Aug 252015
 
h_obdok kolaz

Na čele štvrtej ligy Juhovýchod sa po troch kolách usídlili futbalisti Horných Obdokoviec. Pre niekoho možno prekvapujúci fakt, no tréner mužstva z topoľčianskeho regiónu má o príčinách v hlave jasno.

Vedenie OTJ po ôsmom mieste v predchádzajúcej sezóne v lete vsadilo na výmenu kouča. Kormidla sa po Romanovi Jakubičkovi chopil Martin Javorka, ktorý si zatiaľ vedie nad očakávania, tri výhry v rade podčiarkol slušným skóre 7:2.
Nelietajú v oblakoch
Tvrdošovce, juniori Nitry a „béčko“ Zlatých Moraviec. Všetci menovaní skončili na štíte rozbehnutých Hornoobdokovčanov. Tí sú po skvelom štarte už na prvom mieste. „Zatiaľ to vyzerá veľmi príjemne, ale nohami sme pevne na zemi. Som realista, nepreceňujem to, ešte zostáva 27 kôl,“ začal Javorka, ktorý v minulosti trénoval napríklad aj treťoligové Komárno. Pôsobil teda v súťaži, kde by, ak by prvé miesto jeho tím dokázal udržať do záverečného štvrtoligého hvizdu, postupoval práve jeho momentálny zamestnávateľ… „Nepredpokladal som, že by nám tie zápasy až tak vyšli. Nečakal som takýto štart,“ vraví s plnou úprimnosťou v hlase.
Bez práce nie sú koláče, takisto ani doterajšie umiestnenie klubu z obce, kde žije 1 500 obyvateľov, nie je zhodou náhod. „Jednoznačne je to aj odzrkadlenie účasti na tréningoch, je výborné, keď na ne v štvrtoligových podmienkach chodí osemnásť chlapcov. V kabíne vznikla veľmi dobrá chémia, čo je základom úspechu každého kolektívneho športu. Vytvorila sa tu skvelá partia chalanov, ide im to aj na ihrisku aj mimo neho. Futbal je v prvom rade o futbalistoch, nie o tréneroch,“ vysvetľuje.
Horné Obdokovce svoje zápasy nevyhrávajú vysokým rozdielom, ani v jednom netriumfovali o viac ako dva góly. Aký paradox oproti minulosezónnej derniére, keď na domácom ihrisku nadelili Močenku deviatku. „Je to ovplyvnené kvalitou súperov a tým, čo všetko vám dovolí súper. Náročné zápasy som čakal hlavne proti B-tímom Nitry a Zlatých Moraviec. Nikdy neviete, v akom zložení tieto mužstvá prídu, a preto sú nevyspytateľné. Ťažko sa na ne pripravuje a celkovo sa nad nimi bude vyhrávať len s námahou,“ vystrúhal poklonu rezervám 44-ročný kouč.
Uspeli aj proti ligistom
V uplynulom treťom kole OTJ uspela vo Volkovciach, kde na svoje domáce zápasy nastupuje práve „béčko“ ViOnu Zlaté Moravce. Favorit stretnutia bol jasný, papierové prognózy však mužstvo okolo Michala Uhríka či Dušana Vaňa sfúklo ako domček z karát. Skóre síce už v tretej minúte otvoril krížnou strelou Balkánec Krznarič, ale po zmene strán hostia zabrali a predviedli dokonalý obrat. „Podali sme oduševnený výkon. Domáci nastúpili so šiestimi hráčmi z ligového kádra, čiže hrali aj legionári. Ich skúsenosti, kvalita, kondičná pripravenosť a zmýšľanie na ihrisku je na inej úrovni ako u nás, čo si myslím, že sa aj prejavilo. V prvom polčase sme bránili, domáci zahodili pár vyložených šancí. V kabíne som chlapcom prízvukoval, že keď naďalej budú hrať zodpovedne a dlho udržíme stav 0:1, tak sa Volkovce dostanú do psychickej letargie a začnú sa obávať o výsledok. Vedel som, že po nejakej štandardnej situácii, ktoré máme silné, nejaký gól dáme. Aj sa nám to podarilo, z priameho kopu rozvlnil sieť Ondrka. Potom nastal v hre domácich nejaký útlm, ale nechcel by som ich nejako rozoberať. Zrazu sa to však úplne otočilo a my sme na ihrisku dominovali. Začali sme kopať veľa rohových a priamych kopov. Bol som presvedčený, že keď sme už vyrovnali, tak ten zápas neprehráme. Napokon sme vyhrali, keď sme päť minút pred koncom dali šťastný, ale krásny druhý gól. Boris Kapusta ho dal pätičkou, bolo to dielo náhody alebo krásy,“ pustil sa do širokej analýzy Javorka.
Obec žije futbalom
Futbalová verejnosť cez leto vnímala aj balansujúce Topoľčany, ktoré kvôli finančným peripetiám padali do hlbokej priepasti, na spadnutie bol presun do šiestej ligy. V hodine dvanástej však dostal futbal v okresnom meste nový impulz a predsa len si polhodinu pred uzávierkou prihlášok zachoval treťoligovú príslušnosť.
Pýtate sa, ako to súvisí s Hornými Obdokovcami? Odpoveď je jednoduchá, no o to krajšia. Martin Javorka totiž vôbec nemusel byť ich momentálnym trénerom, na svete bol plán o „transfere“ topoľčianskeho Michala Caránka na túto pozíciu. Keďže sa však MFK „zachránil“ v tretej lige, z takmer hotovej veci zišlo a voľba padla na Javorku. „Tieto veci som príliš nevnímal. Ja som nastúpil hneď do úvodného tréningu v letnej príprave, no prvé rokovania medzi mnou a pánmi Veličovcami z vedenia klubu sa datujú ešte do predchádzajúcej sezóny. Vtedy som ich ponuku neprijal, nakoľko ako tréner nerád vstupujem do rozbehnutej súťaže, keďže je vtedy strašne ťažké niečo meniť,“ vraví vekom mladý lodivod.
Druhá ponuka prišla v lete. „S funkcionármi sme si sadli ľudsky i futbalovo. Zaujala ma ich vízia a ambície do budúcnosti. Musím však pochváliť celé prostredie v obci, ktoré žije futbalom a je naklonená jeho rozvoju. Je tu silný sponzor a aj dobré ekonomické zázemie,“ zakončil našu debatu tréner OTJ Horné Obdokovce Martin Javorka.