Apr 072015
 
galanta

Futbal v Galante chytil druhý dych. S čarovnou paličkou prišiel v lete Peter Paška.


Ambiciózny podnikateľ stavil pri výbere trénera na Mariána Suttoho, ktorý dokázal za pár týždňov vyskladať víťaznú partiu. Peter Paška vyhral v novembri aj primátorské voľby, dnes prvý muž Galanty hovorí, že chce oživiť niekdajšie veľké derby zápasy proti Šali aj Seredi.
Udalosťou víkendu bol šláger IV. ligy Juhovýchod v Galante. V zápase pravdy ste zdolali druhé Kolárovo, po víkende má Galanta na čele tabuľky osembodový náskok, je podľa vás rozhodnuté o postupe?
O postupujúcom bude definitívne rozhodnuté, z nášho pohľadu, po poslednom zápase, ktorý hráme doma s rezervou Zlatých Moraviec. Dovtedy budeme pracovať na sto percent tak ako doteraz, nič nechceme podceniť, lopta je totiž guľatá.
Takto pred rokom ste zobrali pod krídla galantský futbal a čas ukázal, že to s jeho podporou myslíte vážne. Futbal sám aj hráte, súčasné postavenie vás teda musí tešiť, je to tak?
Od začiatku som hovoril, že to s galantským futbalom myslím vážne, že som sem neťahal ľudí ako Marián Süttö či Janko Štajer na týždeň alebo dva. Títo páni sú nositeľmi zmeny v galantskom futbale, sú to ľudia, ktorí vedia, čo a ako robiť pre úspech. Predtým sme v Galante vedeli, čo chceme dosiahnuť, nebolo však úplne jasné, ako na to. Obaja majú moju plnú dôveru a úplne voľné ruky.
V lete ste rokovali s primátorom Levíc Štefanom Mišákom o kúpe tretej ligy. K dohode napokon neprišlo, neľutujete, že ste stratili rok?
Mrzí ma aj s odstupom času, že sme sa nedohodli. My sme vlastne ešte vo štvrtok pred začiatkom súťaže nevedeli, či začneme v sobotu s Borčicami v tretej lige alebo nastúpime v nedeľu v Nitre proti jej juniorke. Mužstvo sme mali poskladané tak, aby sme od začiatku sezóny hrali o popredné priečky v tretej lige. Čas ukázal, že Leviciam by sa tiež zaručene lepšie darilo v štvrtej lige, ich súčasné postavenie fanúšikov na tribúny asi nepriláka.
Pred sezónou ste zlákali na post trénera Mariána Süttöho, vládne s jeho prácou spokojnosť?
Maňa predchádzala jeho dobrá povesť. Nesklamal som sa v ňom. Je to búrlivák, srdciar, mám ho naozaj rád. Už dnes môžem povedať, že jeho angažovanie bolo vydareným ťahom.
Počas zimnej prestávky prišlo k obmene kádra, odišli viacerí hráči, medzi inými aj Sloboda, Košút, Hudec a Kopecký. Prečo ste siahli po zmenách a ako ich hodnotíte s odstupom niekoľkých týždňov?
Hudec ma osobne veľmi sklamal, nevieme o ňom nič, Sloboda, Košút a niektorí ďalší išli za lepším, urobili si u nás slušné meno, nebránili sme im. Dlhodobo je cieľom zapracúvať viac a viac domácich odchovancov. Pri mojom návrate ku galantskému futbalu však boli demoralizovaní, zanedbaní, keďže mesto, ako hlavný garant v posledných štyroch rokoch nejavilo záujem o futbal. Nie som si istý, či bývalý primátor bol vôbec na nejakých zápasoch. Na začiatku ročníka hrali v podstate jeden–dvaja Galanťania, dnes sú to piati-šiesti. Samozrejme, že sme sa v zime aj posilnili, hlavne Kočiš, Bumbera, Blaščík, Elvis či Žák sú nositeľmi vysokej kvality, očakávam ešte zopár gólových nádielok v bránkach súperov. Chceme hrať pre diváka, chcem, aby chalani boli vzormi pre galantskú mládež.
V novembri ste sa stali v Galante primátorom, pribudli vám povinnosti, zostáva vám čas aj na futbal?
Priznávam, že času mám pomenej, ale postupne si veci v meste upratujem, a pevne verím, že času budem mať viac. Aj keď, úprimne, moja manželka má na to úplne iný pohľad.
V bývalom galantskom okrese sa hrá vďaka Seredi a Šali aj druhá liga, kým Galanta hrá až tú štvrtú v poradí. Nezávidíte susedom, kam to dokázali dotiahnuť?
Je mojou ambíciou hrať veľké derby zápasy nielen so Sereďou, či Šaľou, ale aj so Sencom. So Šamorínom či Skalicou sme hrali nedávno v jednej lige, juniorky Slovana, Žiliny a Trnavy sú tiež veľkou výzvou. Všetko je o peniazoch, úspech láka, som zvedavý, kto z galantských podnikateľov priloží pomocnú ruku k dielu. Podľa áut, čo jazdia po meste, sme v Galante bohatší, ako ľudia v Mníchove.
Futbal v Galante ožil vďaka vám. Zvykne sa vravieť, že úspech má veľa otcov, hlásia sa k podpore futbalu v meste ďalšie subjekty?
Pahrebu po mojom odchode pred dvomi rokmi udržiavali Zsolt Takáč – môj súčasný viceprimátor – a Zdeno Ottahel, šliapali podľa svojich možností. Niečo pomohol aj pán Iványi, zvyčajná odpoveď pri prosbách o pomoc ale bola – keď pomôže Samsung, pomôžeme aj my. Tak teraz jednáme o pomoci aj so Samsungom.
V sobotu inkasovala Galanta prvé jarné góly, na jej víťaznom ťažení sa ale nezmenilo nič. Aký bol váš pohľad na šláger prvého aprílového víkendu?
Hostia z Kolárova prišli do Galanty hrať futbal, bol to veľký rozdiel napríklad oproti Vlčanom, či iným mužstvám z nižších miest v tabuľke, dali nám zabrať. Prejavila sa však sila kolektívu, keď to nešlo v tomto zápase iným, zabral Korman, strelec troch gólov.. Bolo sa na čo pozerať, diváci si zápas naozaj museli užiť.
Hovoríte nahlas o postupe, uspokojí tretia liga vaše ambície?
Keď sa nám podarí získať ďalších srdciarov do partie, podobne, ako sa to podarilo chalanom okolo Mira Buchu v Seredi, chceme ísť vyššie. Keď nie, rok-dva počkáme v tretej lige, mužstvo na to, aby sme hrali o popredné priečky, bez diskusie máme. Otázkou ešte je, ako dopadnú úvahy o ďalšej reorganizácii súťaží.

Na titulnej snímke je primátor Galanty Peter Paška, vpravo tréner suverénneho lídra IV. ligy Juhovýchod Marián Süttö, medzi nimi je masérka FC Slovan Alexandra Megóová.