Okt 142014
 
nzamky

Z prvých ôsmich kôl získali futbalisti Nových Zámkov len tri body za remízy. Tréner Andrej Štefanka však hovorí, že v klube nepanikárili a ide im hlavne o to, aby sa do mužstva zapracovali vlastní odchovanci. Tradičný účastník tretej ligy z posledných dvoch zápasov získal štyri body a poskočil v tabuľke.


Ako by ste pomenovali príčiny slabšieho štartu do súťaže?
- Bolo to zavinené tým, že mužstvo sa dávalo dokopy desať dní pred začiatkom súťaže. Prišli noví hráči, ktorí potrebovali čas na zohratie sa s naším mužstvom. Práve nezohratosť bola kameňom úrazu v úvodných kolách, to bola teda hlavná príčina horších výsledkov.
Keď sa nedarilo, snažili ste situáciu nejako riešiť? Zmenili ste zostavu, upravili ste tréningy, alebo ste získali nového hráča?
- Aj napriek tomu, že výsledky neboli ideálne, som chlapcov presviedčal, že ideme správnou cestou. Všetko totiž potrebuje čas, všetko si potrebuje sadnúť. Vôbec sme nepanikárili, chlapci mali našu podporu, nebol na nich vidieť žiadny tlak.
Chytili ste sa výhrou nad Komárnom a odvtedy už zbierate viac bodov. Ktoré zápasy vás najviac potešili?
- Tých zápasov bolo viac, aj keď nie všetky dopadli výsledkovo dobre. Nás však najviac teší, že hrávajú domáci hráči, ktorí prešli našimi mládežníckymi výbermi. Pracujeme práve na ich zapracúvaní do prvého mužstva, žiadne tabuľkové umiestnenie zatiaľ neriešime. Je to náš dlhodobý projekt, na ktorom stále pracujeme, výsledkom je sedem domácich hráčov, ktorí pravidelne nastupujú za naše mužstvo. V tretej lige je to veľmi nezvyklé, sme možno jediní, ktorí takto pracujú.
Trúfate si posunúť sa do konca jesene vyššie v tabuľke? Máte k tomu priaznivé vyžrebovanie?
- Ciele o umiestnení v tabuľke sme si nedali, naďalej pracujeme na hernej koncepcii mužstva. Samozrejme, že chceme skončiť čo najvyššie, to však nie je pre nás prioritou.
Vo vašom kádri je veľa mladých chalanov, ktorí majú ešte budúcnosť pred sebou. Čo sa im snažíte vštepovať?
- Snažíme sa im vštepovať prvky moderného futbalu. Chceme, aby boli aktívni v oboch fázach hry, aby vedeli hrať celý zápas futbal v tempe.
Nové Zámky sú najväčšie mesto v tretej lige. Vaši súperi sú z menších miest alebo z dedín. Aký podmienky alebo podporu má futbal v Nových Zámkoch? Robí sa futbal inak v Nových Zámkoch a inak napríklad v Nedede?
- To sa nedá porovnávať, my sme dlhodobým účastníkom tretej ligy. Prešli sme si tiež už cestami s cudzími hráčmi či predraženými hosťovaniami. Tie cesty však neviedli nikam, preto sme stavili na vlastných hráčov. Časom to pochopia aj iné kluby, ktorým ešte potrvá, kým sa v súťaži oťukajú. Ide totiž o dlhodobo ekonomicky neudržateľný smer, ktorí ostatní praktizujú. Vôbec teda nezáleží na tom, či ide o veľkomesto alebo dedinu.
V lige sa vám dlhšie nedarilo, zato v pohári to mužstvu išlo. V utorok privítate vo 4. kole Slovnaft Cupu Dunajskú Stredu. Ako vnímate tento zápas?
- Zápas vnímame ako každý iný. Chceme sa športovo pobiť o výsledok, futbalovo napredovať. Pre chlapcov je to motivácia naviac, predsa len proti ligistovi sa nehrá každý týždeň. Verím, že si stretnutie užijú a našim divákom pripravia zaujímavý športový zážitok.

Na titulnej snímke je tréner Nových Zámkov Andrej Štefanka a momentka zo zápasu jeho zverencov.