. Moje práva a povinnosti potom nastupujú po opustení kabíny, či už tréningovým procesom alebo vedením mužstva v zápase. Snažím sa hráčov čo najlepšie pripraviť na zápas, no konečný efekt je na nich.

Pred týždňom ste získali nového hráča Maroša Bačíka a hneď prispel gólmi k dvom víťazstvám. Ako by ste ho charakterizovali?
- Maroš je pôvodom východniar, hrával za Michalovce alebo Humenné. Prišiel k nám z thajskej prvej ligy, odporučil nám ho jeden manažér. Trénoval s nami už cez prípravu, no dlho sa vybavovali jeho papiere. Do majstrovských zápasov teda nemohol nastúpiť asi mesiac, no je to hráč, ktorý má futbalové danosti. Mám rád takých futbalistov, ako je on, pretože hrá na ihrisku srdcom, no pri tom, čo robí, rozmýšľa. On dáva hre myšlienku. Keď prišiel, tak sa mu zo začiatku v príprave strelecky nedarilo. Keď som ho však videl prvýkrát hrať, tak som hneď videl, že ide o výborného futbalistu. Teraz nám rozhodol zápas v Piešťanoch, gól dal aj v Dunajskej Strede. Oživil duch kabíny, čo je pre mňa veľmi dôležité, nakoľko gro mojej trénerskej filozofie je založené na tom, aby v kabíne fungovala tá správna chémia. A on je bezpochyby jeden z tých, ktorí prispievajú k dobrej nálade v kabíne. Mal som s ním viacero debát, pričom sa zmienil o tom, že môže mať problém s adaptovaním sa, nakoľko je ,,horkokrvný“ ako správny východniar. Asi po mesiaci mi povedal, že sa tu cíti úžasne a nemá žiadne problémy.

Dve kolá v priebehu štyroch dní ste odohrali doma a víťazne. Aký je váš názor na nahustený program?
- Myslím si, že tieto „anglické týždne“ nie sú stavané na treťoligových futbalistov. Treba sa tomu cyklu zápasov prispôsobovať, spraviť si čas na regeneráciu a kvalitný tréningový proces. Bez problémov sa dajú zvládnuť, keď máte v kabíne okolo dvadsať hráčov. Aj tak si myslím, že je to pre nich určitá psychická záťaž, lebo sa v prvom rade orientujú na svoju rodinu a prácu. S týmto hracím systémom sa ja absolútne nestotožňujem.

Rátate s tým, že prídu aj ťažší súperi a donekonečna nebudete vyhrávať?
- Určite, sme stále pevne nohami na zemi. Neustále kabíne prízvukujem, že nemáme zatiaľ žiadne morálne právo lietať v oblakoch. V lete sme začali tvrdo pracovať, najmä po kondičnej stránke, ale aj na stránke technickej, čo sa týka rôznych systémov, ktoré chceme hrať. V Komárne je veľká perspektíva do budúcnosti, no nejaké prehnané ambície stále nemáme. Umiestnenie okolo šiesteho miesta by bolo obrovským úspechom. Súťaž je však mimoriadne vyrovnaná, dovolím si tvrdiť, že každé mužstvo dokáže zdolať svojho súpera. Výsledky v tejto sezóne teda budú ešte veľmi prekvapivé pre všetkých.


Na titulnej snímke Karola Scholtza je tréner Komárna Martin Javorka.