Apr 262015
 
Turnaj ObFZ TT1

Oblastný futbalový zväz v Trnave prišiel so zaujímavým projektom pri nábore nových rozhodcov. S predsedom ObFZ Trnava Vladimírom Hrachom sme hovorili aj na ďalšie aktuálne témy.


Z Trnavy ide chýr o nábore nových rozhodcov, mladých adeptov remesla s píšťalkou lákal aj medzinárodný rozhodca Peter Kráľovič. Aké máte prvé ohlasy?
- Áno, robíme nábor nových rozhodcov na stredných aj vysokých školách. Celý projekt pripravila naša komisia rozhodcov, za čo im treba poďakovať. Peter Kráľovič bol pozvaný, aby poslucháčom porozprával zážitky z rozhodovania na európskej scéne. Sami sme zvedaví, že aký to bude mať ohlas. Určite budeme v rozvíjaní tejto myšlienky pokračovat, na druhej strane však máme aj projekt, v rámci ktorého môžu kluby, ktoré nahlásia nových rozhodcov, ušetriť nemalé finančné prostriedky.
Vy sám máte ako rozhodca tiež bohaté skúsenosti aj z najvyššej súťaže, vybavíte si ešte v mysli vaše začiatky s píšťalkou?
- Ja som začínal s rozhodovaním ešte ako aktívny hráč, v Šali sme vtedy hrali I. Slovenskú národnú ligu, čo bola po federálnej lige druhá najvyššia súťaž. Začínal som v oblasti, postupne som postupoval každý rok. Pamätám si, ako som si myslel, že keď hrám futbal, bude to hračka. Keď som ale robil vstupný test z teórie, hneď mi bolo jasné, že to až také ľahké nebude. Musel som sa jednoducho začať učiť.
Futbal ste hrali na najvyššej úrovni, obliekli ste aj dres Spartaka Trnava. Bolo futbal ľahšie hrať ako ho rozhodovať?
- Vyskúšal som si obe role, môžem ich posúdiť, a preto poviem, že každá má svoje čaro a je zároveň rovnako obtiažna. Bol som obranca, gólom som sa skôr snažil zabraňovať akoby som ich dával. Futbal ma bavil, prišiel čas, keď som sa musel rozhodnúť, či budem tréner alebo rozhodca. Už viete, čo vyhralo. Nie každý má vlohy, aby sa stal rozhodcom, na druhej strane ale musím povedať, že kto to nevyskúša, nevie to ani posúdiť.
Aktuálne ste presedlali na funkcionársku dráhu, na futbal sa môžete pozerať opäť z iného uhla. Je ťažké robiť futbal v oblastných súťažiach?
- Áno, je, nakoľko v oblastiach nie je vyriešené financovanie. Ľuďom, ktorí robia futbal na dedinách, patrí veľká vďaka, nakoľko sa mu venujú často na úkor rodiny a voľného času. Chcel som vrátiť oblasti podporu, ktorú mi dala, že som sa dostal tam, kde som bol, a preto som sa nechal presvedčiť na zväzovú funkcionársku činnosť.
V Trnave máte ako predseda Oblastného futbalového zväzu za sebou viac ako poldruha roka vo funkcii, čo všetko sa vám podarilo naplniť z vašich plánov, s ktorými ste sa uchádzali o dôveru klubov?
- Úprimne musím povedať, že Oblastný futbalový zväz v Trnave fungoval dobre aj za predchádzajúceho vedenia. Ja som predstavil na konferencii svoju víziu a myslím si, že spolu s Výkonným výborom, sekretárom a všetkými odbornými komisiami sa nám ju darí napĺňať. Snažíme sa podporovať mládež, zohnali sme sponzorov na všetky súťaže dospelých aj sponzora na zakúpenie oblečenia pre rozhodcov. Darí sa nám postupne postupne získavať viac a viac ľudí na spoluprácu. Nesľubujeme nesplniteľné veci a snažíme sa vysvetliť sponzorom aj darcom, čo im spolupráca prinesie.
Žiacky výber ObFZ Trnava vyhral halový turnaj oblastných výberov o Pohár predsedu ZsFZ. Tento triumf je zrejme najlepším vysvedčením dobrej práce s mládežou na dedinách, súhlasíte?
- Sme veľmí hrdí, že nás žiacky výber vyhral tento prestížny turnaj. Hoci je to len špička ľadovca, bola príjemná. Pre mňa je veľmi dôležitá práca s mládežou, ochota niečo urobiť, podniknúť. V oblasti nám každý rok stúpa počet prípravkárskych družstiev a čo je podstatné, v tomto roku sa hrá aj súťaž predprípraviek pre ročník 2005 a mladších. Myslím, že je možno jediná organizovaná v regióne.
Medzi pozitíva možno počítať aj veľké ihrisko s umelou trávou, ktoré vyrastie v Hlohovci. Poznáte už termín, kedy sa začne s jeho výstavbou?
- Som veľmi rád, že ihrisko s umelou trávou sa vybuduje aj v Hlohovci, nakoľko z troch okresov v našej oblasti práve v Hlohovci chýbalo takéto ihrisko. Zatiaľ mám informácie, že projektová dokumentácia je pripravená, všetko teraz závisí od ďalších rokovaní so Slovenským futbalovým zväzom a zosúladenia termínovej listiny výstavby.

Na titulnej snímke je predseda Oblastného futbalového zväzu v Trnave Vladimír Hracho.