Sep 012015
 
radolsky

V predchádzajúcom ročníku im to nevyšlo, s čím sa neuspokojili a káder vystužili ďalšími známymi menami. Zdá sa, že zatiaľ úspešne, keďže futbalisti Veľkého Medera sa po piatich kolách usadili na čele tretej ligy Západ. Zverenci trénerského barda Dušana Radolského stále neokúsili pachuť prehry a ďalej môžu ísť aj v Slovenskom pohári.


Nepostúpenie do druhej ligy bolo v minulej sezóne vnímané ako neúspech, na najhorúcejšej treťoligovej stoličke preto prišlo k výmene stráží. Petra Léranta nahradil o dvadsaťsedem rokov starší Dušan Radolský, ktorý s mužstvom zatiaľ neprehral. Najťažší súper ich však čaká v Slovnaft cupe, keďže v stredu do Veľkého Medera pricestuje cieľavedomý druholigista z Nitry.

Zaváhali len u rivala
MŠK Thermál vstúpil do tretej ligy Západ vskutku vo veľkom štýle. Po štvrtom kole (pozor, piatom v poradí) súťaž vedie o skóre pred Nemšovou, pričom body stratil len v derby na Žitnom ostrove na pôde Gabčíkova. „Derbyzápasy sú vždy náročné, najmä takéto lokálne. Ja si však myslím, že sme, aj napriek tomu, že žiadny gól nepadol, videli dobrý zápas,“ vracia sa k stretnutiu pred 750 divákmi a umelým osvetlením tréner Dušan Radolský.
Najnovšie Veľkomederčania zvládli duel v Topoľčanoch, kde po góloch Oberta a Čvrtníčka uspeli 2:0. „V prvom rade musím povedať, že sa hralo v obrovskej horúčave. Problémom bolo stáť na slnku, nie to ešte na ňom aj behať. V samotnom zápase sme boli lepším tímom a vyhrali sme zaslúžene,“ vraví 64-ročný lodivod.
Pri rozhovore s ním zaujme jeho prívetivosť, no prekvapil aj vyhlásením na margo doterajších výkonov svojho nového zamestnávateľa: „Nerád to takto čiastkovo hodnotím. Liga je dlhodobá súťaž, o sumári sa môžeme baviť po jesennej časti.“
Strach naháňa hlavne ofenzíva Juhoslovákov. V šiestich tohtosezónnych vystúpeniach, vrátane pohárovej deštrukcie Komárna (6:1), mierili do čierneho už devätnásťkrát. „Snažíme sa hrať čo najďalej od našej brány. Teda útočne a hlavne po stranách,“ odtajil časť tímovej stratégie trnavský rodák.

Proti Nitre dá šancu aj ostatným
Tohtoročná edícia tretej ligy Západ sľubuje vyrovnané preteky. Za jej favorita však môžeme považovať práve Veľký Meder, keďže disponuje skúseným, širokým a predovšetkým najkvalitnejším kádrom spomedzi všetkých účastníkov. Oprávnenosť uvedených primátov zatiaľ aj potvrdzuje, no vrásky na čele mu môže robiť minimálne rovnako dobrá forma Nemšovej. Tamojší Slovan profituje zo spolupráce s majstrom najvyššej republikovej súťaže pod Tatrami, AS Trenčín môže každý víkend do tohto šesťtisícového mestečka poslať až piatich ligových futbalistov. A nie hocijakých, keďže dres Nemšovej už v tejto sezóne obliekli aj trenčianski legionári Gino van Kessel, Wesley a Aliko Bala či momentálny rekonvalescent Jakub Holúbek. „Táto tretia liga má kvalitu, niektoré jej zápasy sa môžu rovnať aj druhej lige. So súťažou sa ešte aj ja sám zoznamujem. Ciele ostatných klubov nepoznám, takže ťažko sa mi odhaduje, kto by sa okrem nás mal zapojiť do boja o čelné priečky,“ nepúšťa sa do siahodlhých prognóz Radolský.
Nadchádzajúci súper Veľkého Medera je ale už iného rangu. V rámci Slovenského pohára privíta v stredu FC Nitra, ktorý má v tomto ročníku druhej ligy len tie najvyššie ambície. Zverenci trénera Hippa naposledy po nie práve optimálnom výkone iba remizovali v Strážove s B-tímom MŠK Žilina 1:1. V konfrontácii s tímom spod Zobora teda „kúpeliari“ určite nie sú bez šancí, na tiketoch sa isto objaví nejedna jednotka. „Dám príležitosť aj tým hráčom, ktorí doposiaľ nenastupovali tak často. Vždy využívam možnosť postaviť štrnástich futbalistov. Keby mi to FIFA alebo UEFA dovolia, tak nastúpia aj tí ďalší… Na každom poste mám viac možností, každý hráč je pripravený nastúpiť. Máme aj kvalitných brankárov. Momentálne chytáva Rožník, no v stredu môže nastúpiť aj Székely,“ pripúšťa zmenu medzi troma žrďami skúsený tréner Veľkého Medera.

Imponuje mu záujem fanúšikov
Futbal vo Veľkom Mederi láka, tribúny praskajú vo švíkoch najmä v súbojoch s mužstvami z neďalekých obcí. Z prostredia pre futbal ako stvoreného sa samozrejme teší aj kouč celku z takmer deväťtisícového mesta. „Po príchode sem som bol milo prekvapený z tréningových podmienok, diváckeho záujmu a prístupu hráčov. Fanúšikovia futbalom žijú. Dokonca v prípravnom zápase s dorastom Dunajskej Stredy sa na nás prišlo pozrieť dvesto ľudí. Diváci chodia aj na tréningy, pochvália a zatlieskajú,“ vystrúhal Radolský poklonu fanúšikom.
Priaznivcov na tribúny bez debát priťahujú najmä výsledky a predvádzaný herný prejav. V kúpeľnom meste sa evidentne podarilo skĺbiť oba aspekty, dopomohlo k tomu aj angažovanie nejednej známej tváre. Mená ako Dalibor Rožník, Tomáš Hanzel, Ondřej Čvrtníček, Igor Obert, Marek Szabó, Georgii Gamkrelidze, Marián Štrbák či Goran Antunovič by sa ujali aj o poschodie vyššie. „Ako som spomenul, máme silný brankársky post, na to sa spoliehame. Pomohol nám aj príchod Hanzela a Štrbáka, svoje skúsenosti predávajú Obert s Čvrtníčkom. Ostatní futbalisti určite nezaostávajú. Snažíme sa pôsobiť ako jedno mužstvo,“ odmieta závislosť na jednotlivcoch.
Dušan Radolský si už vo futbale preskákal kadečím. Má na konte viac než dvadsať trénerských zastávok, krátko viedol aj slovenskú futbalovú reprezentáciu. „Začínal som v sedemdesiatom štvrtom roku, keď som sa stal hrajúcim trénerom v Zelenči. Spolu so známym režisérom Bednárikom, moji chlapci hrali v divadle aj na ihrisku. O dlhovekosti môžeme hovoriť pri deväťdesiatke, mám zatiaľ len šesťdesiatpäť. Ale určite mi v tomto mojom veku pomáha to, že sa stretávam s mladými ľuďmi. Trénovanie si stále užívam, mojich hráčov považujem za svoje deti a na každý zápas a tréning sa teším,“ dodal na záver nášho rozhovoru kormidelník lídra tretej ligy Západ.


Na titulnej snímke Zoltána Kovácsa je tréner Veľkomederčanov Dušan Radolský (v zelenom tričku), po jeho ľavej ruke mecenáš futbalu v meste Ladislav Strasser.