Máj 072015
 
nitra

Nitriansky futbalový štadión pod Zoborom sa bude rekonštruovať. Odsúhlasili to mestskí poslanci. Slovenský futbalový zväz (SFZ) dostane od ministerstva školstva na jeho štvormiliónovú rekonštrukciu dotáciu 2,4 milióna eur. Mesto spolu s futbalovým klubom ju dofinancuje 40 percentami.


“Časť prostriedkov sa budeme snažiť vyčleniť už v tomto rozpočte” povedal prednosta Mestského úradu v Nitre Igor Kršiak. Investíciu 100-tisíc eur určenú na búracie práce na štadióne plánuje mesto zahrnúť do tohtoročného rozpočtu. Zvyšná časť, asi 1,5 milióna eur, sa premietne do rozpočtov na budúce roky.
Primátor Nitry Jozef Dvonč ubezpečil zastupiteľstvo, že štadión zostane aj po dotácii od SFZ mestským majetkom. “Túto investíciu bude určite realizovať mesto alebo mestská organizácia, aby sme sa nevystavili riziku, že ideme investovať a niekto iný nám to vezme. Aj po investícii zostaneme plnohodnotní majitelia štadióna,” povedal Dvonč. Podľa prednostu mestského úradu však bude mať zväz právo požadovať využitie štadióna v prípade medzinárodných zápasov.
Kapacita štadióna má byť po rekonštrukcii 5 500 divákov. Podľa slov primátora Jozefa Dvonča musí byť štadión prebudovaný do takej podoby, aby sa na ňom mohli hrávať ligové i medzištátne zápasy. “Nám zostáva vlastne dobudovať niektoré zariadenia, ktoré sú podmienkou pre takéto štadióny. A to je vyhrievaný trávnik, umelé osvetlenie, turnikety, priestory šatní, parkoviská a niektoré ďalšie veci. Toto všetko je našou úlohou, vrátane niektorých búracích prác,” vysvetlil Dvonč.
Momentálne sa už pripravujú architektonické návrhy zrekonštruovaného štadióna. Na ich základe má pod Nitrianskym hradom vzniknúť športový komplex aj so zázemím pre divákov. “Bude realizovaný tak, aby na úrovni nášho krajského mesta umožnil hrať ligu a prípadne aj medzinárodné súťaže. My navrhujeme túto investíciu rozložiť do troch rokov. Budeme pokračovať podľa projektu a každý rok predložíme aj spôsob financovania a čiastku, ktorú na to potrebujeme,” dodal Dvonč.
V rámci rekonštrukcie sa má tiež zvýšiť kapacita štadióna. Niektorí poslanci namietali, že futbalovému klubu sa ani súčasnú kapacitu tribún nedarí napĺňať. “Treba sa na to pozrieť tak, že nejdeme zachraňovať futbal, ale ideme zachraňovať náš starý rozbitý štadión,” reagoval viceprimátor Ján Vančo.
Po modernizácii bude nitriansky futbalový stánok spĺňať štandardy kategórie tri, stanovené Úniou európskych futbalových zväzov UEFA.