Nov 042014
 
piestany

Sezóna sa pomaly blíži k záveru prvej polovice. Futbalistom Piešťan sa však stále nedarí podľa ich predstáv. Do súťaže sa prihlásili po dlhom uvažovaní, podmienky na futbal nie sú v kúpeľnom meste vôbec ružové. O súčasnej situácii, ako aj o plánoch do budúcnosti, sme sa porozprávali s trénerom Szilárdom Petényim.


V minulej sezóne tretej ligy skončili Piešťany beznádejne posledné. Aké zmeny nastali v lete a s akými plánmi ste išli do súťaže?
- Futbal, ktorý bol prezentovaný v predchádzajúcej sezóne v Piešťanoch, bol katastrofický a znevažoval úroveň danej súťaže. Preto bolo nevyhnutné tento stav zmeniť, preto sme spravili viacero krokov. Rozhodli sme sa prebudovať hráčsky káder na takú úroveň, ktorá bude konkurencieschopná ostatným družstvám v rámci ekonomických možností v klube, ktoré by dostatočne pokrývali náklady mužstva a servis okolo neho. Káder sa tvoril počas prípravného obdobia. Z množstva hráčov, ktorí akceptovali situáciu, boli bývalí odchovanci, ktorých doplnili hráči z Nitry (Čery, Halaji, Oravec, Hrnčárovci, Jelšic) a neskôr legionári (Milič, Čurič, Kapor, Pottier). Do sezóny sme vstupovali s jednoznačným cieľom – udržať súťaž a nevypadnúť, ideálne tak, že sa vyhneme bojom o záchranu.
Súťaž ste začali výhrou v Púchove, ale potom prišla dlhočizná séria 11 kôl bez víťazstva. Kde vidíte príčiny, že sa mužstvu nedarilo?
- V Púchove sme odohrali veľmi dobrý zápas, kde sme sa opierali najmä o skúsenosti Jelšica, Erika Hrnčára a Glosa. Títo hráči dlhodobo pôsobili vo vyšších súťažiach a zároveň tak strhli aj ostatných k maximálnemu výkonu. Avšak v ďalších kolách sa prejavila väčšia hráčska kvalita, skúsenosť a zohratosť, ktorou disponuje viacero mužstiev v tejto kvalitnej súťaži. Následne sme museli čeliť aj dlhodobejším zraneniam i odchodom z kádra, čo výrazne ovplyvnilo výkonnostný potenciál mužstva.
Myslíte si, že máte mužstvo, ktoré patrí na posledné miesto?
- Som si plne vedomý, že výkonnosť mužstva v súčasnosti je predurčená boju o záchranu. Avšak domnievam sa, že situácia nie je beznádejná, mohli by sme obstáť. Mrzia ma však nečakané straty bodov v záverečných minútach v zápasoch s Vrbovým, Šúrovcami a Lednickými Rovňami.
Počas toho obdobia ste sa pokúšali o nejaké oživenie?
- Samozrejme, že sme sa snažili kompenzovať odchody. Do mužstva pribudli legionári. Ukázalo sa, že Pottier a Kapor môžu zvýšiť kvalitu a úroveň herného prejavu, avšak zranenie Pottiera opätovne pribrzdilo vzostup výkonnosti.
Boli tieto nelichotivé výsledky odrazom fungovania celého klubu?
- Každý tím je závislý na dobrom fungovaní klubu. V súčasnosti nám vedenie poskytuje podmienky len na povinné úkony pre pôsobenie v tretej lige, viac nás príliš nepodporuje. Musíme sa preto opierať o bývalých funkcionárov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí nám pomáhajú.
V posledných dvoch kolách ste získali štyri body. Ako ste videli tieto dva zápasy?
- V snahe prerušiť našu nelichotivú bilanciu bolo nutné vykonať zmeny, ktoré zasiahli kabínu aj realizačný tím. Z kádra boli vyradení Halaji a Oravec pre neuspokojivé výkony. Úspech sa konečne dostavil v Nových Zámkoch, jeho základom bola dobre organizovaná hra v obrane. Chlapci zabojovali a boli efektívni v koncovke. Veľmi oceňujem aj výkon s Palárikovom, kde naši hráči dokázali aktívnou hrou v druhom polčase otočiť nepriaznivý vývoj zápasu. V závere dokonca mohli strhnúť víťazstvo na svoju stranu
Čo je za tým obratom? Pomohol aj návrat Erika Hrnčára?
- Za obratom je súdržnosť kádra. ktorá sa prejavila. Samozrejme, veľmi nás povzbudil aj návrat Erika Hrnčára, ktorý predstavuje veľkú autoritu.
Najbližšie vás čaká dôležitý zápas v Leviciach. Čo od neho očakávate?
- Poviem to stručne: chceme uspieť.

Na titulnej snímke je tréner Piešťan Szilárd Petényi, ktorý je presvedčený, že situácia jeho mužstva nie je beznádejná.