Máj 052015
 
gabcikovo

Misia Mikuláša Radványiho v Gabčíkove sa skončila už na prahu jari, skúsený kouč odstúpil po treťom jarnom zápase. Jeho vtedajší asistent Jozef Olejník, bývalý ligový stopér, dostal dôveru ako hlavný tréner a s mužstvom ťahá trojzápasovú víťaznú šnúru. Nielen o úspešne zvládnutom „anglickom týždni“, ale aj o budúcom smerovaní gabčíkovského futbalu sme hodili reč s tým najpovolanejším.


Jozef, ako sa zrodil váš príchod do Gabčíkova?
- Na jeseň som pôsobil s trénerom Radványim v Dunajskej Strede, a keď dostal ponuku viesť Gabčíkovo, zavolal si ma, aby som mu robil asistenta. Spolupracujeme spolu už dlhšiu dobu. Po treťom zápase sme sa s Mikim rozhodli mužstvo opustiť, pričom ma následne vedenie oslovilo, či by som neprevzal tím do konca sezóny. Ponuku som prijal, úlohou bolo stabilizovať káder. Taktiež sa chceme udržať v boji o tretiu priečku.
Gabčíkovo je vo verejnosti vnímané ako ambiciózny klub, v ktorom je veľký tlak na výsledky. Poznali ste miestne pomery už predtým?
- Áno, boli mi známe. Klub prechádza určitou transformáciou. Snahou je viesť futbal v Gabčíkove na poloprofesionálnej úrovni. Nejaké ciele do budúcnosti však určené momentálne neboli, a to je aj tak skôr otázka na vedenie klubu. Vízia do budúcnosti je hrať aspoň druhú celoštátnu ligu. Majiteľ tu vybudoval krásne prostredie na čele s rekonštruovaným štadiónom. V mužstve treba skĺbiť skúsenosť s mladíckou dravosťou, len čisto s mladíkmi sa hrať nedá.
Dá sa hovoriť podrobnejšie o tom, čo ste chceli v hre zmeniť po vašom príchode na post hlavného trénera?
- K výraznejším zmenám som nepristúpil. Zmenil som herné rozostavenie, len to nám však zápasy nevyhrá. Základom je ochota behať. S hráčmi sme si to vydiskutovali a je vidno, že ma pochopili, posledné tri kolá sa to prejavuje aj na výsledkoch. Konečne sme začali dávať aj viac gólov. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Hráčska kvalita tu je na tretiu ligu nadpriemerná. Máme technických hráčov, ktorí vedia hrať futbal. Spočiatku našej kombinačnej hre odporovali terény, ako to už na začiatku jari býva zvykom po celom Slovensku.
Program tretej ligy je nabitý, hrali ste vo štvrtok a v nedeľu. Medzitým ste mali aj tréning?
- Áno, dokázali sme to skĺbiť. Ťaháme šnúru troch víťazstiev, najskôr sme doma vyhrali s Palárikovom a Novými Zámkami, potom sme vysoko vyhrali na pôde Lednických Rovní. Po hernej stránke som spokojný. U mojich hráčov som videl chuť do futbalu, darili sa nám kombinácie. S Palárikovom sme po dobrom výkone zvíťazili zaslúžene. Nové Zámky na mňa pôsobili veľmi dobrým dojmom, v stretnutí s nimi sme dokázali otočiť nepriaznivý stav v náš prospech, čo svedčí o sile kolektívu. Bol to kvalitný zápas, diváci si isto prišli na svoje. V poslednom meraní síl na pôde Lednických Rovní sme jednoznačne dominovali. Na mojich hráčoch ani nebolo badať nejakú výraznejšiu únavu. Je totiž lepšie hrať ako trénovať. Samozrejme, keď boli hráči predsa len trochu unavení, dokázali sme ich chalanmi z lavičky viac než adekvátne nahradiť. Jasne to dokazuje, že tvoríme výborný kolektív a máme široký káder.
Viedli ste mužstvo v piatich zápasoch. Čo vám ukázali o vašom mužstve a celkovo o kvalite súťaže?
- Súťaž je od tretieho miesta dole vyrovnaná. Prím hrajú skúsenejší hráči, ktorí svojmu mužstvu dávajú pečať.
Najbližšie vás čakajú ďalší dvaja súperi z dolnej polovice tabuľky, takže povinnosť velí získať ďalších šesť bodov?
- Povinnosťou je pokračovať v doterajších výkonoch a nepodliezť nastolenú latku. Jasným cieľom je zabávať divákov.
Ako vysoko sa chcete dostať v tabuľke?
- Samozrejme, že najvyššie, ako sa dá (smiech). Žiaľ, majstrami už nebudeme. Najdôležitejšie je, aby boli chlapci spokojní, aby sa nám káder moc neobmenil a ostal pokope. Ak sa nám podarí v lete udržať aspoň osemdesiat percent mužstva, tak môžeme na budúci rok uvažovať o postupe. Diváci v Gabčíkove chodia na futbal, čo je veľké pozitívum.