Sep 302014
 
vrable

Futbalisti Vrábeľ plávajú po desiatich kolách v tretej lige v pokojných vodách stredu tabuľky. Po slabšom začiatku začalo mužstvo od rieky Žitavy zbierať body, neprehralo už v šiestich zápasoch po sebe. Porozprávali sme sa s trénerom ich družiny Vincentom Debnárom.


Z prvých štyroch kôl ste získali len jeden bod, plus vypadli ste v pohári s V. Ludincami. Odvtedy máte na svojom konte tri výhry a tri remízy. Kde nastal obrat?
- V jednom rozhovore som už spomínal, že s týmito chlapcami treba mať trpezlivosť, nakoľko odišli šiesti hráči základnej zostavy – stopéri, stredný záložník i útočník. Letnú prípravu sme mali veľmi krátku, najskôr sme sa museli všetci spoznať. Ani naše prípravné zápasy neboli s kvalitnými súpermi, aj keď výsledky v nich určite neboli oslňujúce. Tu bola príčina, prečo nám to nešlo zo začiatku, nakoľko sa káder neposilnil. Chuť do hry a kvalita u mojich zverencov je, bola len otázka času, kedy sa dajú dokopy. Nie všetci naši hráči hrávali v minulosti pravidelne, dostali príležitosť a chytili sa jej. Kolektív je taktiež veľmi dobrý. Chcú makať, hrať futbal a mať dobré výsledky. Staviame na vlastných hráčoch, 90% kádra tvoria naši odchovanci. Začiatok teda bol, aký bol – ako som spomínal, spočiatku sme sa hľadali, káder sa kryštalizoval za pochodu, v pohári nás vyškolili V. Ludince. Bolo to o psychike, o tom, kedy sa to zlomí. Prístup k tréningu bol dobrý, hráči na sebe pracovali a výsledky sa dostavili. Netvrdím však, že odteraz budú len dobré výsledky, na každé mužstvo určite príde.
Ste prvé mužstvo, ktoré zdolalo Topoľčany. Ako ste videli tento zápas?
- Myslím si, že Topoľčany sem prišli s úmyslom vyhrať, podľa mňa nás trochu podcenili. Skorý gól z rohu im uškodil, od tej chvíle sa hral vyrovnaný futbal. Hráči na ihrisku siahali na dno svojich síl. Od vyrovnávajúceho gólu sme však boli my lepším mužstvom, čo mňa osobne príjemne prekvapilo. Boli sme lepší po hernej aj kombinačnej stránke, vyhrávali sme osobné súboje, vypracovali sme si šance. Hostia ma, chvalabohu, sklamali. Možno im ten zápas jednoducho nevyšiel, možno nás podcenili, hodnotiť ich nebudem. My sme však podali jeden z najlepších výkonov.
Boli spokojní aj nároční vrábeľskí diváci?
- Konečne sa všetkým dostalo pochvaly, dávno tu takéto niečo nebolo, aby po zápase ľudia stáli a tlieskali, nič takéto si nepamätám. Kvôli vinobraniu však nebolo veľa ľudí, no predsa len si našli poniektorí čas na futbal. Hlavne pre hráčov to bolo veľké a príjemné zadosťučinenie.
Aký futbal sa snažíte produkovať?
- Každý tréner chce hrať kombinačne, účelne, pre divákov, a hlavne pracovať s dobrým kolektívom. Toto sa nám darí, ťažko však povedať, na čom stavať, pretože mám k dispozícii veľmi vyrovnané mužstvo. Niekto by sa možno dal vyzdvihnúť, no to robím nerád. Samozrejme chceme hrať so zaistenou obranou, využiť rýchlejšiu prihrávku, hrať kombinačne cez krídelné priestory. Šance si vytvárame stále, bohužiaľ, nemáme vysloveného strelca. Na ňom je naša hra najviac založená, preto bolo pozitívne, že dal Balko naposledy dva góly. Tri góly v jednom zápase sme nedali už dlhú dobu.
V posledných 6 kolách ste dostali iba dva góly, a to ste hrali aj na horúcej pôde v Nedede a Komárne. Kto alebo čo má na tom zásluhu?
- Vonku sa nám hrá lepšie, predsa len môžeme hrať na protiútoky. Doma sa snažíme viac útočiť. Všade sa však snažíme hrať dobrý futbal, aj funkcionári v Nedede a v Komárne sa čudovali, ako môžeme byť tak nízko. Je to zásluha celého mužstva, avšak niekedy spravili chybičky brankár s obranou. Darí sa nám to však napravovať, aj obrana už viackrát zabrala. Uzdravil sa nám Peťo Feješ, ktorého sme zapracovali do obrany. Posledné výsledky teda ukazujú, že sme našli stopéra, tým pádom sa mohol Gonda posunúť dopredu.
Vy ste nováčik medzi trénermi v kategórii dospelých. Predtým ste pracovali s mládežou? V čom je iná táto práca?
- Túto otázku dostávam často. U mužov je to všetkom iné, no v podstate to isté – trénovať sa musí všade, ale u mužov musia byť nároky vyššie, a to vo všetkom. Predsa len, u detí musíte byť pedagógom, psychológom a trénerom dokopy. Nehovorím, že u mužov nie. Sú to však už dospelí chlapi, poniektorí s rodinami. Viete, ako to chodí, každý raz musí začať, ja som na staré kolená vhupol do tohto futbalu.
Máte favorita na prvé miesto v súťaži?
- Môžem hodnotiť len to, čo som videl. Ako kandidát na postup zatiaľ podľa tabuľky vyzerá Veľký Meder, avšak do konca je ešte veľmi ďaleko. Mne osobne sa však najviac páčili Borčice. Hrá za nich množstvo kvalitných hráčov, je len otázka času kedy budú mať výraznejšie výsledky.
Na akých priečkach sa chcete pohybovať vy?
- V prípravnom období pred súťažou som sa hráčov pýtal, ako by chceli skončiť, že som ochotný na to vypísať prémiu, nie je to však závratná suma. Znamená to, že ak skončíme jesennú časť do ôsmeho miesta, tak ma to bude niečo stáť. Ak budeme v tabuľke na horšom ako ôsmom mieste, tak budú platiť oni.