Nov 112014
 
lv-pavlik

Levický futbal po odchode generálneho sponzora (v lete 2013) zažíva ťažké časy. Sezóna sa taktiež nezačala podľa predstáv, väčšinu jesennej časti sa Levice nachádzali na poslednej priečke. Posledné dva zápasy proti Novým Zámkom a Piešťanom však ovládli so skóre 7:0. Na príčiny sympatického obratu aj ďalšie aktuality z levického tábora sme sa pýtali hrajúceho trénera Marcela Pavlíka, ktorý v posledných zápasoch pomáha tímu aj priamo na trávniku.


V minulej sezóne skončili Levice v tretej lige predposledné. V tomto ročníku ste boli ešte pred dvoma týždňami na poslednej priečke. S akými plánmi ste vstupovali do tohto ročníka?
- Vďaka nepriaznivej ekonomickej situácii v klube sme usúdili, že sa budeme spoliehať na našich odchovancov. Nikto nám nechcel pomôcť. V takejto situácii sme asi už rok aj pol, všetci hľadáme spôsoby, ako to zlepšiť. Snažíme sa príliš nekupovať hráčov, vsádzame na domácu základňu, našich chlapcov sťahujeme z hosťovaní.
Dokážete porovnať podmienky, aké sú v levickom futbale a aké u vašich súperov? Je súčasné postavenie v tabuľke odrazom týchto podmienok?
- Aj takáto alternatíva je možná, všetko to do seba zapadá. Žiaľ, nezachytili sme úvod sezóny kvôli našej nezohratosti. Slabší sme boli aj po kondičnej stránke, mužstvo sa dávalo dokopy za pochodu. Bola len otázka času, kedy sa výsledky zlepšia a tím sa stabilizuje. Odohrali sme dobré zápasy, vždy sme však inkasovali lacné góly a mužstvo išlo psychicky dole. Zápasy sa lámali dvadsať minút pred koncom, keď nám dochádzali sily. Chýbala nám letná príprava, čo sa odzrkadlilo na doterajších výsledkoch.
Ako sa vám, trénerom a hráčom, pracuje v takej atmosfére, keď body pribúdajú na konto veľmi pomaly?
- Pracuje sa nám veľmi zle. Naši hráči nikdy nehrali takúto vysokú súťaž, ako je tretia liga. Niektoré mužstvá majú úplne iné finančné zázemie ako my, napríklad Veľký Meder, Gabčíkovo či Komárno. Chalanov sa snažíme povzbudiť a motivovať ich, vplývame na nich pozitívne, chceme, aby sa niečo naučili.
Ktoré mužstvá boli pre vás najťažšími protivníkmi, alebo kde je najväčšia kvalita?
- Určite Veľký Meder a Borčice, páčili sa mi však aj ďalší súperi. V tejto súťaži závisí veľa od sebavedomia mužstva aj od vstupu do zápasov. Veľký prínos pre kabínu majú starší, skúsenejší hráči, ktorí dokážu kolektív potiahnuť, keď sa nedarí.
Z prvých štrnástich zápasov Levice dvanásť prehrali. Mohli byť niektoré výsledky lepšie? Mali ste v niektorých zápasoch herne naviac, ale body ste nezískali?
- Mali sme určite naviac, veľa zápasov sa lámalo v posledných minútach (Borčice, Topoľčany, Veľké Ludince). Dobrý zápas sme odohrali s Veľkým Mederom, kde sme síce dali dva góly, no pykali sme za naše školácke chyby v defenzíve. Chalani sa však poučili, čo sa začína ukazovať na našich posledných výsledkoch.
Posledné dva zápasy s vašimi priamymi konkurentmi z dna tabuľky (Nové Zámky, Piešťany) mali prívlastok šesťbodové, vyšli vám ako v najlepšom sne. Priznajte sa, keby vám niekto pred nimi povedal, že ich vyhráte výsledkami 3:0 a 4:0, verili by ste?
- Už aj v zápase s Vrábľami, v ktorom sme prehrali 0:1, sme súpera v podstate nepustili za poliacu čiaru. Sám som bol prekvapený sebavedomím mojich zverencov. Učím chalanov hrať o každý bod, o každý zápas. Som rád, že sme tieto súboje zvládli, zabojovať však chceme aj v najbližšom zápase s Lednickými Rovňami.
Za čo môžete mužstvo pochváliť v posledných dôležitých zápasoch?
- Určite za nasadenie a prístup k hre. Naše mužstvo sa na konci sezóny stmelilo, vychytali sme naše muchy. Ide najmä o zbytočné karty a rečnenie v zápasoch, naši chlapci často podľahli okoliu, za čo sme často pykali. Problém bol teda často v našej disciplíne.
V poslednom zápase jesene môžete v tabuľke poskočiť o ďalšie priečky. Ale Lednicke Rovne teraz vyhrali v Palárikove, takže asi vás nečaká nič ľahké.
- Čaká nás veľmi ťažký zápas s nepríjemným súperom. Dôkladne sa na nich musíme pripraviť a niečím prekvapiť.
V posledných troch zápasoch ste vybehli aj na ihrisko. Je pre vás lepšie, keď dirigujete spoluhráčov priamo z trávnika?
- Súťažný zápas som nehral od 4. októbra 2013, pauzoval som kvôli odtrhnutému prednému krížnemu väzu. Bol som aj na operácii. V podstate som už ani nechcel hrávať. Dostal som sa do takého štádia, keď som bol donútený ísť hrať, nakoľko z lavičky som mužstvu už nemohol príliš pomôcť.