Jún 092015
 
malzenice

V predposlednom kole V. ligy Západ sa v priamom súboji o prvú priečku stretli futbalisti Malženíc s Trebaticami. Domáci napokon pred na piatu ligu priam neuveriteľnou kulisou (1500 platiacich divákov) triumfovali 2:0 a zabezpečili si miestenku do štvrtej ligy. O ceste za postupom i ambíciách klubu do budúcnosti sme sa porozprávali s majiteľom OFK Dynamo Petrom Machom.


Zverenci trénera Vladimíra Gloneka o svojom triumfe v súťaži rozhodli v dueli s tabuľkovým prenasledovateľom z Trebatíc. Karty boli rozdané jasne – domácim stačila k postupovej istote remíza, hostia museli bezpodmienečne triumfovať a v poslednom kole dúfať v zakopnutie Malženíc.
Rozhodla kvalita a skúsenosti
Dynamo, v zostave s legendárnym Miroslavom Karhanom, zlomilo súpera až po hodine hry. Z nariadenej jedenástky sa už po 43-krát v sezóne (!) nekompromisne presadil kanonier Juraj Braniša, druhý gól pridal po bleskovej kľučke a následnej strele do vinkla loptový virtuóz Ľubomír Gerši. „Nebol to ľahký zápas, potrebovali sme bodovať. Začali sme s defenzívnou taktikou a opatrnou hrou. V piatej minúte dali hostia po štandardke gól, ktorý však hlavný rozhodca pre ofsajd, ako to potvrdilo aj video, správne neuznal. Prvých dvadsať minút hral súper, postupne sme ale prevzali iniciatívu my. Po zmene strán sa už chlapci pustili do súpera hneď od prvej minúty, na ihrisku sme dominovali. Strelili sme úvodný gól z penalty, Braniša ju premenil s veľkou istotou. Od ich ofenzívnej činnosti som čakal viac. Vyhrali sme zaslúžene, mali sme viac gólových šancí. A vyzdvihol by som výkon rozhodcovskej trojice. Rozhodla naša kvalita a skúsenosti,“ hodnotí najočakávanejší duel jarnej časti majiteľ klubu Peter Macho. Pomyselným jazýčkom na váhach v stretnutí bol slovenský rekordér v počte reprezentačných štartov Miroslav Karhan. „S rozvahou rozohrával, Miro neraz ukľudnil hru,“ nešetrí slovami chvály rodený Malženičan.
Po záverečnom hvizde hlavného arbitra Remeňa z Nových Zámkov nastali oslavy, aké si nik v obci nepamätá. Šampanské tieklo potokom, radosť nemala hraníc. Mužstvo kapitána Rastislava Vdovjaka prepísalo v sobotu historické anály futbalu v tejto dedinke. Štvrtá liga sa totiž ešte v Malženiciach nehrala.
Štvrtá liga je nad plán
Bývalý dorastenecký brankár trnavského Spartaku prevzal malženický futbal pred štyrmi rokmi. „Keď som prichádzal, tak tu boli len dve autobusové zastávky. Postupne sme skrášlili areál, nedávno sme dokonca vybudovali nové tréningové ihrisko na zahraničný štýl. Do novej sezóny plánujeme ešte obmeniť trávnik,“ vraví na margo klubového zázemia 47-ročný fanúšik Bayernu Mníchov. „Naše počiatočné ciele boli postavené na postupe do piatej ligy. Určite som nepredpokladal, že ju teraz vyhráme. Buď sme tak silní, alebo tá súťaž nie je taká kvalitná, pretože o prvé miesto sme sa bili len my a Trebatice,“ premýšľa Macho nahlas. Miestenka do štvrtej ligy je teda neočakávaná, ale isto hreje pri duši. „V nasledujúcej sezóne určite nebudeme útočiť na popredné priečky. Skôr sa zameriame na stabilizáciu kádra, to je pre nás dôležité,“ hovorí ďalej podnikateľ, ktorý, ako sám hovorí, „trpí diagnózou Spartak“.
Šláger chválili Gádoši aj Kráľovič
Zápasu, v ktorom išlo o všetko, dala vážnosť aj prítomnosť predsedu Západoslovenského futbalového zväzu Ladislava Gádošiho. “Obom súperom išlo o veľa, a keďže som prijal na jeseň pozvanie do Trebatíc, kde vtedy hrali Malženice, považoval som si za povinnosť vidieť aj odvetu. Hralo sa v úžasnej atmosfére, postúpiť by si zaslúžili naozaj obidva kluby,” uviedol šéf najväčšieho futbalového regiónu na Slovensku. V preplnenom hľadisku bol v sobotu aj trnavský rozhodca Peter Kráľovič, ktorý má stabilné miesto na listine rozhodcov UEFA. “Hovoril som s pánom Gádošim, mal záujem, aby som tento zápas, ktorý bol pod obrovským drobnohľadom, viedol ja, bolo by to určite zaujímavé. Myslím si ale, že konečné rozhodnutie predsedu Komisie rozhodcov Západoslovenského futbalového zväzu Ladislava Prešinského zveriť tento zápas rozhodcom z regiónu bolo správne, chalani to zvládli na jednotku,” pochválil v súčasnosti najlepší trnavský rozhodca výkon mužov v čiernom.
Osobitná filozofia
Späť ale na trávnik. Viete, čo majú spoločné tradičný španielsky klub Athletic Bilbao s Malženicami? Že nie? No predsa takmer identickú klubovú filozofiu. Dynamo totiž presne ako klub z metropoly Baskicka zohľadňuje pri angažovaní nových tvárí rodinné korene, väzby aj vzťah k dedine. „Keď som nastúpil do funkcie, tak som povedal, že piati až šiesti hráči základnej zostavy musia byť naši odchovanci. Nie vždy sa nám to však darilo. Chlapci si tak začali myslieť, že nemusia trénovať, lebo sú domáci a v zápase budú naisto hrať. Na to sme zareagovali vytvorením B-mužstva, kde hrajú vyslovene domáci hráči. Napríklad Tomáš Sedlák býva v Špačinciach, ale jeho rodina predtým bývala nejakých 200 rokov v Malženiciach. Aj Vdovjak sa už presťahoval do Malženíc a má tu trvalé bydlisko, takže ho rátam za Malženičana. Od novej sezóny do mužstva prichádza z dorastu talentovaný Dalibor Kubizna a exligista Ľubomír Gogolák. V poslednom zápase v Oreskom chceme dať šancu aspoň ôsmim domácim hráčom,“ prezrádza Peter Macho aj perličky z domácej kuchyne. Filozofiu s domácimi hráčmi sa v Malženiciach darí napĺňať, i tak sa však na ihrisku nájde miesto pre takú osobnosť, akou bezpochyby je Miroslav Karhan. „Je veľkým lídrom, ide z neho rešpekt. Za opory by som označil aj iných: stopéri Rasťo Vdovjak a Maroš Hutár, Paľo Lulovič, nesmiem zabudnúť na Ľuba Geršiho a Jura Branišu, ktorý je excelentný strelec, hoci toho moc nenabehá.“
Prvoradá spokojnosť diváka
V Trnave a okolí sa pre futbal dýcha. Výnimkou nie je ani obec s bezmála 1 500 obyvateľmi. „Teší ma, že každý rok dokážeme v Malženiciach naplniť štadión. Tri roky dozadu sme mali na zápase s Bolerázom 1 800 ľudí, teraz prišlo na Trebatice 1 500 divákov. Na Trnave (1:1) bolo pred dvoma rokmi 1 200 divákov. Myslím si, že Malženice momentálne patria k špičke už aj v kraji. Divácky záujem hrá u nás najdôležitejšiu rolu. Naši fanúšikovia sa dokážu zmobilizovať, na vonkajšie zápasy nás chodí podporovať okolo 150 až 200 priaznivcov,“ hovorí Macho. „Chceli by sme sa prihlásiť do Slovenského pohára. Možno by k nám prišiel nejaký druholigista. Futbal robíme preto, aby sme mohli na to za dvadsať rokov spomínať,“ s úsmevom uzaviera debatu majiteľ OFK Dynamo Malženice Peter Macho.

FAKTY ZO ZÁPASU
Malženice – Trebatice 2:0 (0:0).
Góly: 60. J. Braniša (11 m), 71. Ľ. Gerši.
Pred 1 500 divákmi rozhodovala trojica Remeň – Magdolen, Bircsák. ŽK: Gerši – Halás, Kurinec.
OFK DYNAMO: Hluch – Lulovič, Hutár, Vdovjak, Lančarič (77. Bicák) – Komadel (81. Svítek) – Gerši, Zvolenský, Karhan, Buchanec – Braniša (81. T. Sedlák). Tréner Vladimír Glonek.
OFK: Veselý – Kapusta (83. Zemko), Vlado, Chebeň, Herceg – Líška, Halás, Směřička, Kotula (61. Klačman) – Zelenay (83. Kurinec), Kirka. Tréner Vladimír Hornáček.

Videozáznam zo zápasu, ktorý sprostredkovalo internetové periodikum Trnavský Hlas: https://www.youtube.com/watch?v=yEzkhGkgCYU


SITUÁCIA NA ČELE V. LIGY ZÁPAD PRED POSLEDNÝM KOLOM
1. Malženice 27 23 3 1 106:22 72
2. Trebatice 27 21 4 2 80:14 67