Apr 302015
 
celad2

Jarné ťaženie Galanty zastavili Čeľadice, zverenci Jozefa Jelšica sa na domácom trávniku dokázali suverénnemu lídrovi IV. ligy Juhovýchod revanšovať za štvorgólovú prehru z jesene, keď svoj zlepšený výkon v druhom polčase korunovali parádnym obratom.


V Čeľadiciach to bola v poslednú aprílovú nedeľu veľká sláva, na futbal do dedinky z ani nie tisíc obyvateľmi sa schádzali fanúšikovia z okolia. Galanta prišla ovenčená siedmimi jarnými víťazstvami v rade, medzi divákmi bol aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik! “Vedeli sme o tom dopredu, bola to pre našu obec veľká udalosť, šéf slovenského futbalu bol v Čeľadiciach prvákrát v histórii,” opisoval slávnostnú atmosféru pred ťahákom s lídrom súťaže kapitán Čeľadíc Daniel Koprda. Drobný postavou, ale veľký výkonom, práve futbalista s desiatkou na chrbte strhol domácich za obratom v druhom polčase. “Bol to výborný futbal, k vysokej úrovni prispeli rovnakým dielom obe mužstvá. Galanta vyhrávala, cez prestávku sme si ale povedali, že nemáme čo stratiť. Dokázali sme sa nakopnúť a pred návštevou, akú si u nás v Čeľadiciach dávno nepamätáme, sme chceli ísť aspoň za remízou a vidíte, nakoniec z toho boli po výhre 2:1 všetky tri body,” hodnotil zápas hrdý kapitán. V hľadisku mu stískali palce mamička aj manželka Tatiana s päťročným synom Dávidom. “Ten už naháňa loptu v našej prípravke v Čeľadiciach. Moji najbližší sú zároveň moji najväčší fanúšikovia aj kritici zároveň, vždy musím hrať naplno,” usmieval sa 32-ročný režisér Slovana. Koprda hral aj v jesennom meraní síl, vedel teda porovnať oba zápasy. “Galanta je doma veľmi silná, navyše na jeseň mala iné mužstvo ako teraz. My sme sa ale tiež posilnili, prišli Peter Struhár a Rastislav Ölvecký, obaja majú čosi odohrané aj v najvyššej súťaži, ich skúsenosti bolo cítiť. No a čo bolo tiež veľmi dôležité, na našej strane stál aj dvanásty hráč, ktorým boli výborní diváci. Vyšlo počasie, hral sa parádny zápas, lepšiu reklamu na futbal by sme vymýšľali ťažko,” sklonil sa Daniel Koprda aj pred atmosférou, ktorá zdobila zaujímavý štvrtoligový súboj. “Chodíme s partiu na reprezentačné zápasy, teraz nám prezident vrátil podporu. Sympatické bolo aj gesto, keď Ján Kováčik spolu s predsedom Západoslovenského futbalového zväzu Ladislavom Gádošim pred zápasom podali ruky všetkým hráčom aj rozhodcom, bol to naozaj zápas so všetkým, ako má byť,” dodal kapitán Čeľadíc Daniel Koprda.
Príčiny čestnej návštevy v Čeľadiciach vysvetlil predseda Oblastného futbalového zväzu v Nitre Štefan Korman: “Snažíme sa spestriť dianie na našich trávnikoch, prítomnosť prvého muža slovenského futbalu je vždy udalosťou. Ján Kováčik priniesol do nášho futbalu poriadok aj systém, projekty so štadiónmi či ihriská s umelou trávou sú tie, ktoré vníma aj verejnosť pozitívne, potlesk na otvorenej scéne bol vyjadrením úcty i poďakovaním. O tejto návšteve sme sa rozprávali ešte v decembri počas Vianočného turnaja v Nitre, ktorý vyhrali práve Čeľadice. Neveľká dedinka je dôkazom, že futbal je o ľuďoch v nej, ten v Čeľadiciach vedie ako prezident Martin Hamada. Dospelí tu hrajú štvrtú ligu, dorastenci sú v piatej lige, Čeľadice majú v súťažiach aj starších žiakov a mladších žiakov a robia aj s prípravkou, preto sme Jána Kováčika aj Ladislava Gádošiho zobrali práve do Čeľadíc,” uviedol Štefan Korman.
Predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši vyzdvihol vysokú úroveň zápasu aj atmosféru na útulnom štadióniku. “Súboj Čeľadíc s Galantou mal napätie aj úroveň, súperi si zadarmo nič nedarovali. Domáci postupne stupňovali tempo, išli za víťazstvom a dočkali sa zaslúženej odmeny. Príjemne ma prekvapila aj vysoká divácka kulisa, pred takou návštevou bolo radosť hrať. Opäť sa potvrdilo, že súťaže v našom regióne majú kvalitu, hoci sa na trávniku objavili na oboch stranách aj niekoľkí skúsenejší hráči, ktorí dávali hre rozum, prevažovali mladí chlapci, čo hodnotím ako veľké plus aj smerom do budúcnosti. Osobitne som vnímal záujem starostu Antona Lacu o futbal v obci, kiežby sa na každej dedine stretal futbal s takým pochopením ako v Čeľadiciach,” zložil Ladislav Gádoši poklonu starostovi obce, ktorá by mohla mať v erbe pri troch klasoch pokojne aj loptu.
Posledné slovo sme pri rozlúčke s Čeľadicami dali prezidentovi Slovenského futbalového zväzu Jánovi Kováčikovi: “V Nitre sa cítim vždy príjemne. Tradičný Vianočný turnaj v hale bol mojim prvým kontaktom s aktivitou Oblastného futbalového zväzu v Nitre, návšteva Čeľadíc bola teraz nielen príjemným spestrením nedele, ale aj dôkazom, že náš futbal má v regiónoch zdravé podhubie. Po zápase sme mali pracovný program, v Nitre sme sa stretli s členmi Výkonného výboru Oblastného futbalového zväzu v Nitre, tiež s primátorom Jozefom Dvončom, s ktorým sme hovorili aj na tému rekonštrukcie futbalového štadióna FC Nitra, povedať sme si mali čo aj s Jurajom Wachalom zo spoločnosti Eurovat, ktorý podporil loptami značky Dynamax víťazov súťaží uplynulej sezóny.” Ján Kováčik a Ladislav Gádoši diskutovali aj s partnermi, ktorí podporujú priamo projekty Oblastného futbalového zväzu v Nitre – Slavomír Turčáni zo spoločnosti Obecné siete, Jozef Husárik zo spoločnosti Heineken, Karol Wolf zo spoločnosti Dynamic relations a Marián Ďurovkin zo spoločnosti Incar. Predstavitelia ČFK Nitra Jozef Slíž a Anton Tulík tiež predstavili zámery s výstavbou ihriska s umelou trávou v rámci projektu HatTrick IV, ktoré vyrastie na hlavnej hracej ploche na štadióne na Čermáni.

Na titulnej snímke sú v súboji o loptu kapitán Čeľadíc Daniel Koprda s obrancom Galanty Dávidom Pilom, zľava predseda Oblastného futbalového zväzu v Nitre Štefan Korman, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.