Apr 012015
 
kovac_kolaz

Peter Kováč reprezentoval Slovensko v švajčiarskom Nyone, kde sa stretli na vzdelávacom kurze UEFA perspektívni rozhodcovia. Rozhodca, ktorý je predsedom Oblastného futbalového zväzu Nové Zámky, v krajine syrov obstál na jednotku.


Európska futbalová federácia (UEFA) uskutočňuje v pravidelných intervaloch vzdelávacie kurzy pre perspektívnych rozhodcov zo svojich členských asociácii. Podujatie nesie názov CORE (Centre of Refereeing Excellence) a jeho primárnym cieľom je zvyšovanie úrovne futbalového rozhodovania. V termíne od 17. do 26. marca malo v Nyone svoje zastúpenie aj Slovensko. Jedným z tria slovenskej delegácie bol na pozícii asistenta rozhodcu Peter Kováč, ktorý je na nominačnej listine republikových súťaží. „Do švajčiarskeho Nyonu sme boli Komisiou rozhodcov SFZ vyslaní spolu s mojimi kolegami Filipom Glovom (Východoslovenský futbalový zväz) ako rozhodcom a Jánom Pozorom (Bratislavský futbalový zväz) ako ďalším asistentom rozhodcu. Skupinu dopĺňali ďalšie trojice arbitrov – z Brazílie, Bosny a Herzegoviny, Anglicka, Škótska, Ukrajiny a Švédska. Kurz je venovaný mladým nádejným rozhodcom, ktorí disponujú potenciálom stať sa v časovom období niekoľkých rokov súčasťou nominačnej listiny FIFA. Aj z tohto dôvodu je prítomnosť takomto podujatí veľkou poctou a zároveň záväzkom,“, uvádza na úvod Peter Kováč, ktorý pôsobí aj ako predseda Oblastného futbalového zväzu Nové Zámky.
Počas desiatich dní bol program rozčlenený do troch blokov – kondičná príprava, rozhodovanie stretnutia a výučba anglického jazyka. Mentorom programu je člen Komisie rozhodcov UEFA David Elleray. Bývalý medzinárodný rozhodca, ktorý vo svojej kariére odviedol 78 medzinárodných stretnutí a kvantum zápasov anglickej Premiere League za účasti takých velikánov futbalu ako David Beckham alebo Roy Keane, vzbudzoval veľký rešpekt. „Jedná sa o osobnosť s neskutočnou charizmou. Jeho prirodzená autorita nás nútila doslova hltať a zaznamenávať každú jeho myšlienku. Pokojne ho možeme nazvať profesorom futbalového rozhodovania,“ zdôrazňuje náš reprezentant a dopĺňa ďalšie detaily: „Celý priebeh CORE sa nesie v znamení vysokej organizovanosti a profesionality. Na začiatku nechýbalo meranie váhy a percenta tuku v tele. Komunikácia prebieha výlučne v anglickom jazyku, dokonca ani pri večeri nesmiete sedieť pri kolegovi zo svojej krajiny, a to z dôvodu, aby ste neustále využívali len angličtinu,” hovorí Peter Kováč ďalej.
Praktickú časť tvorili každodenné tréningové jednotky a rozhodovanie stretnutí vo Švajčiarsku alebo Francúzsku. „V rámci tréningových jednotiek sme absolvovali aj fyzické testy. Bolo nám vysvetlené, ako máme v ďalšom období efektívne trénovať a tým zvyšovať svoju kondičnú úroveň. Na jednom z praktických tréningov nechýbali ani kamery, ktoré zaznamenávali naše ofsajdové rozhodnutia, taktiež štýl behu. Následne sme na veľkoplošnej obrazovke za prítomnosti našich koučov priamo na hracej ploche analyzovali jednotlivé faktory a správnosť rozhodnutí,” opisuje Peter Kováč náročný program. Naša trojica mala v Nyone pridelených trénerov z Fínska a Srbska. “Boli s nami aj na majstrovskom stretnutí, ktoré sme cez víkend rozhodovali. Jednalo sa o stretnutie štvrtej švajčiarskej ligy SC Grenchen – YB Bern II,“ upresňuje Peter vítané spestrenie tréningovej driny. Mimochodom, toto stretnutie skončilo divokým výsledkom 3:7, pre našich rozhodcov bolo úvodnou skúškou momentálnej úrovne ich rozhodovania. „Na stretnutí boli prítomní kameramani, pričom každý z nášho tímu bol počas celého stretnutia detailne zaznamenávaný osobitnou kamerou. V ďalších dňoch sme komplexne rozoberali jednotlivé situácie. Našťastie sme nespravili žiadnu závažnú chybu, ktorá by ovplyvnila priebeh stretnutia, čiže sme v tomto smere obstáli, aj keď je vždy čo zlepšovať,“ uvádza ďalšie zaujímavosti Peter Kováč.
Do programu je každoročne zakomponovaná aj návšteva sídla UEFA, kde frekventanti zvyknú absolvovať prednášku s TOP rozhodcom FIFA. Inak tomu nebolo ani teraz a naši zástupcovia mali možnosť sa stretnúť s rozhodcovskou celebritou. „Čerešničkou na torte po náročných tréningových dňoch bolo osobné stretnutie s Nicolom Rizzolim. Medzinárodný taliansky rozhodca, ktorý rozhodoval finále Ligy majstrov 2013 a finále Majstrovstiev sveta 2014, odviedol 196 stretnutí talianskej Serie A, je veľmi pohodovým chlapíkom. Prednášal nám o detailnej príprave na stretnutie, o očakávaní neočakávaného, taktiež prezradil zaujímavosti o ich tímovej spolupráci počas finále svetového šampionátu. Bolo obrovským zážitkom stráviť čas v jeho prítomnosti,“ neskrýval Peter Kováč dojmy zo stretnutia s rozhodcovským vzorom. Absolvovanie tohto kurzu je však len prvým krokom k získaniu diplomu, čo potvrdzujú aj záverečné slová Petra Kováča, ktorý má ako predseda Oblastného futbalového zväzu Nové Zámky miesto vo Výkonnom výbore Západoslovenského futbalového zväzu. „Teraz na nás čaká náročné šesťmesačné zdokonaľovacie obdobie. Prostredníctvom najnovšieho modelu športtesteru, ktorý každý účastník obdržal, bude monitorovaný zo strany kondičných trénerov náš tréningový proces. Každý týždeň absolvujeme so zahraničným lektorom angličtiny priamy edukačný proces cez službu Skype, taktiež musíme vypĺňať online testy z anglického jazyka. Do Nyonu sa potom vrátime v septembri. V tomto termíne budeme prezentovať náš výkonnostný progres vo všetkých stanovených ukazovateľoch. Pokiaľ budeme úspešní, bude nám slávnostne odovzdaný Diplom CORE,“ opísal Peter Kováč náročný program, ktorý má ambiciózny rozhodca pred sebou v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Na titulnej snímke je Peter Kováč v spoločnosti jedného z najlepších svetových rozhodcov Nicolom Rizzolim, a tiež v tréningovom úbore.