Mar 242015
 
borcice

Tretiu ligu západ vedú po dvadsiatom kole o skóre pred Veľkým Mederom Borčice. No schválne, už ste o nich predtým počuli? Dedinka, ktorá mala pri poslednom sčítaní ľudu 514 obyvateľov, leží v okrese Ilava, neďaleko Dubnice nad Váhom, Trenčína a Nemšovej.


Nováčik začal sezónu pod vedením skúseného Antona Dragúňa, ktorý však pri tíme po prehre vo Veľkých Ludinciach (1:2) v šiestom kole skončil. Nahradil ho otec známeho futbalistu, momentálne defenzívneho stredopoliara poľského Górnika Zabrze Erika Grendela, Štefan Grendel. „Keď som k chlapcom prichádzal, na Veľký Meder sme strácali desať bodov. Ako môžete vidieť, bodový stav je momentálne vyrovnaný,“ hodnotí svoju prácu pri kormidle TJ Iskra sympaťák, ktorému tiahne na päťdesiatku. Po jeseni mužstvo figurovalo o šesť bodov na druhom mieste za lídrom z V. Medera, po odstúpení Piešťan sa manko znížilo na 4 body.
V zime boli v Turecku
Cez zimnú prestávku káder opustil 33-ročný Michal Gašparík. Ikonu trnavského futbalu zlákal do Gabčíkova tréner Mikuláš Radványi, pod ktorým už pôsobil v Dunajskej Strede. Netreba tiež zabúdať na odchod 29-ročného defenzívneho univerzála Marcela Ondráša, ktorý zamieril, ako v poslednej dobe mnoho skúsených slovenských futbalistov, do nižšej rakúskej súťaže. Naopak, novými tvárami sú Marek Igaz, Matej Siva a Emil Le Giang. Brankár Igaz hral na jeseň v Poľsku, pravý obranca Siva obliekal červenočierny dres v Trnave a krídelník Le Giang strelil za Javorník Makov dvadsať gólov v pätnástich zápasoch a stal sa jesenným kráľom strelcov tretej ligy stred. Všetko známe futbalové mená. „Príchodmi sme kompenzovali odchody z kádra, zišla sa tu skvelá partia. Takáto kvalita ešte v Borčiciach nebola,“ s nadšením v hlase vysvetľuje Grendel. V zimnej pauze bolo mužstvo na sústredení, a to nie v hocijakej destinácii. „Pán Fabuš nám ako odmenu za postup do tretej ligy vybavil zimné sústredenie v tureckom Beleku, kde chodia špičkové mužstvá z celého sveta. Odohrali sme tam tri prípravné zápasy. Na úvod sme s rakúskym treťoligistom prehrali 0:1, s piatym mužstvom kazašskej prvej ligy sme remizovali 2:2 a na záver sme vyhrali rozdielom triedy nad účastníkom tretej nórskej ligy. Pre mňa osobne to bol obrovský zážitok, získal som nové skúsenosti. Byť s hráčmi v neustálom kontakte je na nezaplatenie,“ opisuje s vďačnosťou v hlase. Sústredenie slovenského treťoligistu v Turecku je na naše pomery unikátne.
Ťažký jarný štart nováčik zvládol
Žreb futbalovej jari však bol nemilosrdný – v 19. kole cestovala Grendelova družina na horúcu pôdu do V. Medera, o týždeň na to doma privítala futbalistov od vodného diela, do Borčíc prišlo Gabčíkovo. „Do V. Medera sme pricestovali s úmyslom vychádzať zo zabezpečenej obrany, na pozore sme sa museli mať pred domácou futbalovosťou a hrozbami v krídelných priestoroch. Boli sme svedkami vyrovnaného, bojovného zápasu. Duel mal vysoké tempo, jazdilo sa zo strany na stranu. Pred zápasom by som výsledok 0:0 bral, no po záverečnom hvizde sa mi máli,“ neskrýva sklamanie po bezgólovej remíze.
V zápase s Radványiho Gabčíkovom sa hostia hneď v úvode ujali vedenia gólom exligistu Velického, no o minútu vyrovnal Le Giang. Po hodine hry obrat dokonal najlepší strelec tímu Martin Luhový. „Gabčíkovo bolo veľmi nepríjemným súperom, hrýzli najmä zo začiatku. V prvom polčase nebol náš výkon ideálny, no po zmene strán sme zabrali, vytvorili sme si sľubné príležitosti a mohli sme dať aj viac gólov.“
Borčice majú najlepšiu ofenzívu v súťaži. Aký herný štýl mužstvu vštepil Štefan Grendel? „Snažíme sa naďalej praktikovať takú hru, akou sme sa prezentovali na jeseň, a teda kombinačným futbalom. Máme na to hráčov. V prvých jarných kolách nám to však bolo zásluhou zlých terénov sťažené,“ komentoval tradične zlý stav trávnikov v úvode jari.
Prvoradá je práca, až potom futbal
Na strednom Považí sa v kabíne stretli hráči, ktorí majú dokopy 491 ligových štartov. Možno budete prekvapení, ale futbalisti ako Barčík, Siva, Luhový, Le Giang alebo Augustini profesionálmi nie sú. „Všetci, vrátane realizačného tímu, až na pár výnimiek, pracujeme v mäsokombináte v Púchove. Prvoradá je robota, až potom futbal. Víziou nášho majiteľa Fabuša je robiť futbal tak, aby mali hráči taktiež svoje civilné zamestnanie. Zastáva názor, že dnešná doba profesionalizmu nepraje,“ odtajňuje skutočnosti tréner Grendel. Hral po celom Slovensku, s aktívnou činnosťou skončil len nedávno. Má teda výborne znalosti a referencie o úrovni ostatných súťaží. „Myslím si, že toto je najvyššia a rozhodne najnáročnejšia súťaž, aká kedy v Borčiciach bola. Je suverénne najťažšia zo všetkých štyroch tretích líg. Mužstvá sú na veľmi vysokej úrovni. Viacerí hráči v týchto vodách disponujú minimálne druholigovou kvalitou,“ porovnáva otec bývalého kapitána slovenskej reprezentácie do 21 rokov. Jar sa ešte len začala, no sľubuje veľkú drámu v boji o miestenku do druhej ligy. „Bude to boj do posledného kola. Rozhodne sa máme na čo tešiť,“ uzaviera debatu Štefan Grendel.

Titulná snímka je zo zápasu 20. kola Borčice – Gabčíkovo (2:1), vpravo vo výreze je tréner lídra III. ligy Západ Štefan Grendel.