Okt 122014
 
barton-kolaz

Nepamätá si nič, ani ako išiel na zápas, ani štadión v Tvrdošovciach, vnímať okolitý svet začal až doma, po príchode z nemocnice. Osemnásťročný brankár nitrianskej rezervy Adam Bartoň ďakuje za život pohotovej reakcii rozhodcu Zoltána Kollároviča.


Vráťme sa najskôr ku kritickým okamihom sobotňajšieho stretnutia 11. kola IV. ligy Juhovýchod v Tvrdošovciach, kde hrala juniorka Nitry. V 27. min. po vzdušnom súboji zostal na trávniku ležať bezvládne brankár hostí. “Nepamätám si nič, vôbec. Ako by som mal vymazanú cestu na zápas aj tých 27 minút, ktoré sme hrali,” reaguje Adam Bartoň na chvíle, o ktorých vie viac len z počutia od spoluhráčov. “Hovorili mi, že sa môžem poďakovať hlavnému rozhodcovi, ktorý okamžite reagoval. Vytiahol mi zapadnutý jazyk, ešte na ihrisku začal s oživovaním. Keby tam nebol, ani si nechcem predstaviť, čo sa mohlo stať. Pánovi Kollárovičovi ďakujem za život, na žiadneho rozhodcu už nepoviem krivé slovo, skrýva sa v nich viac, ako si vieme pripustiť,” vracal sa Adam k sekundám, kedy sa začal boj o mladý život. Študent Športového gymnázia v Nitre je v maturitnom ročníku, rovnako mladá bola aj obrana hostí, chlapcom by ste sa pri pohľade na bezvládneho kamaráta krvi nedorezali. “Pri tom nešťastí som mal nakoniec aj šťastie, že bol na ihrisku práve tento rozhodca, inak nevie, ako by to bolo dopadlo,” hovorí Adam ďalej, držiac si hlavu, v ktorej mu sem-tam ešte zaduní doznievajúca bolesť.
Rezerva Nitry nakoniec prehrala v Tvrdošovciach 1:3, výsledok ale nebol vôbec podstatný. Všetkých zaujímal iba Adamov stav. “Naše poďakovanie patrí aj funkcionárom Tvrdošoviec, ešte na štadióne pomáhal Adamovi pán doktor Borbély, ktorý bol v hľadisku, sme veľmi radi, že nakoniec všetko dobre dopadlo,” povedal vedúci mužstva FC Nitra juniori Róbert Hegeduš.
Nech je príbeh so šťastným koncom z Tvrdošoviec ponaučením aj inšpiráciou. Keď nejde o život, ide iba o body… Pohotová reakcia, ktorou rozhodca Zoltán Kollárovič zachránil život mladého chlapca, by mala byť povinne v mentálnej výbave všetkých ľudí, účastných na organizácii a priebehu stretnutia.

Na titulnej snímke je Adam Bartoň už v domácom liečení. Zdvihnutý palec mladého brankára je najlepším signálom, že sa teší späť na zelený trávnik. Vľavo je v pozadí Adam Bartoň v bráne nitrianskej rezervy ešte zo súboja s Vlčanmi.