Jún 022015
 
vmeder-borcice

Boj o miestenku do druhej ligy vrcholí. Najlepšie karty majú v rukách futbalisti Borčíc, ktorí si držia dve kolá pred koncom už štvorbodový náskok pred Veľkým Mederom.


V predchádzajúcom kole III. ligy západ Považania vyučovali v Komárne, kde zvíťazili ozaj suverénnym spôsobom. Na triumfe 7:1 sa pritom podieľalo šesť rôznych strelcov. „Na zápas sme sa svedomito pripravovali. V minulých kolách sme toľko gólov nedávali, no teraz sme využili hádam každú druhú šancu. Bol aj úsek, kde nás súper zatlačil, no s výkonom mužstva som spokojný. Rozhodla naša kvalita smerom dopredu a efektivita, ktorá bola možno najlepšia na jar. Ak v sobotu potvrdíme očakávania, tak sa môžeme tešiť,“ opisuje zápas na horúcej pôde na juhu republiky kouč TJ Iskra Borčice Štefan Grendel.
Futbalisti Veľkého Medera, naopak, v súboji na pôde nepríjemných Šúroviec len remizovali 1:1 a dovolili Borčiciam odskočiť už na rozdiel štyroch bodov. „Na začiatku bol zápas vyrovnaný. Myslím si však, že v druhom polčase sme už dominovali. Zlyhali sme však vo finálnej fáze. Bohužiaľ, niektorí hráči, ktorí sú stabilnými nositeľmi kvality, nemali svoj deň. Húževnatý súper bol motivovaný, veď k nim prišlo špičkové mužstvo tretej ligy. Nie je ľahké stále vyhrávať pod tlakom, “ hodnotí duel lodivod „kúpeliarov“ Peter Lérant. Veci sa diali najmä v závere, keď v rozpätí ôsmich minút arbiter vylúčil až troch hráčov (Herák – Tuschel, Musil), pričom dvoch na strane klubu zo Žitného ostrova.
Na zápase v Šúrovciach bol osobne prítomný aj Štefan Grendel. „Bol to veľmi dobrý zápas. Prvý polčas patril domácim, po obrátke boli lepší hostia. Spravodlivý by bol možno aj výsledok 2:4,“ pridáva svoj pohľad na stretnutie 48-ročný trénerský matador.
Klub z dedinky s 535 obyvateľmi má všetko vo svojich rukách. O svojom postupe môže rozhodnúť už v sobotu proti Topoľčanom. Ak nezaváha a potvrdí v stretnutí rolu favorita, tak môže predčasne oslavovať a zmarí akékoľvek nádeje svojho prenasledovateľa. V súbežne hranom stretnutí narazí Veľký Meder na Vráble, ktoré v posledných šiestich zápasoch prehrali len s Borčicami. „Matematicky ešte rozhodnuté nie je. Avšak keby si to pri takejto konštelácii nechali ujsť, tak by boli za bláznov. Naša nádej je už iba minimálna. Myslím si však, že v priamom súboji na ihrisku by sme Borčice porazili. Máme lepšie mužstvo. Postup by sme si zaslúžili obaja, lebo patríme kvalitou do druhej ligy! Pre futbal je len dobré, že sú takí zanietení ľudia ako páni Strasser a Fabuš, lebo kvôli ich podpore ožil záujem o futbal v celom regióne,“ hovorí 37-ročný kormidelník MŠK Thermál, ktorý počas aktívnej kariéry prebrázdil za futbalom takmer celý starý kontinent.
Do Borčíc, ak si postup ustrážia, pocestuje na jeseň napríklad aj Nitra… „Pre takúto dedinku by to bola veľká pocta. S Nitrou by sme donedávna nedokázali vybaviť ani prípravný zápas a teraz si s ňou možno zahráme majstrák. Za náš vzostup vďačíme majiteľovi, ktorému patrí veľká poklona za to, čo v tejto obci dokázal. Máme pekný areál, vybudoval tu dokonca regeneračné centrum. Stále však nie je isté, či budeme môcť druhú ligu hrať na našom štadióne. Tribúnu už majiteľ postavil a za polroka je schopný postaviť aj druhú a aj iné veci, ak bude treba. Niekto chodí poľovať na medvede, niekto zas svoje peniaze vráža do futbalu. Bodaj by takýchto ľudí bolo viacej,“ s vďakou v hlasou komentuje kroky ambiciózneho majiteľa Antona Fabuša, ktorého futbalová scéna opantala naplno. Pri Váhu sa už chladí šampanské. Veľkému Mederu pomôže len zázrak.

S kým sa ešte stretnú?
Borčice: Topoľčany (D, 10. miesto) a Trnava C/Šúrovce (V, 8. miesto)
V. Meder: Vráble (D, 6. miesto), Nové Zámky (V, 13. miesto)

Situácia na čele III. ligy dve kolá pred koncom:
1. Borčice 62:15 71
2. Veľký Meder 58:18 67