Máj 142015
 
prievidza

Lídrom IV. ligy Severozápad sú päť kôl pred záverom súťaže futbalisti Hornej Nitry. Zverencov exligistu Petra Černáka však čaká ešte nabitý program. Vo finiši sezóny privíta FC Baník pred vlastnými priaznivcami oboch svojich prenasledovateľov – Trenčianske Teplice i Bánovce nad Bebravou. Je sa teda na čo tešiť, záver súťaže sľubuje riadnu drámu!


Hornonitriansky rodák má za sebou bohatú futbalovú kariéru. Odchovanec Handlovej obliekal dresy Novákov, Trnavy, Prievidze, ako kapitán pomohol ViOnu do Pohára UEFA, následne sa upísal Slovanu, legionárčil v Českých Budějoviciach a na záver kariéry sa vrátil na rodnú hruď. Na hornej Nitre pôsobí už len ako tréner, hoci donedávna ešte aktívne hrával. Práve s Petrom Černákom sme sa rozprávali o boome, ktorý vládne v klube.
V 17. kole ste prehrali v Šimonovanoch a strácali ste šesť bodov na vedúcu Belušu. Odvtedy však ťaháte úspešnú sériu. Čo je za tým, kde vidíte príčiny?
- Máme kvalitné, dobre pripravené mužstvo. Vždy sa sústredíme len na najbližší zápas. Nehľadíme na nejakú sériu, ktorá je síce pekná, ale pre nás je najdôležitejší vždy len ten nadchádzajúci duel. Chalani sa zomkli v boji o postup. Zatiaľ sa nám darí.
Teraz ste v Novej Dubnici otáčali nepriaznivý stav 3:2 na 3:4. Čo rozhodlo o úspešne zvládnutom obrate?
- Zápas sme mali dobre rozbehnutý, rýchlo sme viedli 2:0. Potom sa však vkradla do našej hry ľahkovážnosť, niektoré herné situácie sme si začali zľahčovať. To sa nám vypomstilo, pretože Nová Dubnica je kvalitný súper a stav otočila. Všetky sily sme následne vrhli do ofenzívy a podarilo sa nám Ivom Belákom vyrovnať a následnej aj Matuškovičom rozhodnúť. Mužstvo ukázalo kvalitu a vnútornú silu.
Máte v kádri hráčov, ktorí predvádzajú stabilné výkony a sú vašou predĺženou rukou na ihrisku?
- Nerád by som niekoho menoval, snažíme sa o kolektívne poňatie herného prejavu. Lídrami však sú hlavne skúsení Ivo Belák a Juro Pekár, ktorí mi pri niektorých veciach dokážu poradiť, nakoľko trénujem možno len trištvrte roka.
Ktorý súper vás najviac preveril, ktoré víťazstvo sa rodilo ťažko?
- Keďže máme v pláne zabojovať o postup, tak musíme vyhrať každý jeden zápas. Nie je to ľahké, hlavne po psychickej stránke. Každý duel bol ťažký.
Ako je to s návštevnosťou – chodí dosť fanúšikov a cítite ich priazeň?
- Doma na nás chodí okolo 500 divákov. Máme skvelý fanklub, ktorý nás ženie za víťazstvom. V menšom počte chodia aj von. My sa im za ich priazeň snažíme odvďačiť čo najlepšími výkonmi na ihrisku. Určite tu je fanúšikovský potenciál, na derby príde aj 800 divákov. Našim cieľom je hrať útočný, kombinačný futbal. Niekedy to vychádza viac, niekedy menej.
Pred rokom v lete váš klub ťažko znášal, že zostúpil z Majstrovstiev regiónu do IV. ligy. Takže mali ste postupový cieľ od začiatku sezóny?
- V lete skončilo viacej hráčov základnej jedenástky. Zo začiatku bola cieľom stabilizácia kádra, chceli sme zapracovať mladých hráčov z dorastu. Jeseň sa nám však vydarila pomerne nad očakávania. V zime sme sa posilnili skúsenými, kvalitnými futbalistami, s ktorými sa chceme pobiť o postup, čo sa nám zatiaľ darí.
Máte zrátané, koľko bodov budete potrebovať na postup? Čaká vás naozaj tuhý boj o postup, nakoľko v závere sezóny na domácom trávniku privítate druhé Trenčianske Teplice a tretie Bánovce.
- Poviem pravdu, ešte sme to vôbec nerátali. Žiadny zápas v tejto súťaži nie je ľahký. Trenčianske Teplice i Bánovce sú súpermi z čela tabuľky, čiže o to lepšie sa na nich budeme musieť pripraviť.
Je v klube nejaký dlhodobý cieľ?
- Keď sme sem pred necelými štyrmi rokmi prichádzali, cieľom bolo dostať sa minimálne do tretej ligy, čo by sa nám týmto možným postupom podarilo. Ďalej uvidíme, na čo budeme hráčsky a finančne mať.
Vy ste ako hráč pomohli postupu Novákom i Zlatým Moravciam. Ako si na to spomínate?
- Na časy v Novákoch spomínam veľmi rád, utvorila sa výborná partia. Takisto v Zlatých Moravciach. Podarilo sa nám postúpiť do prvej ligy, vyhrať Slovenský pohár a zahrať si Pohár UEFA. To bolo niečo neskutočné. Hrať proti Petrohradu bolo proste fantastické.
Hrávali ste najvyššiu súťaž. Aj občas zájdete na Fortuna ligu? Máte dobrých priateľov napríklad medzi funkcionármi na ViOne?
- Na ligu chodím veľmi málo. V televízii si však nenechám ujsť žiadny zápas. Väčšinou chodím na ligu do Žiliny, párkrát som bol aj v Zlatých Moravciach. Na ViOne mám veľmi dobré vzťahy, s ľuďmi tam som v kontakte dodnes. Cez zimu sme tam hrávali aj prípravné zápasy, za čo by som im chcel poďakovať aj takouto formou.

Situácia na čele IV. ligy SZ 5 kôl pred koncom:
1. Horná Nitra 53 b
2. Tr. Teplice 50 b
3. Bánovce 47 b
4. Beluša 43 b.
S kým sa ešte zverenci Petra Černáka stretnú?
Partizánske (10., D), Bánovce (3., D), Chocholná-Velčice (16., V), Trenčianske Teplice (2., D), Domaniža (11., V)