Mar 042015
 
lacko

Rozhodcovia a delegáti majú za sebou zimný seminár. Ako študovaný psychológ sa delegovaným osobám prihovoril aj futbalista Veľkého Medera Peter Kuračka, ktorý hovoril i o potrebe sebareflexie.


Zaujímavých prednášok bolo samozrejme viac, v Nitre sa k rozhodcom a delegátom historicky prvý raz dokonca prihovoril predseda Komisie rozhodcov Slovenského futbalového zväzu. Bohatý program semináru rozhodcov a delegátov, ktorí sú na nominačných listinách Západoslovenského futbalového zväzu, bol rozdelený do dvoch dní. V posledný februárový piatok sa stretli rozhodcovia, ktorí vedú stretnutia piatych líg, o deň neskôr zaplnili kongresovú sálu v budove Agroinštitútu rozhodcovia štvrtých líg, majstrovstiev regiónu a z projektu Talent, a tiež delegáti zväzu.
V piatok hrala v programe prím interpretácia a aplikácia pravidiel futbalu v réžii bývalého rozhodcu Slovenského futbalového zväzu Pavla Páchnika, ktorý je členom školiaceho úseku. V sobotu bola v rámci pridanej hodnoty prednáška na tému Správanie v kritických situáciách v podaní psychológa Petra Kuračku, ktorý je známy zo zelených trávnikov najmä z čias, keď bol kapitánom FC ViOn Zlaté Moravce. „Je dôležité, aby si každý z vás, už doma a po dobrom výkone premietol kritické situácie s tým, aby si ich vyhodnotil s časovým odstupom, už bez emócii, prostredia aj tlaku, lebo len dobrá sebareflexia vás dokáže posunúť ďalej,“ ponúkol Peter Kuračka zaujímavý recept na možnosti individuálneho rastu. Po oba dni sa finišovalo ústnymi skúškami, písomným testom aj videotestom.
Čestnými hosťami v sobotňajšom programe boli predseda Komisie rozhodcov Slovenského futbalového zväzu Marián Ružbarský a predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.
„Západoslovenský futbalový zväz má najväčšie zastúpenie na nominačných listinách republikových súťaží, osobne vnímam veľmi pozitívne aj prácu s mladými rozhodcami v projekte Talent, ktorý vedie priam vzorovo Ladislav Prešinský. Naša komunikácia funguje na výbornej úrovni, je len na každom z vás, ako naložíte s možnosťami, ktoré sa vám ponúkajú v rámci rastu vašej rozhodcovskej kariéry,“ uviedol vo svojom príhovore predseda Komisie rozhodcov SFZ Marián Ružbarský.
„Progres, ktorý nastúpila naša komisia rozhodcov, hodnotím pozitívne. Výsledkom sú aj pripravované kozmetické zmeny v jej zložení, ktoré sú v tejto chvíli predmetom diskusie na Výkonnom výbore a od ktorých si sľubujem, že môžu posunúť vážnosť tohto orgánu na ešte vyššiu úroveň,“ komentoval aktuálne dianie predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši. Bývalý federálny rozhodca, ktorý pôsobil dlhé roky aj na medzinárodnej scéne, vyzval vo svojom príhovore rozhodcov v najväčšom futbalovom regióne, aby dbali na čestnú hru. Predseda Komisie delegátov ZsFZ Eduard Chalmoviansky apeloval vo svojom príhovore na potrebu spolupráce a komunikácie delegovaných osôb, ktorá začína v momente zverejnenia obsadenia na ten-ktorý týždeň. Šéf Komisie rozhodcov Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Prešinský vyjadril spokojnosť s takmer stopercentnou účasťou pozvaných rozhodcov a delegátov. „Vážim si prítomnosť Mariána Ružbarského, som presvedčený, že jeho návšteva aj viaceré konzultácie sa premietnu v našej ďalšej práci. Seminár splnil svoj účel, program sme naplnili do bodky. Vôbec prvýkrát sme zaviedli zverejnenie výsledkov previerok formou vnútornej správy, aj týmto spôsobom chceme zvýšiť transparentnosť práce v našej komisii,“ uviedol Ladislav Prešinský.
Zimný seminár rozhodcov a delegátov vyvrcholil záverečnými skúškami s videotestom, ktoré preverili vedomosti všetkých pozvaných. Neúspešných absolventov čaká opravný termín.

Na titulnej snímke sú sprava predseda Komisie rozhodcov ZsFZ Ladislav Prešinský, predseda ZsFZ Ladislav Gádoši, šéf slovenských rozhodcov Marián Ružbarský, predseda Komisie rozhodcov VsFZ Gabriel Ádam a člen VV ZsFZ Ervin Kiss, ktorý je predsedom ObFZ Galanta.