Okt 072014
 
dacb-borbely

Rezerva prvoligového DAC Dunajská Streda, ktorá má domovský stánok vo Vrakúni, aktuálne ťahá sériu štyroch zápasov bez prehry. V stredu hostí Topoľčany a v prípade víťazstva môže poskočiť o dve až tri miesta v tabuľke. Hrajúcim trénerom celku je Balázs Borbély, 12-násobný reprezentant Slovenska. Sobotňajšie víťazstvo 3:1 v Piešťanoch bolo malým darčekom k jeho 35. narodeninám. Rodák z Dunajskej Stredy si najlepšie meno urobil pôsobením v Petržalke, hrával aj za Kaiserslautern, Temešvár či Limassol.


V lete prišlo k dohode Vrakúňa s DAC-om, že rezerva ligistu bude hrávať vo Vrakúni tretiu ligu. Ako sa zatiaľ osvedčilo toto rozhodnutie?
- Futbal vo Vrakúni sponzoruje ten istý človek ako futbal v Dunajskej Strede. Bola to teda otázka času, kým príde k vzájomnej spolupráci. Jasné však bolo, že Vrakúň bude patriť pod Dunajskú Stredu. Predtým hralo béčko DAC-u v piatej lige, Vrakúň postúpil do tretej ligy, tak sa vedenie rozhodlo, že to bude lepšie aj pre hráčov, keď budú hrať tretiu ligu. V budúcnosti chceme, aby Vrakúň fungoval ako dunajskostredská juniorka, aby hráči, čo vyšli z dorastu, mali ľahšie prechodové roky vo svojej kariére. Viac sa totiž naučia v tretej lige ako v nižších súťažiach.
Aká je spolupráca s trénerom áčka Radványim? Vychádza vám v ústrety a posiela svojich menej vyťažených hráčov na zápasy rezervy?
- Samozrejme, naša spolupráca je absolútne bezproblémová. Pre hráčov je skvelé, že majú možnosť hrať, mať zápasovú kondíciu, byť pripravení kedykoľvek naskočiť do ligového futbalu.
Pohybujete sa v plusových číslach. Ako teda zatiaľ hodnotíte výkony svojich zverencov? Čo pozitívne a čo negatívne zatiaľ priniesla sezóna?
- Doposiaľ je s našimi výkonmi aká-taká spokojnosť, aj keď sa dalo uhrať aj viac bodov. Jediným menším problém je to, že za mužstvo hrajú stále iní hráči. Kvôli spolupráci s ligistom nemáme možnosť sa stabilizovať. Musíme sa teda viackrát prispôsobovať, avšak zatiaľ sa nám to darí a vieme postaviť na zápas dobré mužstvo.
V Piešťanoch ste natiahli sériu bez prehry na štyri zápasy. Bol to ťažší zápas, ako ste čakali?
- Nevedel som čo, nás čaká, predtým som ich totiž nevidel hrať. Pred súťažou sme tam boli s našou devätnástkou, počuli sme, že ich futbal je na tom veľmi zle. Vôbec netušili, či sa prihlásia do tretej ligy. Vedel som, že sú poslední, presvedčil som sa však, že nejde o také zlé mužstvo. Ťažia najmä z veľmi dobrých štandardných situácií, majú schopných futbalistov. Tri body z ich ihriska teda majú svoju váhu.
Útočník Belkovics zaznamenal v sobotu hetrik. Priniesol niečo do kabíny?
- On nie, nie sú to prvé góly, čo v našom drese dosiahol. Laci už má na svojom konte nejaké tie hetriky, takže nič špeciálne sa nekonalo.
Vy ste hrajúci tréner mužstva, ale zatiaľ ste toho veľa nenahrali. Je za tým zranenie?
- Nie, nie je, zatiaľ, chvalabohu, nemám zdravotné ťažkosti. Ale z lavičky je na to iný pohľad, aj keď som v minulých stretnutiach možno spravil nejaké trénerské chyby. Ak to však situácia vyžaduje, som pripravený nastúpiť a pomôcť mužstvu.
V stredu privítate Topoľčany, súpera z čela tabuľky. Čo očakávate od tohto zápasu?
- Topoľčany stoja v tabuľke veľmi dobre, sú možno tretím najlepším tímom v súťaži. V posledných dvoch zápasoch vonku sme získali štyri body do tabuľky pravdy. Bolo by teda výborné, ak by sme to dokázali potvrdiť aj na domácej pôde. Dnes však ešte nevieme, v akej zostave budeme hrať. Mám v pláne ísť na tréning áčka a dohodnúť sa s trénerom Radványim o zostave, v ktorej nastúpime.