Feb 192015
 
hamada

Názory na nový prestupový a registračný poriadok sa líšia. Záleží, či ide o pohľad funkcionára klubu alebo hráča. MY noviny priniesli zaujímavý príbeh, ktorý napísal sám Futbalový život v prípade ďalšieho štvrtoligistu. Slovan Čeľadice prišiel počas zimnej prestávky o hráča, hoci vyplatil futbalistovi aj materskému klubu ročné hosťovanie…


Hráč mal byť na hosťovaní až do júna 2015, ale rozhodol sa pre odchod do Rakúska a jeho doterajší klub si nepomôže. Vo štvrtoligových Čeľadiciach sa s prekvapením dozvedeli, že dvaja hráči z ich jesenného kádra odchádzajú do Rakúska. „Prečítali sme si v úradnej správe SFZ, že v rubrike „Vyžiadanie do zahraničia“ boli mená našich hráčov Eduard Gajdoš a Michal Kováč. Následne si sme zistili na matrike na stránke www.futbalnet.sk, že ich prestupy už boli zrealizované. Zaskočilo nás to, pretože sme očakávali, že dostaneme možnosť vyjadriť súhlas k týmto prestupom prostredníctvom ISSF systému a v prípade nášho nesúhlasu by sa to zrealizovalo až po 30 dňoch,“ uviedol nás do problematiky Martin Hamada, predseda klubu.
Útočník Michal Kováč strelil na jeseň 10 gólov a bol najlepším strelcom tímu. Stredopoliar Eduard Gajdoš pridal štyri zásahy. Zaujímavejšie vyznieva prípad Michala Kováča, ktorý má byť v Čeľadiciach na hosťovaní do 30. júna 2015 z klubu FC ViOn Zlaté Moravce, pričom štvrtoligista zaň zaplatil aj dohodnutú čiastku na celú sezónu. Pri jeho mene však už na matrike „svieti“, že hosťovanie bolo 22. 1. 2015 zrušené. Opakujeme, že bez súhlasu Čeľadíc… Oba prestupy zrealizovala Matrika Slovenského futbalového zväzu. Zaujímalo nás teda, či postupovala v súlade s prestupovým poriadkom.
„Čo sa týka hráča Eduarda Gajdoša, v zásade v takýchto prípadoch (prestupy do zahraničia) matrika SFZ musí v zmysle reglementu FIFA uvoľniť hráča do zahraničia do 7 dní, ak neexistujú nejaké prekážky, čo u hráča so štatútom amatéra v podstate neprichádza do úvahy. Od klubu Slovan Čeľadice očakáva Matrika SFZ vyjadrenie, či hráč nemá nepodmienečne zastavenú činnosť,“ uviedol pre MY Nitrianske noviny Juraj Čurný, hovorca SFZ.
Nad poslednou uvedenou vetou sa znova začudoval zástupca štvrtoligistu. „Ja sa pýtam: na základe čoho máme dať vyjadrenie, keď nám nikto nič nedal oficiálne vedieť?“ stále krútil hlavou Martin Hamada napriek vysvetleniu zo strany SFZ.
V prípade Michala Kováča sa uvádza na futbalnete, že jeho hosťovanie bolo zrušené, ale nie je to celkom tak. Vysvetľuje opäť Juraj Čurný zo SFZ: „V ISSF je to skutočne ako zrušené, pretože túto prax máme zaužívanú už dlhší čas. Problém spočíva v tom, že ani jeden národný zväz neprihliada na to, že hráč má v čase ohlásenia medzinárodného transferu „živé“ hosťovanie. Je neserióznosť hráčov, že počas trvajúceho hosťovania odchádzajú z klubu, o to viac, ak prišlo k nejakému finančnému vyrovnaniu. Nie je problém to zrušenie hosťovania opraviť, ak to funkcionárom Čeľadíc prekáža, ale výsledok bude taký, že po 30 dňoch Rakúsky futbalový zväz hráča zaregistruje a nebude pátrať, prečo ho Matrika SFZ neuvoľnila. Takýchto prípadov máme momentálne asi päť,“ dodal J. Čurný.
Slovo sme dali aj Michalovi Kováčovi. Útočník so svojom vyjadrení hovorí, že nekonal neseriózne. „Ešte pred začiatkom jesennej časti som vedeniu Čeľadíc avizoval, že mám záujem iba o polročné hosťovanie. Aj napriek tomu, že sa mi v klube nadmieru darilo, keďže som dal v 41 majstrovských zápasoch 40 gólov a bol som tam spokojný, rozhodol som sa cez zimnú pauzu v Čeľadiciach skončiť, keďže som dostal veľmi zaujímavú ponuku a ešte v decembri som to oznámil vedeniu klubu, čo považujem za maximálne korektné. Minulý týždeň som prezidentovi klubu Čeľadíc telefonicky oznámil moje zahraničné pôsobisko. S pánom Hamadom sme si popriali všetko dobré, a tým som považoval celu vec za uzavretú,“ povedal k téme útočník Michal Kováč.
„Áno, Kováč nám v zime avizoval, že odíde, ale do tretej slovenskej ligy, čo by znamenalo, že sa hosťovanie zruší a peniaze by sa nám vrátili,“ dodal k téme Hamada. Takže Čeľadičania majú na jar „predplatené“ služby hráča, ktorého už neuvidia a on bude „kopať“ v rakúskej dedinke. A sťažovať sa môžu asi len na lampárni, hoci aj sú múdrejší o ďalšiu skúsenosť.

Na titulnej snímke šéf futbalu v Čeľadiciach Martin Hamada (vpravo) v diskusii s trénerom FC Nitra Michalom Hippom.