Aug 132015
 
mashike

Na domácu premiéru nováčika tretej ligy z Galanty bola zvedavá pekná divácka kulisa, súboj s “céčkom” trnavského Spartaka sledoval aj predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.


Stretnutie výbornej úrovne ponúklo bohatú gólovú nádielku, “trnavčatá” dva razy dokázali odpovedať na domáce vedenie, priamy kop Kormana v 81. min. ale podpísal výsledkový účet na konečných 3:2 pre Galantu. “Tento zápas by pokojne zniesol aj kritéria vyššej súťaže. Trnavské “céčko” som videl hrať aj pred týždňom, keď v Šúrovciach podľahlo najtesnejším rozdielom, a hoci v Galante hralo ešte lepšie ako predtým doma, na body to nakoniec opäť nestačilo,” uviedol po stretnutí predseda ZsFZ Ladislav Gádoši. Po zápase šéf najväčšieho regionálneho zväzu odovzdal spolu s primátorom Galanty Petrom Paškom cenu pre najlepšieho hráča stretnutia jedinému legionárovi v domácom drese Elvisovi Mashike Sukisovi.
Gólové hody ponúkla Galanta aj v súboji druhého kola Slovnaft cupu, keď doma porazila FC Neded vysoko 6:2. Zverenci Mariana Süttöa sa tešia z vydareného vstupu do sezóny, vyhrali v Gabčíkove aj s Trnavou C, v Slovnaft cupe vyradili najskôr piatoligistu z Veľkého Zálužia a včera Neded.
Po suverénnej jazde v štvrtej lige, ktorú Galanta doslova preletela s náskokom 20 bodov, čaká na zverencov Mariána Süttöa o poznanie náročnejšia tretia liga. Vyššia súťaž pristane okresnému mestu s 15-tisíc obyvateľmi oveľa viac, či už z hľadiska tradície alebo kvality. Svedčí o tom nielen bodový rozdiel v nedávno skončenej štvrtej lige, kde Galanta nastrieľala najviac gólov (105) a dostala iba 22, ale aj fakt, že v meste sa dlhé roky hrávala tretia liga. Futbal v Galante sa teda vracia na pozície, ktoré mu patria.
Úspešná príprava zavŕšená pohárom
Z postupu do vyššej súťaže majú radosť aj čelní predstavitelia mesta. „Pre Galantu ako okresné mesto je dôležité, aby sme hrali aspoň tretiu ligu. Je to súťaž, ktorá môže prilákať viac divákov, nakoľko vo štvrtej lige bolo naozaj mnoho neatraktívnych súperov,“ hovorí Zsolt Takáč, viceprimátor Galanty. Vyššia súťaž je podľa jeho slov aj lepšia motivácia pre mládež hrať za Galantu. „Mnoho rodičov talentovaných detí avizovalo, že to nie je pre nich žiadna perspektíva hrať v štvrtej lige.“
Zverenci skúseného trénera Mariána Süttöa začali prípravu na novú súťaž 10. júla. „Pripravovali sme sa v domácich podmienkach,“ začína Süttö. V rámci prípravy absolvovali Galanťania viacero prípravných zápasov s kvalitnými súpermi. Zavŕšením bola účasť na Mitropa cupe v Maďarsku. V konfrontácii s víťazmi štvrtých líg Slovenska, Maďarska a Rakúska si trofej pre víťaza odniesol napokon náš zástupca, keď vyhral oba zápasy. „Súperov sme futbalovo prevýšili,“ povedal spokojne tréner víťazov.
Galantu čaká v novej sezóne oveľa náročnejšia súťaž. Vie to aj tréner Marián Süttö, ktorý s ňou má skúsenosti. „V tretej lige sú už silné mužstvá, ktoré sú formované dlhodobo. Každý zápas je ťažký, uspieť bude veľmi náročné.“ Výhodou môže byť podľa neho menšia psychická záťaž kladená na mužstvo.
Predvádzať ofenzívny futbal aj naďalej
Ciele mužstva v novej súťaži sú skromnejšie. „Určite nemáme postupové ciele, chceme zadefinovať a stabilizovať káder, a preto by sme radi skončili niekde na úrovni 6.-7. miesta,“ priblížil viceprimátor ambície Galančanov.
Pozornosť obrátili v klube iným smerom. „Dôležité bude, aby sme zapracovali čo najviac domácich hráčov,“ približuje Takáč filozofiu. Šancu chcú dať najmä hráčom, ktorí sú z Galanty. Táto stratégia začala v klube už v zime, keď sa do kádra podarilo zabudovať viacerých odchovancov. „Je to jeden z našich hlavných zámerov,“ povedal tréner A-mužstva, ktorý je zároveň aj generálnym manažérom.
Ďalším z cieľov Galanty je prilákať do hľadiska čo najviac divákov. Podľa Süttöho je to jedna z priorít v novej sezóne. Aký je recept? „Jednoduchý. Atraktívna, útočná hra. Myslím, že naše vystupovanie vo štvrtej lige bolo okorenené ofenzívnym futbalom. Chceme hrať tak aj naďalej.“ Svojou troškou mieni prispieť aj vedenie mesta. „Budeme sa snažiť o lepšiu prezentáciu futbalu v Galante,“ povedal viceprimátor Zsolt Takáč.
Dom sa stavia od základov, futbalový klub od mládeže. Tým sa riadia aj v Galante. „Už uplynulé roky potvrdzujú stúpajúcu úroveň práce s mládežou. Veľká vďaka patrí hlavne trénerom, ako aj rodičom, ktorí mimoriadne podporujú svoje tímy, čo nás mimoriadne teší. Prípravky a žiacke mužstvá sú plné detí a sme nesmierne radi, že takmer 90 percent je registrovaných u nás v Galante. To je jeden z našich hlavných cieľov,“ priblížil Takáč.
Podmienky v klube sú ako všade inde limitované ekonomickou situáciou. „Zakrývame sa iba takou dekou, na akú máme,“ objasňuje tréner Marián Süttö. Dôraz podľa jeho slov kladú na to, aby hráči, ktorí prídu do klubu, nemali prehnané nároky. „Zatiaľ sa nám to darilo, verím tomu, že budeme úspešní aj teraz. Ďakujeme všetkým ochotným sponzorom, ktorí sú schopní nám pomôcť. Poďakovať sa treba aj mestským poslancom a vedeniu mesta,“ zakončil Süttö.

Na titulnej snímke stoja zľava predseda ZsFZ Ladislav Gádoši, ocenený hráč Elvis Susika Mashike a primátor Galanty Peter Paška.