Mar 012015
 
panak

Na ihrisku ho zdobieval pokoj na lopte aj prehľad. Tie mu zostali, aj keď z futbalovej kariéry presedlal na rozhodcovskú, už roky patrí medzi uznávaných funkcionárov. Jánovi Panákovi prišiel k šesťdesiatke vinšovať aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.


Ján Panák je piaty rok predsedom Oblastného futbalového zväzu v Považskej Bystrici, ako funkcionár pôsobí na rôznych úrovniach už 27 rokov, vizitkou jeho odbornosti je post predsedu Športovo-technickej komisie Slovenského futbalového zväzu. Skúsený funkcionár hovorí, že hoci amatérsky aj profesionálny futbal majú svoje špecifiká, v ich podstate veľké rozdiely nevidí. “Najväčším problémom futbalu je financovanie, veľa sa hovorí o potrebe Zákona o športe, ktorý by mohol zmeniť mnohé k lepšiemu. A nielen v lige, ale aj na dedinách,” hovorí Ján Panák.
S futbalom začal Ján Panák v Považskej Bystrici, pendloval medzi stredom zálohy a stopérskym postom. V dorasteneckej kategórii hral tretiu ligu v Plevníku, kde okúsil aj krajské majstrovstvá v drese prvého mužstva. Hráčsku kariéru zavesil na klinec v Považskej Teplej, v tejto mestskej časti je aj poslancom Mestského zastupiteľstva. Pri pohľade na ihrisko, kde sa ešte pár rokmi hrala krajská súťaž, vás zamrazí. Zarastá úhorom, preč sú brány aj tribúnka… “Ťažko mi je, keď si pomyslím, čo nás to stálo úsilia a aj tak sme si nepomohli. Majitelia pozemku žijú v Bratislave, postavili si hlavu, zo dňa na deň bolo po futbale,” vybavuje si trpké spomienky, ktoré bolia aj po rokoch. Pri oslave šesťdesiatky hrali prím samozrejme veselé príbehy, spievalo sa aj tancovalo. Medzi gratulantmi na piatkovej oslave boli prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik s generálnym sekretátom Jozefom Klimentom, tiež predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši, prišiel aj primátor Považskej Bystrice Karol Janas. “Áno, je to svojim spôsobom ocenenie práce, vážim si prítomnosť čestných hostí, na druhej strane som nesmierne rád, že čas si našli ďalší priatelia či už z našich klubov alebo zo spoločnej funkcionárskej práce, máme si vždy čo povedať,” usmieval sa jubilant v kruhu priateľov. Pri otázke, smerujúcej k filozofii, ktorou sa Ján Panák riadi pri funkcionárčení, povie z voleja: “Snažím sa byť spravodlivý voči každému. Máme futbalové normy, ktorými keď sa budeme riadiť, vyhneme sa problémom, všetci musia mať rovnaké podmienky. V našom futbalovom zväze kladiem na prvé miesto mládež, pre ktorú sa snažíme robiť všetko. V zime je to u nás ťažké s terénmi či prírodnou trávou, v dolinách je sneh, zima tu zvykne byť dlhá, preto organizujeme turnaje. Deti sú naša priorita, chceme, aby nám rástli výkonnostne aj charakterovo,” hovorí Ján Panák na margo špecifík, ktoré vládnu na severe západoslovenského regiónu.
Spomedzi gratulantov piatkovej oslavy šesťdesiatin sme dali ako prvému slovo prezidentovi Slovenského futbalového zväzu Jánovi Kováčikovi: “Jani Panák patrí do vzácnej kategórie funkcionárov, svojou prácou i postojmi ide príkladom. Nesmierne si ho vážim aj ľudsky, som rád, že som mu mohol prísť potriasť pravicou, želám mu ešte veľa úspešných rokov funkcionárskej práce, ľudí ako je on totiž futbal veľmi potrebuje.” Poklonu vystrúhal oslávencovi aj predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši: “Jančiho som si vybral ako svojho podpredsedu, vážim si jeho odbornosť aj charakterové vlastnosti. Viem, že sa naňho môžem spoľahnúť v každej situácii, Oblastný futbalový zväz Považská Bystrica má v osobe svojho predsedu najlepšieho reprezentanta, akého si mohol vybrať.” Do názorovej mozaiky prispel aj rodák z Považskej Teplej Dušan Mičuch. V roku 1972 sa ako hrajúci tréner postaral o vzkriesenie futbalu vo vtedy dvojtisícovej dedinke, ktorá sa zakrátko tešila z dvoch postupov. “Jano bol dobrý futbalista, v Považskej Teplej sme čosi spolu odohrali, dobrú futbalovú partiu sme dokázali urobiť aj vo fabrike, kde sme spolu robili. Zaslúži si rešpekt aj za to, na akého vynikajúceho funkcionára sa vypracoval, veľa sme spolu prežili,” pochválil bývalého spoluhráča dnes 68-ročný Dušan Mičúch, ktorý je delegátom v súťažiach Západoslovenského futbalového zväzu.
Živió, ktoré zo srdca spievali oslávencovi priatelia a kamaráti z futbalovej rodiny, Jankovi Panákovi znelo sladko. “Prišlo veľa kamarátov, to je najväčšie vyznamenanie a najkrajší darček,” hovoril dojatý jubilant.

Na titulnej snímke šesťdesiatnik Ján Panák v spoločnosti prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika a predsedu Západoslovenského futbalového zväzu Ladislava Gádošiho.