Okt 112014
 
20141010 ZM otvorenie Ondrejka Fico Kováčik Galis (TASR)

V Zlatých Moravciach v piatok slávnostné otvorili prvý z 21 futbalových štadiónov, zmodernizovaných a zrekonštruovaných na základe programu, ktorý schválila vláda Slovenskej republiky minulý rok.


“Vláda Slovenskej republiky vníma futbal ako významný sociálny fenomén. Na Slovensku každú sobotu a nedeľu hrajú tisíce ľudí futbalové zápasy, infraštruktúra však nezodpovedá záujmu o najpopulárnejšiu hru na svete. Podpísali sme memorandum o rekonštrukcii 21 štadiónov na Slovensku. Chcem sa v tejto súvislosti poďakovať pánovi prezidentovi Slovenského futbalového zväzu Jánovi Kováčikovi za mimoriadne konštruktívnu spoluprácu. So SFZ sme sa dohodli, že nájdeme finančné prostriedky na modernizáciu 21 futbalových štadiónov vo všetkých regiónoch. Na tento účel sme rozdelili sumu 40 miliónov eur a potom už SFZ rozhodol, ktoré štadióny akú dotáciu dostanú. Prakticky všade bude zabezpečené vyhrievanie trávnikov, zastrešené tribúny, chceme vytvoriť z futbalových štadiónov stánky, na ktoré sa oplatí prísť a na ktorých je iná kultúra ako možno v minulosti. Futbal je populárny šport, a preto je dôležité vytvárať potrebnú infraštruktúru. Som rád, že môžem byť tu v Zlatých Moravciach pri otvorení prvého zmodernizovaného štadióna, na ktorý vláda SR vyčlenila jeden milión eur,” povedal pred slávnostným prestrihnutím pásky predseda vlády SR Robert Fico.
Prezident SFZ Ján Kováčik poďakoval premiérovi za poskytnutú podporu. “Pán premiér bol prvý človek z politického spektra ochotný počúvať potreby slovenského futbalu. Náš projekt nie je len o jednom štadióne, snažili sme sa pokryť celé Slovensko. Štadión v Moravciach je prvý zmodernizovaný, nasledovať budú ďalšie,” povedal Ján Kováčik.
Spokojnosť neskrýval ani majiteľ FC ViOn Viliam Ondrejka. “Futbal robíme pre ľudí, náš štadión sa po dokončení prvej etapy rekonštrukcie zaradil medzi najkrajšie na Slovensku. Prostriedky vo forme dotácie, ktoré sme získali od štátu, sme dokázali využiť pre dobrú vec, nech je náš štadión dôkazom, že súkromný sektor vie byť dobrým partnerom,” uviedol Viliam Ondrejka.
Premiéru vo ViOn aréne obstaral prvý zápas baráže o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy vo futbale, Slovensko v ňom remizovalo pred vypredaným štadiónom s Talianskom 1:1.

Na titulnej snímke pri krste ViOn arény stoja zľava majiteľ FC ViOn Viliam Ondrejka, premier Slovenskej republiky Robert Fico, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a splnomocnenec vlády pre mládež a šport Dušan Galis.