Júl 032015
 
senica

Dva dni po zavedení nového Súťažného poriadku Slovenského futbalového zväzu (SFZ) je na svete aj prvé uplatnenie revolučných regúl. Prvoligový FK Senica bude mať farmu v Topoľčanoch.


Od 1. júla 2015 vstúpil do platnosti nový Súťažný poriadok, ktorý schválila Konferencia SFZ. Ponúka viacero zaujímavých možností.
Jednou z noviniek je tzv. „farmárske mužstvo“. Farmu môže mať len ten klub, ktorý nemá „béčko“. „Za farmársky klub môžu nastúpiť tí hráči mužstva, ktorí na jeseň, resp. na jar neštartovali vo viac ako polovici majstrovských (ligových) zápasov. Okrem toho aj ďalší traja hráči bez obmedzenia na počet štartov. V jednom zápase ich však môže nastúpiť najviac päť,“ znie presne definícia horúcej novoty.
Ako prvá sa zrodila dohoda medzi FK Senica a MFK Topoľčany. Spolupráca sa definitívne spečatí na sobotňajšom prípravnom zápase záhoráckeho mužstva s Olomoucom. „Ponuka je stará jeden týždeň. Pôvodne malo byť farmou Senice Vrbové, ale keďže my sme sa na poslednú chvíľu prihlásili do tretej ligy, tak uprednostnili napokon nás. V hre o spoluprácu so Seničanmi bolo viacero tímov, ale oni mali záujem, aby sme ich ‘farmou‘ boli my. Táto dôvera nás nesmierne teší,“ opisuje zaujímavý sobáš 30-ročný tréner „žochárov“ Michal Caránek.
„Z našej akadémie každoročne odchádza veľa talentovaných hráčov, ktorým by sme chceli zvýšiť zápasovú prax. Prechod z dorastu do prvej ligy je veľmi náročný a týmto pre nich vznikol akýsi medzistupeň. Do Topoľčian budú chodiť hráči, ktorí nehrávajú pravidelne v A-tíme,“ vraví športový riaditeľ FK Senica Dušan Vrťo, mimochodom, sám iniciátor dohody.
Topoľčiansky futbal sa už dlhšiu dobu zmieta v existenčných problémoch, Patálie vyvrcholili len nedávno. Na spadnutie bol presun MFK do okresnej súťaže. Supy sa zbiehali. V hodine dvanástej (23:31) však nakoniec „ružoví panteri“ zázračne rýchlo urovnali finančné nezrovnalosti a poslali prihlášku do tretej ligy. Ďalší pozitívny signál prišiel zo Senice, na záchrannom kolese každý týždeň priplávajú možno až piati futbalisti. „Keďže budeme v každom kole dopĺňaní hráčmi Senice, tak nám stačí mať užší káder, ako sme pôvodne plánovali. Senica nám ponúkala na každý zápas päť svojich hráčov. Netvrdím, že k tomu niekedy nepríde, ale chceme predísť situácii, že naši hráči, ktorí celý týždeň trénovali, nebudú hrať zápas. Zo zmluvy vyplýva, že tí hráči, ktorí nás so Senice posilnia, musia byť v základnej zostave. Ak by však nebol ich prístup ideálny, mám možnosť ich vystriedať. Stále platí, že chceme, aby hralo čo najviac domácich futbalistov,“ objasňuje na záver progresívny kouč Topoľčian Michal Caránek.