Júl 222015
 
kontir

Šamorínčania po troch rokoch stratili druholigovú príslušnosť. Pri kormidle FC ŠTK však naďalej pokračuje Jozef Kontír, pre ktorého je to druhá štácia v pozícii hlavného kouča.


Futbalisti z trinásťtisícového mesta sa na jar zachraňovali do samého záveru, ale v konečnom zúčtovaní mali o jeden bod menej ako Nové Mesto nad Váhom. AFC pritom mal za sebou hrôzostrašnú jeseň, no v jarnej časti zabral a dotiahol sa pred Šamorín. Jozef Kontír k mužstvu prišiel sedem kôl pred koncom, no udržať sa v súťaži sa mu nepodarilo. Po vypadnutí sa často tréner lúči, v jeho prípade sa však udial opak. „Mal som aj iné ponuky. Chcem ale tráviť viac času s mojou malou dcérkou. To bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol zostať v klube. Je tu pekný areál na trénovanie, do konca zimy má byť využitá dotácia na umelú trávu. To sú ďalšie aspekty, ktoré zavážili pri určovaní môjho ďalšieho pôsobiska,“ vysvetľuje 36-ročný lodivod.
Klub opustilo viacero futbalistov, medzi nimi aj pätica hráčov základnej zostavy. „Lukáš Čemba a Peter Martinka sa vydali do Rakúska, Jakub Pavúk sa vrátil do Bardejova a Jakub Hrnčár zamieril do Dunajskej Lužnej. Filip Chromý je momentálne v USA a mal by sa vrátiť až niekedy na konci septembra,“ informuje Kontír o odchodoch z kádra. Novicmi sú len študenti Kristián Petrík a Radomír Mida. „Zároveň sme vytiahli dvoch dorastencov, ktorí sa zatiaľ ukazujú v dobrom svetle,“ pokračuje tréner Šamorína. Ambície do novej sezóny však definovať nechcel. „Káder sa prekopal a stále nie je uzavretý. Podľa toho, ako sa nám ho podarí doplniť, si s vedením stanovíme aj ciele.“
Šamorín je dlhodobo známy priateľským a rodinným prostredím, v ktorom platia určité garancie. „To mi tiež imponuje. To, na čom sa v klube dohodneme, sa aj splní. Sľuby sa tu dodržujú. Robíme s tým, na čo máme. O chod klubu sa najviac starajú jú majiteľ Norbert Csutora so svojím najbližším spolupracovníkom Petrom Bláhom. Sú pravidelne prítomní aj na tréningoch. Veľký dôraz sa tu kladie na mládež, je to jedna z priorít. Veľa klubov na Slovensku na mládež priam kašle. Z dlhodobého hľadiska je pred nami vízia zapracovať do A-tímu šamorínskych odchovancov. To je tá cesta, ktorou by sa klub mal uberať,“ objasňuje.
Nadchádzajúci treťoligový ročník sľubuje zaujímavý priebeh. Do boja o čelné priečky by isto chcelo prehovoriť viacero tímov. Tréner jedného z potencionálnych ašpirantov na postup si však favoritov menovať netrúfa. „Neviem odhadnúť, ktoré mančafty budú tvrdiť muziku. Do popredia sa ale pravdepodobne budú tlačiť Veľký Meder a Gabčíkovo. Nebezpečné však budú určite napríklad i Topoľčany a B-tím Dunajskej Stredy,“ zamýšľa sa mladý kormidelník.
Jozef Kontír roky pôsobil v bratislavskom Slovane. Bol asistentom aj takých trénerských persón ako Vladimír Weiss, Michal Hipp, Dušan Galis či Jozef Chovanec. Aký je podľa neho najväčší rozdiel medzi najvyššou súťažou a tými nižšími? „Najvýraznejší určite v tom, že kým v najvyššej súťaži sa bavíme o vrcholovom futbale, tak v tretej lige ide len o výkonnostný. Chlapci chodia do roboty, takže sú tu viac-menej amatérske podmienky. Tréningy mávame až večer. Teraz ako hlavný kouč rozhodujem o veciach, ktoré som ako asistent nezvykol riadiť. Táto práca ma napĺňa. Samozrejme, každý sa chce posunúť vyššie, ale všetko má svoj čas.“
Priznáva, že rola asistenta ho už príliš nelákala. „Byť asistentom na Slovane je v našich končinách v rámci asistentských pozícii pravdepodobne vrchol. Preto som chcel niekde už byť hlavným trénerom,“ dodal na záver syn Jozefa Kontíra, víťaza Pohára víťazov pohárov so Slovanom Bratislava z roku 1969.

Na titulnej snímke Tibor Öryho tréner futbalistov Šamorína Jozef Kontír (v bielom tričku).