Dec 132014
 
kolaz-cvoliga

Futbal si zamiloval, ako sponzor sa angažoval v tretej lige aj v okresnej súťaži. Chlapík, ktorý by sa rozdal pre najkrajšiu hru, dnes prosí futbalistov, aby pomohli jeho synovi, ktorý bojuje o život s leukémiou.


Marek Cvoliga má len deväť rokov a už po druhýkrát bojuje so zákernou chorobou. Od septembra opäť leží na bratislavskej onkológii a podstupuje chemoterapiu. „Dva roky bol vyliečený, teraz sa leukémia vrátila. Marek potrebuje transplantáciu kostnej drene,“ hovorí Marekov otec. Žiaľ, medzi príbuznými sa vhodný darca nenašiel, rodina preto prosí o pomoc cudzích ľudí.
Marek a Lukáš sú dvojičky, vždy to boli zdraví a silní chlapci. Pred štyrmi rokmi však začal mať Marek problémy. Bol bledý a unavený, nevládal vyjsť po schodoch. Rodičia ho zobrali na vyšetrenie. Správu, ktorú sa dozvedeli 25. októbra 2010, nečakali ani v najhoršom sne. „Lekár skoro dvadsať minút nevedel, ako nám to má povedať. Potom z neho vyšlo, že syn má lymfoblastovú leukémiu – rakovinu krvi,“ spomína Jozef Cvoliga.
Päťročného syna ešte v ten deň odviezol do bratislavskej nemocnice. Zostal tam takmer rok, ďalší rok podstupoval udržiavaciu liečbu. „Vďaka chemoterapii sa vyliečil, dva roky bol úplne v poriadku.“
Leukémiu neporazili
Marek začal športovať, chodil na karate aj futbal, cítil sa výborne. V septembri, po jednej z pravidelných kontrol u lekára, ale prišiel ďalší úder – choroba sa vrátila.
„Výsledky ukázali, že má málo leukocytov. Bolo to 30. septembra, tento dátum si budem pamätať do konca života,“ hovorí so slzami v očiach otec, no nevzdáva sa. Pre syna hľadá darcu kostnej drene.
„V celoeurópskej databáze sa nenašiel ani jeden, ktorý by bol vhodný pre Mareka. Nie je ani medzi príbuznými a známymi…“
Na odbere krvi už boli napríklad aj nitrianski futbalisti.
„Chcem osloviť najmä mladých ľudí, ktorí majú bezproblémový zdravotný stav,“ hovorí Jozef Cvoliga.
Na vychádzke s rúškom
Kým sa nenájde darca, Marek opäť podstupuje chemoterapiu. „Prišiel o vlasy, býva mu zle, bolia ho nožičky, má vysoký cukor.“
Šťastím je, že Marekovi chutí jesť. „Práve mu idem navariť huspeninu, tú má veľmi rád, obľubuje aj zavináče,“ pousmeje sa otec.
Syna navštevuje najmä cez víkendy, cez týždeň pracuje.
Pri Marekovi je v nemocnici mama Erika, ktorá tam aj prespáva. Keď sa jeho stav zlepší, môžu ísť na jeden-dva dni domov.
„Od septembra bol doma na dva dni, raz sme boli na vianočných trhoch v Bratislave. Malý mal počas celej vychádzky rúško, aby neochorel, to by jeho stav skomplikovalo.“
Rodina prosí o pomoc
Rodičom na krátky čas svitla nádej, že by Marekovi mohol pomôcť nový liek, ktorý už vyskúšali v Čechách.
„Manželka napísala lekárovi mail, ale odpísal jej, že liek sa zatiaľ na deťoch netestuje. Možno v lete…“
Rodina teraz dúfa, že sa pre Mareka podarí v blízkom čase nájsť darcu krvotvorných buniek. Môže ním byť zdravý človek od 18 do 45 rokov, na krvnej skupine nezáleží.
Ak spĺňate podmienky, stačí navštíviť transfúznu stanicu v Nitre, Bratislave alebo Banskej Bystrici a požiadať o zaradenie do registra dobrovoľných darcov kostnej drene. Odoberú vám krv a zašlú ju na rozbor.
„V prípade zhody vás vyzvú na odber, ktorý sa robí jedným vpichom ihly do bedrovej kosti a odobratím malého množstva krvotvorných buniek. Tie sa potom formou transfúzie podajú dieťaťu. Je to zázračný proces, ktorý mu zmení celú krvotvorbu, krvnú skupinu aj imunitný systém,“ píše na sociálnej sieti Marekova mama.
„Je to jediná šanca, ako mu zachrániť život. Preto vás veľmi, veľmi prosím… Kto môže, nech pomôže. Moje deti sú môj život a bez nich si ho neviem predstaviť,“ obracia sa na potenciálnych darcov Erika Cvoligová.

Portál Západoslovenského futbalového zväzu sa tiež pridáva so žiadosťou o pomoc, zdieľajte tento príbeh, aby sa dostal k čo najväčšiemu počtu ľudí, možno sa darca pre malého futbalistu nájde medzi nami. Dnes potrebuje pomoc Marek, zajtra sa v pozícii jeho tatka môže ocitnúť hocikto z nás. Darcom môže byť zdravý človek od 18 do 45 rokov, na krvnej skupine nezáleží.


Na titulnej snímke je Marek Cvoliga v spoločnosti prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý sa zaujímal o problémy malých pacientov na bratislavskej onkológii. Marekovi pomohli medzi prvými futbalisti FC Nitra. Pätnásti súhlasili s odberom malej vzorky krvi pre Národné transfúzne centrum. Viedla ich k tomu práve snaha pomôcť 9-ročnému chlapcovi, ktorý čaká na vhodného darcu kostnej drene.