Feb 032015
 
bohunskí

Keď zoberiete brankárovi bránu, akoby ste ho odsúdili na najvyšší trest. Ľuboš Bohunský má 21 rokov, v materskom klube sa ocitol na vedľajšej koľaji, vykúpenie v podobe zmeny dresu je nateraz prakticky nemožné. Prečítajte si príbeh, z ktorého mrazí.


Všetko spustila Úradná správa Matričnej komisie Západoslovenského futbalového zväzu, v ktorej odznela inofrmácia o zrušení opakovaného prestupu brankára Ľuboša Bohunského z FK Partizánske do klubu ŠK Slovan Partizánske-Šimonovany. Hoci bol prestup najskôr schválený a Šimonovany poslali na účet Partizánskeho aj stanovenú sumu za opakovaný prestup vo výške 1660 €, Matričná komisia ZsFZ v Úradnej správe číslo 2 zo dňa 27. januára 2015 všetko zrušila s nasledovným odôvodnením: Na opakovaný prestup v zmysle čl. 11 ods. 2 PP môže príslušná matrika preregistrovať v jednom súťažnom ročníku z jedného klubu najviac dvoch hráčov. V prípade viacerých opakovaných prestupov z jedného materského klubu, príslušná matrika schváli tie dva, ktoré smerujú do vyššej súťaže. Vzhľadom k tomu, že matrika ZsFZ v tomto prestupovom období na opakovaný prestup z klubu FK Tempo Partizánske už schválila 2 prestupy do vyšších súťaží, schválenie ďalšieho opakovaného prestupu je porušením citovaného ustanovenia PP. Podľa čl. 23/2 PP odvolací poplatok sa vracia v plnej výške FK Tempo Partizánske a zároveň vyzýva FK na vrátenie finančnej čiastky 1660 EUR klubu ŠK Slovan Šimonovany-Partizánske.
Toľko norma, ktorej výklad sedí. Ale…
Ale… Príbeh, ktorý napísal futbalový život a ktorý si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch, ukazuje, ako sa môže aj najlepší zámer tvorcov noriem zmeniť na čiernu moru.
Ľuboš Bohunský má 21 rokov, vyrastal v športovej rodine. Mamička-hádzanárka obliekala aj reprezentačný dres Slovenska, po tatkovi zase zdedil brankárske gény. Ľuboš začal chytať doma v Partizánskom, v dorasteneckom veku ukázal potenciál najskôr v bráne Topoľčian, z druhej dorasteneckej ligy sa vzápätí posunul o level vyššie do Žiliny. V sľubnom rozbehu zastavilo šikovného gólmana zranenie, dorastenecký vek ukončil v bránke Trenčína, kde maturoval na športovom gymnáziu. Seniorský krst si Ľuboš odbil v materskom klube, 198 cm vysoký gólman budil rešpekt súperových útočníkov. Logicky začali prichádzať ponuky z vyšších súťaží, Bohunského juniora chceli Trenčianske Teplice, Borčice aj Topoľčany, skúšal ho aj FC ViOn Zlaté Moravce. “Cesta z Partizánskeho bola zarúbaná, každý záujemca stroskotal na výške odstupného, ktoré sa vyšplhalo na sumu 10 000 eur,” krúti hlavou nešťastný tatko. Na syna je pyšný, ešte aj s odstupom dvoch rokov si s úsmevom vybavuje súboj, v ktorom nastúpil práve proti svojej ratolesti. “Vyhrali sme 1:0, bolo to derby ako hrom,” hovorí Ľuboš Bohunský st. o štvrtoligovom derby Šimonovany – Partizánske spred takmer dvoch rokov.
Čo bolo, bolo… Patálie Ľuboša juniora začali skraja tejto sezóny. Brankár, ktorého si materský klub stráži ako oko v hlave, sa po tom, ako úvodné tri kolá presedel na lavičke, rozhodol pre zmenu dresu.
Paradox? Realita. Odchod je zdanlivo jediným riešením. “Nechytám, vo forme som sa mohol udržiavať iba na tréningoch s otcom. Do brány ma v Partizánskom nepustia a ani z klubu nemôžem odísť,” zúfa si 21-ročný mládenec. Prvý prestup do Šimonovian stroskotal, vykúpenie mal priniesť opakovaný prestup v zime. Nestalo sa. “Treba to povedať nahlas, ide o podvod. Rešpektujeme normy, ale na druhej strane, prečo by sme mali byť ticho, keď vidíme do neba volajúce klamstvo? Z Partizánskeho idú na opakovaný prestup do Nemšovej zrazu dvaja brankári, ktorí si už pomaly ani nepamätajú, kedy naposledy chytali… Pýtam sa, na čo potrebujú v tretej lige takýchto brankárov? Jednému dokonca skončila platnosť registrácie pred dvoma rokmi… Ide čisto o fiktívne prestupy, o tom som presvedčený. Povedali sme si, že stačilo. Chlapec predsa nemôže byť rukojemníkom klubu. Toto je presne cesta, ako zlikvodovať mladého futbalistu. Rozhodli sme sa, že sa obrátime na predsedu Západoslovenského futbalového zväzu Ladislava Gádošiho a celú situáciu chceme konzultovať aj s predstaviteľmi Oblastného futbalového zväzu Prievidza, ktorého členmi sú oba zainteresované kluby. Predseda ObFZ Prievidza Ivan Bartoš je predsedom Revíznej komisie ZsFZ, Robert Šuník predsedá dokonca Matričnej komisii Slovenského futbalového zväzu, preto si myslím, že ak sa s našim problémom obrátime na kompetentných ľudí, dostane sa spravodlivosti konečne zadosť,” hovorí Ľuboš Bohunský o najbližších krokoch, ktoré mieni urobiť. “Nový prestupový a registračný poriadok Slovenského futbalového zväzu určite urobí koniec takýmto praktikám, schválený mal byť už teraz, možno bude v lete, ale my dovtedy nemôžeme čakať, preto sme sa rozhodli prehovoriť nahlas,” komentuje Buhunský st. dôvody, pre ktoré sa rozhodol konať.
“Dostali sa ku mne prvé informácie, ktoré som nechal okamžite preveriť. Zatiaľ nechcem nič predbiehať, navyše je potrebné dodržať všetky postupy v zmysle odvolacieho konania. O tento prípad sa ale budem intenzívne zaujímať tak, aby sa nemohol cítiť poškodený žiaden z účastníkov tohto sporu, o aké futbal určite nestojí,” uviedol predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.
Ľuboš Bohunský mladší študuje druhý rok na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Hoci mu futbal ublížil, najkrajšiu hru si zamiloval. Verí, že bude lepšie. “Mohol by som odísť do zahraničia úplne zadarmo, ale chcem študovať a pritom hrať futbal doma, na Slovensku. Verím, že nakoniec dopadne všetko dobre,” dodáva mladý brankár presvedčivo.

Titulná snímka je stará dva roky. Ľuboš Bohunský junior nastúpil v derby Šimonovany – Partizánske proti tatkovi s rovnakým menom. Ten zápas vyhral otec s výsledkom 1:0.