Apr 212015
 
palarikovo

V Palárikove sa v zime obmenila takmer celá kabína, odišiel tréner Peter Zelenský, kľučky si tu podávalo takmer dvadsať hráčov. S vynútenými rošádami sa ale dokázali vysporiadať vo veľkom štýle, na jar Palárikovčania zdolali vo veľkom derby Nové Zámky a aj doposiaľ neporazeného lídra súťaže z Veľkého Medera! O futbale v Palárikove sme sa porozprávali s jeho novým trénerom Martinom Koborom.


Do kabíny zavial čerstvý vietor
Po jesennej časti súťaže sa vedenie klubu rozhodlo vymeniť skúseného trénera Petra Zelenského. Namiesto neho sa kormidla chopil bývalý hráč klubu (pôsobil tu v rokoch 2004 až 2007) Martin Kobora. V zimnej príprave nastal v kabíne riadny prievan. Odišlo jedenásť a prišlo osem hráčov! „Hlavný sponzor Zoltán Černák sa rozhodol ísť vzhľadom na naše tabuľkové postavenie lacnejšou cestou, príležitosť dostali mladí chalani. Chýbajú im skúsenosti, potrebujú sa ešte oťukať. Pracuje sa mi však s nimi dobre,“ vysvetľuje príčinu veľkej fluktuácie hráčov Kobora. Z jesenného kádra v kabíne zostali siedmi hráči – brankár Tomáš Balogh, stopér Ján Vajda, kapitán a stredný záložník Jakub Janso, útočníci Ladislav Vencel a Tomáš Kunovský a dvojica srbských legionárov Jovan Drljača a Matija Petrovič. „Dá sa povedať, že kostra mužstva ostala celá, čo je pre nás veľmi dôležitá. Ale aj tak platí, že jarné Palárikovo je úplne odlišné od toho jesenného,“ konštatuje Kobora.

Výkony ako na hojdačke
V úvodnom zápase jari Palárikovo porazilo gólmi Jansa a Vencela na domácom trávniku Komárno 2:1. Potom však nasledovali tri stretnutia bez výhry. V Topoľčanoch prehrali 0:2, doma so Šúrovcami uhrali bezgólovú remízu a vo Vrábľoch Palárikovo podľahlo najtesnejším možným rozdielom. Prišiel rad na prestížny derby zápas s Novými Zámkami. „Fanúšikovia aj hráči sa na tento duel veľmi tešili. Nové Zámky hrali vždy vyššiu súťaž ako Palárikovo. Preto to nebol len obyčajný ligový duel. Išlo o veľa,“ zdôrazňuje lodivod mužstva Kobora. Odveké túžby priaznivcov boli naplnené, derby rozhodol gól kanoniera Kunovského z jedenástky po polhodine hry. O týždeň na to sa ale cenné tri body zopakovať nepodarilo, mužstvo prehralo v Leviciach 0:1. „Mali sme šance, gól sme dať mohli. Opäť raz nás však stáli dobrý výsledok individuálne chyby. Levice dali dvadsať minút pred koncom gól, dostali sa na koňa a nám sa, žiaľ, už nepodarilo s výsledkom nič urobiť,“ hodnotí stretnutie na pôde posledného celku tabuľky kouč Kobora.
Vonku sa Palárikovu v tejto sezóne vôbec nedarí, z jedenástich pokusov uspelo iba raz. „Dá sa povedať, že sme vyslovene domácim tímom. Mierne ma to však prekvapuje, pretože viacerí hráči sa s naším ihriskom zoznamovali, až keď prišlo k zmene času. Dovtedy sme boli nútení trénovať na umelej tráve v Šali alebo na multifunkčnom ihrisku,“ odhaľuje zaujímavé skutočnosti 43-ročný tréner celku z obce s historickým názvom Slovenský Meder.
Naposledy v nedeľu do Palárikova zavítal doposiaľ neporazený líder tabuľky z Veľkého Medera. Mužstvo zložené z nesmierne skúsených futbalistov s bohatou minulosťou si však na chuť neprišlo. Palárikovu senzačne podľahlo rozdielom triedy! „Nastal vzácny paradox, po prehre u posledného sme zdolali prvého. Od začiatku sme chceli hrať aktívne, na súpera sme vybehli a už v siedmej minúte vyhrávali 2:0. Podali sme perfektný kolektívny výkon bez jedinej chybičky. Nikomu nemôžem nič vyčítať,“ opisuje prekvapenie kola Kobora.

V mužstve aj bývalý účastník SuperStar
Po veľkom pohybe v kádri sa v šatni ukázali nové, zaujímavé tváre. Futbalových odborníkov však pravdepodobne najviac zaujme angažovanie Náthána Christiána Dzabu, o ktorom koluje povesť perspektívneho futbalistu. „Je talentovaný. Naposledy hral za české Teplice len juniorskú súťaž. Tretia liga je o niečom inom, ešte sa s ňou zoznamuje. Absolvoval s nami len minimum tréningov, pretože behal po rôznych skúškach, avšak chce na sebe makať,“ charakterizuje 19-ročného futbalistu, o ktorého sa zaujímala v zime aj Sparta Praha, tréner Palárikova Martin Kobora. Mimochodom, Náthán bol pred dvoma rokmi účastníkom známej speváckej súťaže SuperStar.