Nov 182014
 
filip-zsfz

Nováčik tretej ligy z Nededu nešiel do sezóny s veľkými očami, v pláne bol pokojný stred tabuľky. Výkony reprezentanta šalianskeho okresu sú príjemným prekvapením o to viac, že Neded sa po jesennej časti nachádza na štvrtej priečke. O doterajšom účinkovaní tímu sme sa porozprávali s trénerom Andrejom Filipom, ktorý si odohral svoje aj v slovenskej lige.


Pred súťažou ste sa chceli ako nováčik pohybovať v pokojných vodách stredu tabuľky. Takže je štvrté miesto nad plán?
- Je to dosť veľký úspech pre futbale v Nedede a áno, dá sa to teda považovať nad plán.
Akým futbalom ste sa prezentovali v jesennej časti? Aké boli silné stránky vášho tímu?
- Naše mužstvo malo výrazného tímového ducha, do každého zápasu sme išli s cieľom hrať otvorenú partiu. Potvrdilo sa to najmä na domácom trávniku.
Naopak, kde vidíte slabiny?
- Rezervy máme určite v zápasoch vonku, posledné tri sme prehrali 0:1. Tie prehry nás veľmi bolia.
Ktoré zápasy boli najvydarenejšie a naopak, ktoré ste si predstavovali inak?
- Najviac sa nám vydaril zápas s Gabčíkovom, kde sme súperovi nastrieľali behom prvých 25 minút tri góly, čím sme rozhodli o konečnom výsledku. Chlapci podali veľmi dobrý výkon. Medzi dobré zápasy môžeme zaradiť aj ten posledný s Veľkými Ludincami alebo aj doma s Topoľčanmi, kde sme otočili nepriaznivý stav. Práve tam sa ukázala sila nášho kolektívu – desať minút pred koncom sme vyrovnali a v poslednej minúte sme vsietili rozhodujúci gól. Osobne som bol sklamaný zo zápasu v Dunajskej Strede. Je síce pravda, že za domácich nastúpili niekoľkí ligisti, no druhý polčas bol z našej strany veľmi slabý a prehrali sme 0:4.
Mrzia ma tiež posledné zápasy v Komárne a v Púchove, ktoré sme poprehrávali 0:1.
Vy ste doma v Piešťanoch, tie sú posledné v tabuľke. Ako sa vám na to pozerá? V čom sa robí futbal inak v Nedede a v Piešťanoch?
- V Piešťanoch som pôsobil aj ako funkcionár, aj ako tréner. Veľmi ma teda mrzí súčasná situácia. Záujem o futbal, ako aj iniciatíva mestských činovníkov sú na úplne odlišnej úrovni ako v Nedede. Tu sa to berie všetko od srdca, aj fanúšikovská obec je na inej úrovni ako v Piešťanoch.
V týchto dňoch oslavujete 40 rokov. Po víťaznom zápase s Veľkými Ludincami teda bola s mužstvom vydarená oslava?
- Vyjadril som sa, že si prajem päť vecí na daný deň, ktoré mi napokon vyšli. Či už víťazstvo našich reprezentantov v Macedónsku, potom samozrejme moje narodeniny, narodeniny mali taktiež funkcionár v Nedede Ďuri Balogh a staronový starosta obce Štefan Jancsó a v neposlednom rade víťazstvo proti Veľkým Ludinciam. Bolo teda čo oslavovať.
Máte 40 rokov. Je to už čas definitívne zavesiť kopačky na klinec?
- Myslím si, že už by bol najvyšší čas…(smiech) Dúfam, že už nebudem musieť pomáhať chlapcom na trávniku, pretože doteraz som musel kvôli dlhodobejším zraneniam nastúpiť na posledných sedem-osem kôl. Bohužiaľ, nemáme taký široký káder, aby sme takúto situáciu ustáli.
Dostali ste aj nejaký špeciálny darček?
- Špeciálnych darčekov bolo veľa, pre mňa osobne najviac znamenalo, že sme napokon skončili štvrtí. Veľmi si cením už spomínané víťazstvo v poslednom zápase nad Veľkými Ludincami.
Keď si premietnete svoju hráčsku kariéru, na čo ste najviac hrdý? Ktoré boli najkrajšie momenty?
- Je toho dosť, bolo tam veľa príjemných zážitkov. Zabudnúť sa nedá na roky v Prešove, kde sme konkurovali lepším tímom a boli sme v prvej trojke. S Trnavou to isté, aj keď sme nezískali titul, ale skončili sme dva-trikrát na druhom mieste. V mysli aj po rokoch stále ostávajú derbyzápasy proti Slovanu.
Vediete k športu aj deti?
- Syna nemám, zato mám dve dcéry, 15-ročnú Sáru a 11-ročnú Lauru. K futbalu ich budem viesť len ťažko, ale čo sa týka športových génov, tak nemôžem povedať, že by boli úplne ľavé (smiech).

Na titulnej snímke vinšuje starosta Nededu Štefan Jancso trénerovi Andrejovi Filipovi k štyridsiatke. Filip si v Nedede vybudoval výbornú pozíciu.