Aug 082015
 
wesley

Pri premiére nového ročníka III. ligy západ sa zrodilo viacero zaujímavých výsledkov. Pozornosť pútalo aj krajské derby v Nemšovej, kde značne posilnení domáci porazili rozdielom triedy súpera z Lednických Rovní.


Treťoligové dostihy odštartovali už v prvý augustový deň. Okrem iných stretnutí zaujala aj jasná výhra Nemšovej nad Lednickými Rovňami. O víťazstve domácich v neposlednom rade rozhodla najmä pätica kmeňových futbalistov AS Trenčín. Derby hodnotia tréneri oboch mužstiev – Vladimír Cifranič a Dušan Kramlík.
„Na to, že to bol úvodný zápas sezóny, mal solídnu úroveň. Našou výhodou momentálne nesporne je spolupráca s Trenčínom. Práve hráči AS, ktorí nás v rámci nového Súťažného poriadku o farmárskych tímoch mohli posilniť, boli v tomto dueli pomyselným jazýčkom na váhach. Nejaké šance ostali nevyužité, ale triumf sme si postrážili. Súperovi snahu nemožno uprieť, ale mal len jednu priamu strelu na bránu. Určite sme vyhrali zaslúžene, boli sme lepší a mali prevahu,“ podelil sa s nami o svoje dojmy Cifranič. Priestor na vyjadrenie dostal aj kouč porazeného mančaftu. „Mužstvo sa stále spoznáva, obmenili sme káder, niektorí hráči boli zranení. To však nie sú výhovorky. Súper nastúpil s veľkou kvalitou na všetkých postoch. Hráčov, ktorí hrávajú alebo trénujú s A-mužstvom Trenčína, bolo na trávniku cítiť,“ vraví Dušan Kramlík.
Futbalisti mesta s viac ako šesťtisíc obyvateľmi položili základ svojho triumfu už v úvodnom dejstve. Skóre otvoril Roman Holíček, ktorý po Opatovského pase prehodil brankára. Netrvalo dlho a Nemšová viedla už o dva góly, po úniku van Kessela zvýšil ďalší legionár Wesley. Gólový film zavŕšil po prestávke opäť Wesley, brazílsky dlháň sa z bieleho bodu nepomýlil. Obaja tréneri sa zhodli, že jazýčkom na váhach bola herná kvalita. Vyššou disponoval domáci klub, za ktorý mohli nastúpiť už aj viacerí hráči Trenčína. Oba kluby už spolu úzko spolupracovali dlhšiu dobu, ale práve nové možnosti v slovenskom futbale priviedli oba celky k sobášu. „Na našom výkone bola jasne badať prítomnosť piatich Trenčanov, najviac však práve legionárov Gina van Kessela a Wesleyho. Aj v ostatných stretnutiach bude rozhodujúce, koľkí hráči A-mužstva nás na zápas posilnia. Avšak všetci hráči, ktorí nastúpili, podali slušný výkon a podieľali sa na víťazstve. V tomto zápase by sme vyhrali aj bez van Kessela a Wesleyho, ale prídu aj kvalitnejší súperi, s ktorými by sme bez hráčov áčka mali problémy. Táto spolupráca je dobrá pre hráčov, ktorí sa po zranení dostávajú do formy. Takisto v zápise o stretnutí môže byť v prvej lige uvedené len isté množstvo hráčov mimo Európskej únie, čo je ďalšia výhoda, prečo mať farmársky tím v nižšej súťaži,“ pustil sa do menšej analýzy 40-ročný bývalý profesionálny futbalista.
Práve trenčianski futbalisti sa výraznou mierou pričinili o triumf Nemšovej. Do konečného rezultátu hlasne prehovorili najmä obaja legionári, ktorí sú stabilnými hráčmi slovenského ligového šampióna. Klub tým síce nič neporušil, ale táto skutočnosť otvára debaty, či je to hlavný účel farmárskeho tímu. „Nepozeráme sa na to tak, že nám dva góly dal ligový hráč. V tretej lige behá množstvo šikovných futbalistov, ktorí majú nakročené aj do prvej ligy. Tie góly mohol dať hocikto, kvalitný súper mal aj ďalšie šance. Aj nás oslovil jeden ligový klub, ale keď sme zvážili všetky pre a proti, tak sme rokovania prerušili. Môj názor je, že takýmto spojením dvoch mužstiev sa vytráca duch klubu. My chceme stavať na mladých, domácich hráčoch, takže toto by nebolo úplne správne riešenie,“ rozumne reaguje Dušan Kramlík.
FKS Nemšová mal už v uplynulom ročníku vizitku nepríjemného súpera, ktorý dokázal hrať vyrovnanú partiu s každým súperom. Aj tak však v lete funkcionári siahli po zmene na trénerskom poste. Branislava Ďuriša vystriedal Vladimír Cifranič. „Môj príchod sa zrodil veľmi jednoducho. Nemšová sa stala farmou Trenčína a vedenie AS sa rozhodlo, že treťoligistu povediem. V AS som pôsobil ako asistent trénera, preto padla voľba na mňa. Mal by som byť spojivkom medzi oboma klubmi,“ objasňuje bývalý majster Česka so Spartou Praha. Zmienil sa aj o ambíciách, ktoré sa od tých minuloročných príliš nelíšia. „Chceme hrať dobrý futbal. Dôležité takisto je, aby sa aj herný prejav a tréningový proces podobal tomu trenčianskemu. Cieľom je, aby chalani, ktorí nedostali príležitosť v ligovom zápase, naberali hernú prax a skúsenosti v tretej lige. Aby boli kedykoľvek pripravení na šancu v áčku,“ ozrejmuje Cifranič.
Aj sklárov z Lednických Rovní už vedie nový lodivod. Dušan Kramlík naposledy v role asistenta trénera pôsobil na Myjave, čiže rovnako ako Cifranič prichádza k Váhu z prvoligového prostredia. „Po mojom konci na kopaniciach ma oslovili funkcionári ŠK Crystal, s ktorými som sa už dlhšie poznal. Našli sme spoločnú reč, vytýčili si ciele a úlohy do sezóny. S týmito ľuďmi som na jednej vlnovej dĺžke, rozumieme si,“ hovorí 38-ročný tréner. Klub sa v minulom ročníku umiestnil na poslednej „záchrannej“ pozícii. „Tretia liga je ťažká súťaž, v ktorej človek nikdy nevie, aké chce mať ambície. Chceme hrať dobrý futbal, aby sme na štadión opäť prilákali divákov. Takisto sa chceme vyhnúť bojom o záchranu, aby sme v posledných kolách nemuseli stresovať,“ zakončil Kramlík.

FAKTY O ZÁPASE
FKS Nemšová – ŠK Lednické Rovne 3:0 (2:0).
Góly: 10. R. Holíček, 26. a 63. (11 m) Wesley. ŽK: Richtáreš, Holiš, Kvasnička – Hruška, Kováč. R Španka, 300.
FKS: Chovan – Skovajsa, Ranko, Kresánek, Richtárech, Holíček (78. Komorovský), van Kessel (46. Kvasnička), Opatovský, Schiszler, Wesley, Vlček (32. Holiš). Tréner Vladimír Cifranič.
ŠK: Kováč – Tomana (39. Lukáč), Kollár, Kresáň, Chmelík, Detko, Lipták (65. Pilný), Riečičiar (30. Prekop), Hruška, Híreš, Buček. Tréner Dušan Kramlík.


OSTATNÉ VÝSLEDKY 17. KOLA
Horná Nitra – Komárno 3:0 (2:0), Pekár, Turančík, Matuškovič.
Púchov – Šamorín 1:0 (1:0), Pastorek.
DAC B/Vrakúň – Neded 4:2 (3:1), N´Guekam, Ágh, Belkovics, Trajcsík – R. Prúčny, Jakabovič. ČK: M. Jakabovič (N.).
Veľký Meder – Vráble 3:0 (2:0), Obert, Szöllös, Mészáros.
Topoľčany – Nové Zámky 0:3 kontumačne pre neoprávnený štart hráča, na trávniku 3:2 (1:2), Jakubík, Chrenko, Švajlen – Košút (11 m), Bombicz (11 m).
Trnava C – Veľké Ludince 0:1 (0:0), Soboňa (11 m).
Gabčíkovo – Galanta 2:3 (1:1), Bíró, Szöcs (11 m) – Mashike Sukisa 2, Kočiš.
Palárikovo – Dubnica n/V. 2:0 (0:0), Vencel, Kubala.