Sep 092014
 
topo (1)

Futbalistom Topoľčian v závere minulej sezóny tesne ušla miestenka do druhej ligy. Do nového ročníka však „žochári“ vykročili tou správnou nohou a po siedmich kolách sa usadili na treťom mieste tabuľky. „Ružoví panteri“ naposledy získali bod na ihrisku vedúceho Komárna. So štartom do sezóny je veľmi spokojný aj tréner Michal Caránek, ktorý však hovorí, že tabuľkový cieľ nie je prvoradý.


Pred sezónou u vás prišlo doslova k prekopaniu kádra. Zdá sa, že zmeny padli na úrodnú pôdu. Čakali ste to?
- Ak mám byť úprimný, tak ani ja ani vedenie klubu sme vôbec nerátali s takýmto štartom. Ako ste povedali, absolútne sme prekopali káder, odišli hráči, ktorí neboli našimi kmeňovými hráčmi. Išlo najmä o skúsených futbalistov. Z nich tu ostal iba Pavol Baláž a prišiel ostrieľaný gólman Plánička. Ostatní hráči sú mladí chalani, odchovanci klubu, respektíve talenty z blízkych obcí alebo miest. Hovorili sme o tom, že sa chceme vyhnúť záchranárskym prácam, čiže z tohto pohľadu je pre nás doterajšie účinkovanie milým prekvapením.
Ako ste videli nedeľňajší šláger siedmeho kola tretej ligy v Komárne?
- Vzhľadom k priebehu zápasu bola remíza určite zaslúžená. V prvom polčase sme boli lepším tímom my, dokázali sme si vypracovať tri rýchle brejkové príležitosti, z ktorých sme išli do vedenia. Po zmene strán sa taktovky chopili domáci, a snažili sa aj po vylúčení ich hráča. Aj napriek tomu, že sme hrali v prevahe, Komárno hrozilo najmä po štandardných situáciách. Dokázali sme to však ustáť až do konca, bod je pre nás veľmi cenný.
Vy ste najmladší tréner v lige. Máte v kabíne autoritu, či ste skôr kamarát s hráčmi? Aj vám niektorí tykajú?
- Tykajú mi všetci, v tejto situácii som nebol po prvýkrát. Mal som len 24 rokov, keď som trénoval Horné Obdokovce, s ktorými som sa dostal do štvrtej ligy. Myslím si, že autorita nie je o vykaní, ale o tom, ako je nastavený vzťah medzi hráčom a trénerom. V tomto nemám žiadny problém, navyše mojím hrajúcim asistentom je bývalý ligový futbalista s ligovými skúsenosťami Pavol Baláž. Pomáha mi, keď treba trochu pritvrdiť. S disciplínou a autoritou v našej kabíne teda problém nie je.
Ste síce vysoko v tabuľke, ale strelili ste len deväť gólov v siedmich zápasoch. Tlačí vás tu trošku topánka?
- Súvisí to aj so štýlom našej hry, snažíme sa vychádzať zo zabezpečenej obrany, pričom vyrážame do rýchlych protiútokov. Určite však nie sme spokojní s počtom strelených gólov, No sme spokojní ani s tým, koľkokrát sme inkasovali.
Teší vás, že v Topoľčanoch začínajú ľudia viac chodiť na futbal? Čo je za tým podľa vás?
- Podľa mňa je za tým najmä fakt, že po dlhých rokoch hrajú za Topoľčany odchovanci MFK. Ukazuje sa, že ľudia sú viac zvedaví na domácich hráčov ako na rôznych svetobežníkov.
Zatiaľ ste odohrali sedem zápasov. Ktorý zo súperov vás najviac preveril?
- Kvalitu ukázalo v poslednom zápase Komárno, napriek oslabeniu hrali veľmi dobre až do konca. Veľmi dobre sa u nás ukázali v tom čase posledné Lednické Rovne, u ktorých sme čakali, že pôjdu vyššie, čo sa aj ukázalo. Kvalitný zápas sme zohrali aj v Palárikove. Myslím si však, že tie najkvalitnejšie zápasy nás ešte čakajú, čo sa týka Veľkého Medera, Nededu alebo Borčíc.
Postup do II. ligy vám v minulej sezóne tesne ušiel. Teraz ste na špici, hoci vaším cieľom bolo vyhnúť sa bojom o záchranu. Takže budete rúbať vyššie, ako ste pôvodne mysleli?
- Samozrejme, že nič nie je vylúčené. Máme ale v prvom rade výchovný cieľ, či už budeme na akomkoľvek mieste, dvoch-troch hráčov chceme poslať na skúšku do ligových klubov. Práve pre ne chceme našich hráčov vychovávať. Prvoradý je pre nás teda cieľ výchovný, až potom tabuľkový.
Tešíte sa aj na blížiaci sa pohárový zápas s Nitrou?
– To bude veľký ťahák pre všetkých v klube, aj pre fanúšikov. Myslím si, že päť rokov sa s Nitrou nehralo. Veľmi sa tešíme, dúfame, že príde čo najviac ľudí a uvidíme kvalitný derby zápas.

Na titulnej snímke sú futbalisti Topoľčian spolu s trénerom MFK Michalom Caránkom.