Máj 192015
 
hajicek

V Šúrovciach hráva C-tím trnavského Spartaka. Mužstvo, ktoré je z drvivej väčšiny zložené z mladých futbalistov, sa pod vedením 32-ročného kouča Miroslava Hájička výborne etablovalo v tretej lige, Trnavčatá zo Šúroviec sa na ihrisku prezentujú atraktívnym a ofenzívnym futbalom.


Ako prebieha spolupráca s B-tímom, resp. “áčkom”? Chodia sa k vám niekedy ligoví futbalisti po dlhšej pauze spôsobenej napríklad zranením rozohrať?
- Takto to fungovalo možno na jeseň. Raz nám pomohol Lukáš Greššák, inokedy brankár Matej Strapák. Spolupráca však nie je až taká intenzívna. Síce pôsobíme ako C-tím, k nejakej väčšej fluktuácii hráčov ale neprichádza. Máme 20-členný káder, čiže dvaja hráči vždy ostanú neprezlečení. Výpomoc v tomto prípade nie je nutná. Predsa len, béčko má záchranárske starosti. Sú radšej pokope, akoby mali pendlovať medzi mužstvami.
Všetci vaši hráči sú produkty trnavskej futbalovej liahne?
- Väčšiu časť mužstva tvoria odchovanci Spartaka, ale sú tu aj chlapci, ktorí prešli Lokomotívou, kde máme nadštandardné vzťahy aj preto, že svokor je tam prezidentom klubu. Ja sám som odchovancom Lokotky, prešiel som všetkými kategóriami. Jednak je to moja srdcovka, jednak by bol hriech, keby tí najlepší dorastenci Lokomotívy nemali šancu uplatniť sa vo vrcholovom futbale, keďže jej muži hrajú v nižšej súťaži.
Kto z futbalistov v mužstve má najväčší potenciál?
- Perspektívny je 19-ročný Janko Magdolen. Hráva u mňa celú sezónu stabilne v strede zálohy, tvorí našu hru. Nebojím sa povedať, že už teraz patrí k oporám. Vyzdvihol by som aj Iva Pikulíka, ktorý k nám prišiel z tímu českého treťoligistu z Orlovej a už má na konte sedem jarných gólov z pozície ofenzívneho záložníka. A do tretice Tomáš Hlavna, takisto odchovanec Lokomotívy. Takáto mladá záloha je veľmi perspektívna, stojí na nej mužstvo. Náš káder je najmladší zo všetkých účastníkov tretej ligy. Pri pohľade na súpisky pred stretnutím vždy zistíme, že sme v každom zápase mali mladšie mužstvo. Tridsať a viac rokov majú len Stanko Holič, Lukáš Vido a Miloš Juhász.
Ktorí hráči sú lídrami na ihrisku?
- Oporami tímu sú určite Juhász, kapitán mužstva, Horváth a, samozrejme, aj Vido. Sú takými ťahúňmi. Teraz vyskočili Pikulík, Hlavna, spomínal som Magdolena. Teším sa, že oporami sú už aj tí mladí chalani. My tvoríme fantastický kolektív. Našou veľkou devízou je skutočnosť, že sa nám podarilo skĺbiť tých mladých hráčov so skúsenejšími, ktorí dokážu držať krok s chlapcami o pár rokov mladšími, dokážu ich povzbudiť aj usmerniť. Pre nás je kolektív na prvom mieste. Možno aj preto sa tým mladším hráčom lepšie etabluje v tretej lige.
Neabsentujú teda na trávniku skúsenejší hráči?
- Možno len v tých zápasoch na trávnikoch súperov. Momentálne pravidelne nastupujú nejakí dvaja-traja skúsenejší futbalisti. Keby sme ich mali v mužstve viac, tak by to už nespĺňalo účel C-mužstva. Mal by to byť odrazový mostík medzi dorasteneckým a mužským futbalom. Ide o to, aby sa mladí oťukali, získali skúsenosti a napredovali tým, že sa učia na vlastných chybách. Dnes totiž niekedy ani tí najtalentovanejší dorastenci nemajú na to, aby vhupli hneď do prvej-druhej ligy. Aspoň sezónu v tretej lige by si mali odkrútiť a neskôr, keď budú patriť medzi opory, by mali postupne dostávať šancu aj vo vyššej súťaži. Filozofiou klubu je určite dávať priestor mladým hráčom, tabuľkové umiestnenie nie je pre nás v tejto chvíli až také podstatné.
Ktorý súper vás najviac potrápil?
- Nie všetky celky v tejto súťaži chcú hrať aktívny futbal. Je to viac o defenzíve, čo je škoda. Mne osobne sa najviac páčila Nemšová, ktorá je v súčasnosti v podstate juniorkou Trenčína. Čoraz viac sa to začína prejavovať. S týmto mužstvom mám výborné skúsenosti už aj z predchádzajúceho ročníka. Vždy to bol tím, ktorý chcel hrať otvorený futbal. Paradoxom je, že mužstvo, ktoré chce hrať ofenzívny futbal, sa nachádza v strede tabuľky a tie defenzívnejšie založené hrajú o špicu. Je to však o filozofii daného klubu.
V ktorom dueli vaši zverenci predviedli najlepší výkon?
- Ťažko vybrať jeden zápas… Trúfam si povedať, že aj napriek tomu, že káder tvorí množstvo mladíkov, sú naše výkony vyrovnané. Vybuchli sme v Komárne, kde sme nepremenili šance a následne sme inkasovali po obrovských chybách brankára. Nemyslím si, že sme s niekým ťahali za kratší koniec. Keby som mal zvoliť jeden duel, tak by to bol určite jesenný zápas doma s Nededom (3:0). Bolo to veľmi dobré stretnutie, ktoré malo svoj náboj. Súperovi ale vyšla jarná odveta, nedávno nás na jeho pôde porazil najtesnejším rozdielom. O výsledku rozhodlo nedorozumenie brankára Strapáka s Jakabovičom. Ten zápas sa hral na hranici tvrdosti, no napriek tomu bol férový. Bol to vynikajúci duel, ktorý spĺňal všetko. Neded hrá úplne iným štýlom ako my, ide skôr takou silovou, agresívnejšou cestou. Majú na to hráčov, ako sú napríklad Valachovič či Krcho. Stretnutie sa mi osobne veľmi páčilo, aj keď tento štýl hry ja osobne nepreferujem. Bola to konfrontácia dvoch odlišných herných poňatí. Tak, ako sme mohli vyhrať, sme mohli aj prehrať.
Aké herné poňatie teda presadzujete?
- Snažíme sa hrať ofenzívne, aktívne, čoho dôkazom je aj počet 42 strelených gólov. V tomto smere vládne veľká spokojnosť. Je to na úkor defenzívy, v ktorej sa nedostatok skúseností prejavuje najmä na zápasoch vonku.
Šúrovce sú už siedme, záchranu však ešte vo vrecku nemajú. V podstate „kopírujete“ ligové áčko, ktorému sa rovnako ako vám na trávnikoch súperov veľmi nedarí. Čím si to vysvetľujete?
- Ja neviem… Možno je to nejakou zmenou prostredia. Nehráme inak vonku ako doma, nehráme horšie, ako hráme doma. Vonku však nepremieňame šance, naopak, sme potrestaní gólom, čo sa už ťažko doháňa.
Ako sa vám pozdáva úroveň tretej ligy?
- Myslím si, že to nie je zlá súťaž. Má svoju úroveň. Je porovnateľná s druholigovým bojom o záchranu. V jednotlivých mužstvách hrá už teraz množstvo ligových hráčov, takže aj to prináša kvalitu. Dostávajú šancu viacerí mladíci. To kedysi nebývalo, aby 17-18-roční chalani hrali tretiu ligu.
Ako je to s vašou budúcnosťou? Ak béčko vypadne do tretej ligy, tak vy budete musieť zamieriť aj napriek slušnému tabuľkovému umiestneniu až do štvrtej ligy…
- Toto je ten najkrutejší scenár, ktorý sa môže odohrať. Nebolo by príjemné, keby sme museli zostúpiť na úkor B-mužstva. Stále si to nepripúšťame. Veríme, že B-tím, posilnený aj o hráčov áčka, sa v druhej lige napokon zachráni a my budeme naďalej pôsobiť v tretej lige. Bolo by to fakt nefér. Hlavne voči týmto chalanom, ktorí sú úplne bez problémov v strede tabuľky.