Júl 272015
 
galanta

Mitropa cup je tradičný turnaj štyroch regionálnych futbalových zväzov zo Slovenka, Rakúska a Maďarska. Jubilejný 25. ročník vyhral reprezentant Západoslovenského futbalového zväzu z Galanty.


Dejiskom prestížneho turnaja, symbolizujúceho partnerstvo regionálneho futbalu na Slovensku, v Maďarsku a Rakúsku, bolo v sobotu 25. júla maďarské mestečko Csorna, ktoré leží 30 km za Györom. Reprezentanti Burgenlandu, Vašskej župy, župy Györ-Moson-Sopron a Západoslovenského futbalového zväzu sa predviedli v plnej paráde. Vyhrať chceli všetci, víťaz IV. ligy Juhovýchod sa tiež netajil ambíciou nadviazať na úspechy slovenských zástupcov, keď Mitropa cup v doterajšej histórii vyhrali až jedenásťkrát práve reprezentanti Západoslovenského futbalového zväzu – Gabčíkovo, Štúrovo, Myjava, Piešťany, Topoľčany, Turá Lúka, Báč, Lapáš, Nové Mesto, ŠK Močenok, Komárno. Posledným do tucta boli v sobotu zverenci Mariána Süttöa, Galanta triumfovala v desaťtisícovom mestečku celkom zaslúžene. Slovan porážal súperov futbalovými zbraňami, na zaslúženom úspechu nič nezmenila ani penalta vo finále, ktorú rakúsky rozhodca nariadil v piatej minúte nastaveného času, brankár Galanty Masár si ale zachoval pevné nervy. V drese víťazov hral aj najlepší strelec turnaja, ktorým sa s piatimi gólmi stal Gabriel Kováč. Galantu prišiel do Csorny povzbudiť aj jej primátor Peter Paška. “Naši chlapci ukázali najlepší futbal, vyhrali sme zaslúžene, teraz len aby dobrú formu dokázali preniesť aj do súťaže, na ktorú sa už veľmi tešíme,” povedal spokojný primátor Galanty. Peter Paška zložil poklonu organizátorom, údiv netajil aj pri pohľade na víťazný aj putovný pohár, ktoré by sa nestratili ani na najvyššej úrovni. NAdmieru spokojný bol po návrate domov aj tréner Slovana Galanta Marián Süttö: „Počasie bolo pre hráčov náročné, hralo sa v ťažkých klimatických podmienkach. Pred finále zase výdatne spŕchlo, dávam ale klobúk dole pred mojimi hráčmi, ako sa so všetkým dokázali vysporiadať. Súperov sme futbalovo prevýšili, do oči bijúci bol ale na druhej strane kontrast z pohľadu celkového zabezpečenia. Futbal v regióne má v Maďarsku aj Rakúsku úplne iné možnosti ako ten náš na Slovensku, pripadali sme si ako chudobní príbuzní. Čo je ale ešte horšie, je fakt, že tieto rozdiely sa z roka na rok prehlbujú. Treba si povedať pravdu, hoci je aj nepríjemná, v tomto smere nám uteká vlak.“
Výsledky: Csornai SE – SV Oberwart 1:1 (1:1), na pok. kopy 5:3. Celldömök VSE – Slovan Galanta 1:4 (0:0), Kováč 3, Blaščík. O 3. miesto: SV Oberwart – Celldömök VSE 3:0 (1:0). Finále: Csornai SE – Slovan Galanta 2:3 (2:1), Kováč 2, Bumbera.
Konečné poradie: 1. FC Slovan Galanta, 2. Csornai SE, 3. SV Oberwart, 4. Celldömök VSE.
FC Slovan Galanta: Masár, Frišo – Eliáš, Štajer, Pilo, Víglacký, Bočko, Bedecs – Kočiš, Korman, Bumbera, Kováč, Kinče, Janso, Reizy – Blaščík, Rácz.

Na titulnej snímke ALexandry Megóovej sú hráči Galanty s víťazným aj putovným pohárom Mitropa cupu 2015.