Aug 112015
 
hornanitra

Futbalisti Hornej Nitry sa po postupe do tretej ligy hneď aj usadili na jej popredných priečkach. Zverenci trénera Petra Černáka sú zatiaľ stopercentní s impozantným skóre 5:0.


Baníci v predchádzajúcom ročníku opanovali štvrtú ligu Severozápad, ktorá je považovaná za kvalitnejšiu ako jej juhovýchodná susedka. O postup sa bilo miestami až päť tímov, v závere však zápasy pravdy s najväčšími konkurentmi, ktorými sú Trenčianske Teplice a Bánovce nad Bebravou, najlepšie zvládli práve Prievidžania a v predstihu jedného kola mohli otvárať šampanské.
Štart ako z partesu
Dva zápasy, dve výhry, päť strelených gólov a žiaden inkasovaný. „Aj keď sme radi, že sme úvodné zápasy zvládli, nepreceňujeme to. V ani jednom dueli sme neboli bezchybní, stále máme čo zlepšovať,“ začal 39-ročný Peter Černák, ktorý kopačky zavesil na klinec len nedávno. V prvom dueli pred 606 divákmi porazili na domácej pôde rozdielom triedy KFC Komárno. „Teší nás najmä divácka kulisa, priaznivcom sme veľmi vďační. Videli naše jasné a presvedčivé víťazstvo,“ vraví bývalý kapitán ViOnu Zlaté Moravce.
Na stretnutie prvého kola (pozor, druhého v poradí) cestovala Horná Nitra na horúcu pôdu do Nededu. Domáci len nedávno uzavreli spoluprácu s druholigovou Šaľou a stali sa jej farmárskym tímom. V praxi to znamená, že za Neded môže v majstrovskom zápase nastúpiť až päť kmeňových hráčov Dusla. Tejto skutočnosti sa však futbalisti takmer 50-tisícového mesta nezľakli a vďaka zásahom Drozda a Matuškoviča triumfovali. „Súper bol kvalitný, ale do žiadnej vyloženej šance sme ho nepustili a podľa môjho názoru sme zaslúžene vyhrali. Z doterajších výsledkov prevláda nadšenie a všetci dúfame, že budú pokračovať,“ povedal pre klubový web baníkov hráč Peter Halmeš.
Optimizmus narastá, prvý muž hornonitrianskej lavičky však ako správny kouč zostáva pri zemi. „Snažíme sa čo najlepšie pripraviť na každý najbližší zápas a byť v ňom úspešní. Naším krédom je robiť radosť sebe i našim priaznivcom,“ skromne vraví Černák.
Príležitosť dostali mladíci
V kabíne pritom v letnej príprave zhasli viacerí skúsení hráči. Ivan Belák „preladil“ na trénerskú dráhu a od práve zahájenej sezóny bude opäť pôsobiť pod Dubňom. Bývalý slovenský reprezentant v Žiline strávil krásne roky futbalovej kariéry, v roku 2007 tu slávil majstrovský titul. Teraz dostal do rúk tamojšiu sedemnástku. Bolestnou absenciou sa javil aj odchod gólmana Jaroslava Grambličku do Šimonovian, mraky však rozohnal jeho nástupca Mário Lacko, ktorý v tomto ročníku doposiaľ ešte ani raz nemusel loviť loptu zo siete. Aktívnu činnosť ukončili aj Milan Šnirc a Lukáš Sluka. „Všetkým hráčom sa chcem aj touto cestou poďakovať za ich pôsobenie v klube. Skúsení futbalisti budú mužstvu chýbať, dávali našej hre myšlienku a kvalitu. Som rád, že som ich mohol trénovať,“ vraví Černák.
Naopak, na dvere zaklopala mladá krv. Z Gabčíkova prišiel mladší brat Tomáš Hubočana Matúš, z hornonitrianskeho dorastu Tiep Pham Thanh a Marek Búry, z toho nitrianskeho Ľuboslav Kopál a z hosťovania sa vrátili Adam Duchoň z Rače. A aby bol výpočet príchodov kompletný, novým mužom je aj Tomáš Kapusta zo Senice. Suma sumárum, ani jeden novic nemá na chrbte viac ako dva krížiky.
Chcú sa hlavne zachrániť
Aj napriek rozprávkovému úvodu súťaže ďalší postup nie je na programe dňa. Prioritou ostáva udržanie sa v tretej lige. „Ako nováčik máme cieľ obsadiť takú pozíciu, ktorá bude znamenať pre klub treťoligovú príslušnosť aj v nasledujúcej sezóne, teda záchranu v súťaži,“ vraví rodák z Handlovej. Prievidza bola pri začiatkoch najvyššej slovenskej súťaže, návrat na vyššie poschodia sa však zatiaľ nechystá. „Záleží to od toho, ako dokážeme doplniť káder a aké podmienky budeme vedieť vytvoriť. Na naplnenie tohto cieľa by nás však čakalo veľa práce ako na funkcionárskom, tak aj na hráčskom poli,“ vraví bez ružových okuliarov.
Na hornej Nitre už dlhodobo pulzuje mládež, starší i mladší dorastenci mútia druholigové vody, všetky žiacke tímy sú dokonca v prvej lige a pravidelne sa tak stretávajú so Slovanom, Trnavou, Trenčínom či Nitrou. „Práca s deťmi je našou veľkou prioritou. Aj teraz do mužstva chceme zapracovať viacerých dorastencov. Od fanúšikov preto žiadame podporu a trpezlivosť, lebo títo chlapci si to isto zaslúžia,“ ozrejmuje Černák, ktorý sám debutoval vo veľkom futbale na hranici dospelosti.
Dôležitú rolu vo fungovaní klubu hrá spolupráca dvoch susedných miest. „V Handlovej pôsobí B-mužstvo, svoje zápasy tam hrajú prvoligoví žiaci, B-dorast, prípravky a žiačky,“ vysvetlil nám.
Pri pohľade na súpisku mužstva hneď do očí udrie meno Branislava Obžeru. Skúsený ofenzívny stredopoliar sa „na staré kolená“ vrátil do mesta, kde s futbalom začínal. Zatiaľ však do zápasov naskakuje väčšinou iba ako striedajúci hráč. „Braňa poznám dlho a som veľmi rád, že sa vrátil a chcel nám pomôcť pri postupe do tretej ligy. Jeho vplyv na hru a dianie v kabíne bol veľký, aj keď nastupoval ako striedajúci hráč. Je to skúsený a kvalitný futbalista, ktorý mužstvu dokáže pomôcť. Jeho športovú formu však limituje zdravotný stav a následné tréningové zaťaženie, ktoré mu navyše komplikuje aj práca na zmeny. Vždy je však ochotný a schopný mužstvu pomôcť a som veľmi rád, že ho máme,“ povedal na jeho margo Peter Černák, tréner futbalistov FC Baník Horná Nitra.

FAKTY:
FC Neded – FC Baník Horná Nitra 0:2 (0:1).
Góly: 23. V. Drozd, 85. M. Matuškovič. ŽK: Krcho, Kukučka – Viktory, Hubočan, Lacko,
Thanh. ČK: 87. G. Kalmár (N.). R Sárai, 250.
FC: Kubica – Nagy, Ambruš, Bališ, Husár, Vanek (55. G. Kalmár), Kukučka, Krčík (46. Krcho), Jakubjak, R. Prúčny (65. Marko), Béger. Tréner Andrej Filip.
FC: Lacko – Thanh, Pekár, Hubočan, Belanec, Bublák, Viktory (72. Kováčik), Turančík (87. Obžera), Matuškovič, Drozd (61. Zelenický), Halmeš. Tréner Peter Černák.

Ostatné výsledky 1. kola (druhého v poradí)
Nové Zámky – DAC B/Vrakúň 1:1 (0:0), Košút – N´Guekam.
Komárno – Nemšová 0:1 (0:0), Vlček.
Šamorín – Vráble 3:1 (1:1), Mikuš, Csölle, Kuba – Brath.
Veľký Meder – Palárikovo 5:1 (3:1), Á. Mészáros 2, Szöllös, Kunovský, Rožník (11 m) – Vencel.
Dubnica n/V. – Gabčíkovo 3:3 (1:3), Štefánek (11 m), Mojto, Štefula – Gögh, Bilyk, Szöcs (11 m).
Galanta – Trnava C/Šúrovce 3:2 (1:1), Blaščík, Mashike Sukisa, Korman – Hlavna (11 m), Dzíbela.
Veľké Ludince – Topoľčany 0:0.
Lednické Rovne – Púchov 1:0 (1:0), Riečičar.