Sep 152015
 
fcbhn

Čo tomu chýbalo? Takmer tisícka divákov videla v sobotu na hornej Nitre strhujúcu bitku o prvé miesto. Šťastnejší zo zápasu napokon odchádzali domáci futbalisti, ktorí sa triumfom nad Veľkým Mederom vrátili na výslnie tretej ligy Západ.

Od začiatku sa bolo na čo pozerať, o vzrušujúce situácie nebola núdza ani na jednej strane. Očakávania stret dvoch najlepších treťoligových mužstiev nesklamal, ba ich dokonca predčil. K šlágru šiesteho kola sa vyjadrujú tréneri oboch mužstiev, Peter Černák a Dušan Radolský.


Päťkrát konštrukcia…
Aktéri stretnutia pripravili 989 platiacim divákom pozoruhodné futbalové divadlo. „Bol to otvorený, kvalitný a útočný zápas z obidvoch strán, hraný pred peknou diváckou návštevou. Zvíťazili sme nad výborným súperom, čo je pre nás do ďalšieho priebehu povzbudivý impulz,“ hodnotí stretnutie tréner domáceho mužstva Peter Černák. Jeho náprotivok na lavičke porazeného mužstva bol v analýze výrečnejší. „Teší ma, že sme videli obojstranne útočný futbal, rodilo sa veľa šancí. Viacerí mladí hráči oboch mužstiev ukázali, že na Slovensku máme talenty. V samotnom zápase sa stretli dve ambiciózne mužstvá. Je samozrejmé, že s jeho výsledkom nie som spokojný. Myslím si, že aspoň remízu sme si zaslúžili,“ vraví Dušan Radolský.
Pri všetkých troch presných zásahoch srdce futbalového priaznivca zaplesalo. „Úvodný gól padol po kvalitnom centri a nemenej dobrom zakončení. Druhý bol ešte krajší, na konci rýchlej akcie bol Zelenický, ktorý sa krásne zavesil do vzduchu a úžasným spôsobom trafil loptu. Skorigovali sme strelou z diaľky do vinkla, no neskoro,“ podáva gólový film v „repríze“ skúsený lodivod. „My sme góly strelili po finálnych prihrávkach z krajných vertikál. Súper znížil tečovanou strelou z dvadsiatich metrov. Myslím si, že všetky góly museli potešiť divákov,“ pritakáva kouč hornonitrianskych baníkov, ktorý je približne o jednu generáciu mladší od Radolského.
Do kabín sa išlo za najtesnejšieho rozdielu v prospech domácich a po hodine hry prišla poistka. Jasný signál na to, aby Veľký Meder vrhol všetky sily do útoku. „Zmenili sme rozostavenie a súpera sme pritlačili. Nastrelili sme štyri brvná a jednu žrď. Aj domáci brankár sa blysol niekoľkými krásnymi zákrokmi, patrí mu pochvala,“ hovorí 64-ročný velikán medzi slovenskými trénermi v službách „kúpeliarov“. Prievidžania mali neraz namále, konštrukcia brány sa ohýbala v základoch. „Príležitosti súpera sa nám podarilo ustáť, niekedy aj so šťastím. Ale išli sme úspechu oproti a vyšlo nám to. Do zápasu dali naši hráči všetky sily, išli na doraz a boli odmenení,“ priznáva 39-ročný Černák, bývalý úspešný ligový futbalista.

Futbal v silnom regióne láka
606, 729, 625, 989. Všimnite si, že návštevnosť na domácich zápasoch Baníka Horná Nitra má až na zápas s Galantou stúpajúcu tendenciu. Dokonca je možné, že krivka bude stúpať ešte strmšie nahor. Hornonitriansky región v sebe ukrýva nemalý potenciál, veď len v Prievidzi a Handlovej, ktoré novovytvorený subjekt pod názvom FC Baník Horná Nitra spojil a zosúladil, žije viac než 65-tisíc ľudí. Nezabúdajte, že sa stále bavíme o tretej lige…
To, že futbal na hornej Nitre nie je ľudom ukradnutý, sa ukázalo práve v uplynulú sobotu. Stret cieľavedomých tímov za „útratu“ času stál a hneď po záverečnom hvizde sa rozprúdili debaty o tom, či by obstál aj o poschodie vyššie. „Som veľmi rád, že aj na tretiu ligu vie prísť toľko ľudí. Videli sme naozaj kvalitný futbal minimálne druholigovej úrovne, v takej atmosfére sa hrá len dobre,“ tvrdí Radolský. Černák bol vo vyhláseniach o čosi opatrnejší. „Ťažko povedať, či kvalita duelu prevýšila súťaž. Sme nováčik a tretiu ligu zatiaľ iba spoznávame. Môžem však potvrdiť, že to bol zatiaľ pre nás najnáročnejší zápas,“ skromne poznamenal Černák a jedným dychom dodal: „Diváci videli ochotu, nasadenie, kvalitu našich chalanov, za čo sa odmenili tým, že ich aj v ťažkých chvíľach hnali za úspechom a na konci zápasu pridali zaslúžený potlesk. Patrí im za to poďakovanie, boli skvelí.“
Magická tisícka síce dosiahnutá nebola, ale spokojnosť a nadšenie na tvárach fanúšikov áno. Tretia liga nie je taká zlá, ako ju niektorí vykresľujú. Má svoje čaro, nádych i drámu.

FC Baník Horná Nitra – MŠK Thermál Veľký Meder 2:1 (1:0).
Góly: 30. A. Turančík, 63. L. Zelenický – 87. P. Buka.
Rozhodoval Otiepka, ŽK: Halmeš, Pekár, Obžera – Čvrtníček, Musil, Kunovský, 989 divákov.
FC: Lacko – M. Hubočan, J. Pekár, Halmeš, Thanh – Viktory (90. Oškrobaný), Belanec, Bublák – Turančík (81. Obžera), Matuškovič (69. Drozd), Zelenický. Tréner Peter Černák. MŠK: Rožník – Musil, T. Hanzel, Štrbák, Zs. Németh – Á. Mészáros, Čvrtníček (80. Buka), Obert, Gamkrelidze (74. Antunovič), M. Szabó (46. Kunovský) – Jorík. Tréner Dušan Radolský.


Ostatné výsledky 6. kola (siedmeho v poradí)
Komárno – Neded 3:3 (1:2), Zvoncsár 2 (oba z 11 m), T. Tóth – Jakubjak 3 (druhý z 11 m).
Lednické Rovne – Nové Zámky 0:2 (0:0), Šušpanov, Košút.
Šamorín – Veľké Ludince 1:1 (0:0), Cs. Horváth – Predajniansky.
Púchov – Galanta 3:0 (1:0), Bartoš, Gamboš, Gajdošík.
Nemšová – Dubnica n/V. 0:0.
DAC B/Vrakúň – Palárikovo 0:1 (0:1), Konopásek.
Topoľčany – Gabčíkovo 2:2 (1:0), Rusinko, Musonda – L. Szöcs (11 m), Bilyk.
Vráble – Trnava C/Šúrovce 1:3 (1:1), Hamar – D. Herák 2, Doka.