Apr 242015

20150424 U18 CES gol SFZ

V Národnom tréningovom centri v Senci vyvrcholil Slovakia cup, víťazom 25. ročníka mládežníckeho turnaja reprezentačných tímov do 18 rokov sa stali mladí Slováci.

Zverenci Milana Malatinského sa rozbiehali postupne, páčila sa najmä víťazná bodka, keď Slováci vo finále zdolali rovesnkíkov z Česka po výsledku 2:1. Osem reprezentačných tímov súperilo o prestížnu trofej v dňoch od 20. do 24. apríla, Slováci v skupine B najskôr remizovali s Kanadou (2:2), body si delili aj s Poľskom (1:1) a víťazstvom proti Číne (3:2) si nakoniec zabezpečili postup do piatkového finále. “Súboj s Českom mal výbornú úroveň, vyhrať chceli obaja, víťazstvo zostalo zaslúžene doma. Vedúci gól Denisa Horníka priniesol potrebný pokoj do našich radov, a hoci súper dokázal po parádnej strele vyrovnať, rozhodnutie zabezpečil tiež vydarenou strelou Denis Jančo. Chlapci si víťazstvo zaslúžili, rovnako aj potlesk, ktorý sa im ušiel po finále. Poďakovanie si zaslúži aj organizačný štáb, 25. ročník Slovakia cupu bol pripravený opäť na jednotku,” uviedol po finále v Senci predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.
Slovenská futbalová „osemnástka“ sa teší z celkového piateho triumfu na tomto mládežníckom podujatí po rokoch 1993, 1998, 2003 a 2007. Päťkrát obsadil výber SR do 18 rokov v konečnom účtovaní druhú priečku (1994, 1995, 2006, 2008 a 2013), dva razy skončil celkovo tretí (1996 a 1999).

Finále
Česko – Slovensko 1:2 (1:1), 27. Průcha – 15. Horník, 67. Jančo, ŽK: 10. Ďurek, 70. M. Kosorin (obaja SR), rozhodovali: Kringstad (Nór.) – Budač, Hrdlička (obaja SR) Zostava SR „18“: Dovičovič – Horník, Ďurek, Včelka, Krč, (30. Kopičár) – Jančo (79. Mareš), Jirka, Vajs, L. Mihálik (83. Kolesár) – S. Mráz (52. Michlík), M. Kosorin (70. R. Konečný)
Od začiatku zápasu hrali mužstvá aktívne a vytvárali si gólové príležitosti. Už v 7. minúte bol blízko gólu Twardek, no obranca Horník jeho pokus vykopol z bránkovej čiary. Na druhej strane už o minútu neskôr mohol posunúť Slovákov do vedenia Mihálik, no jeho strelu brankár hostí vyrazil a následná dorážka Kosorína tesne minula bránku Česka. Prvý gól prišiel po štvrťhodine hry, keď na predĺžený rohový kop si nabehol hrdina zápasu s Čínou Denis Horník a hlavičkou prestrelil brankára Stejskala – 1:0. Z vedenia sa Slováci netešili dlho, v 25. minúte sa oprel do lopty stredopoliar Plzne Petr Průcha a tiahlou strelou spoza šestnástky nedal Dovičovičovi v bráne šancu – 1:1. Po prestávke sa hral naďalej otvorený futbal, hoci streleckých pokusov a vyložených šancí ubudlo. Rozhodujúci moment stretnutia prišiel v 67. minúte, kedy Kopičár posunul loptu na hranici šestnástky Denisovi Jančovi a ten umiestnenou strelou k žrdi rozhodol o víťazstve Slovákov v dueli s Českom a celkovom triumfe slovenskej osemnástky na 25. ročníku turnaja Slovakia Cup 2015.
Milan Malatinský (tréner SR “18″): “Sme šťastní, tešíme sa. Chlapci ukázali, že tvoria silný kolektív, o víťazstve na turnaji rozhodla tímovosť. Každý zo štyroch zápasov bol iný, ale to najväčše odhodlanie a túžba po víťazstve v spojení s hernou kvalitou boli vidieť v dnešnom finále proti Česku. Chalani odohrali v priebehu piatich dní štyri zápasy, v druhom polčase nastupovali na ihrisko s pevným odhodlaním a cieľom doviesť zápas do víťazného konca a to sa im aj podarilo.”