Jún 242015
 
topolcany

Futbal v Topoľčanoch balansoval na okraji hlbokej priepasti. Rysoval sa katastrofický scenár – vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúce finančné problémy mal klub v nastávajúcom ročníku 2015/2016 nastupovať len v okresnej súťaži… Situácia sa však razom zmenila. V takmer hodine dvanástej si to vedenie klubu rozmyslelo a mužstvo prihlásilo do III. ligy Západ. Stalo sa tak pár minút pred uzávierkou, v pondelok 22. júna krátko pred polnocou.
Zhovárali sme sa Michalom Caránkom, ktorý v uplynulej sezóne viedol „ružových panterov“ ako hlavný tréner a obsadil s nimi slušné desiate miesto. Momentálny tajomník klubu nám čosi prezradil o dnešnej nelichotivej situácii v Topoľčanoch.
Kto vás podporil k zmene rozhodnutia?
- Poviem úprimne, ja som tomu už ani neveril. Ešte v sobotu som bol na 99,9% presvedčený, že nebudeme účastníkmi tretej ligy a pokiaľ by sme chceli stabilizovať klub, tak najlepšou cestou by bolo prihlásenie do okresnej súťaže. Problémy sa však zázračne rýchlo dokázali vyriešiť a mužstvo bude napokon hrať tretiu ligu.
Kedy sa začali ekonomické problémy v klube?
- Začiatok finančných problémov v klube sa datuje už do roku 2009 alebo 2010. Svoj vrchol dosiahli v tejto sezóne. Pred rokom končil generálny sponzor futbalu v meste, pivárne Topvar, a na začiatku tohto kalendárneho roka nás opustil ďalší dôležitý strategický partner. Po odchode týchto dvoch subjektov nastal ťažký finančný výpadok, ktorý sa nepodarilo vykryť.
Kto za vás bude hrať, koľkí hráči odchádzajú?
- Je to otázne. Dnes sme mali na poslednú chvíľu zorganizovanú stretávku s hráčmi, ktorí za nás nastúpili v jarnej časti. Vysvetlili sme im, čo sa zmenilo, predostreli sme im podmienky na ich pôsobenie v klube. Rokovania sa zúčastnili skoro všetci. Chýbali len tí, čo boli mimo mesta alebo na dovolenke. Je na každom hráčovi, či zostane alebo odíde. Teraz ešte nevieme naisto, koľkí odchádzajú. Môj názor však je, že odídu doterajší kapitán Lukáš Remeň a Pavol Baláž, ktorí sú žiadaní vo vyšších súťažiach. V riešení je odchod aj ďalších hráčov, ponuky sú aj z Rakúska. Hlavne u Paľa chceme, aby išiel, pretože našou úlohou je vychovávať hráčov pre kluby z vyšších súťaží.
Aký bude cieľ klubu?
- Na túto otázku neviem odpovedať. Záleží to od toho, aké mužstvo budeme mať k dispozícii. Chceli by sme zachovať káder a šancu, ako je u nás zvykom, ponúknuť najmä domácim chlapcom. Z 90% by káder mali tvoriť naši odchovanci, doplnení dvoma-troma staršími hráčmi. Avšak, zdôrazňujem – všetko záleží od hráčov, či budú ochotní tu zostať. Každopádne, prvoradé bude vyhnúť sa bojom o záchranu.
Vy zostávate ako tajomník klubu a zároveň tréner Horných Obdokoviec?
- Opäť ďalšia otázka, ktorú musím vyriešiť do maximálne dvoch pracovných dní. Keďže som bol presvedčený o tom, že Topoľčany budú hrať len majstrovstvá okresu, tak som prijal pozíciu hlavného trénera Horných Obdokoviec (IV. liga JV). Už som tam predtým pôsobil a s majiteľmi klubu mám veľmi dobré vzťahy. Mal som doniesť aj nejakých hráčov z kádra MFK, no ale tým, že sa situácia vyvinula, ako sa vyvinula, tak momentálne neviem povedať či budem na dvoch alebo len na jednej stoličke. Ľudia v Horných Obdokovciach majú moje slovo, nesmierne si ich vážim, čiže ide aj o morálny záväzok. Rozhodnutie bude veľmi ťažké. Predstavitelia MFK Topoľčany majú takisto záujem o moje zotrvanie.