Okt 062015
 
stk (1)

Husársky kúsok sa podaril futbalistom treťoligového Šamorína. Do vitríny im pribudol skalp dovtedajšieho lídra súťaže z Veľkého Medera, čím ukončili dlhočiznú štvorročnú domácu dominanciu „kúpeliarov“.

O stúpajúcej forme, dojmoch o presune na nový štadión či detailoch o spolupráci s brazílskym FC Fluminense sme sa porozprávali s trénerom ŠTK Jozefom Kontírom. Tridsaťšesťročný kormidelník viedol modro-bielych už vo vlaňajšej druholigovej sezóne, pádu o poschodie nižšie však už nezabránil. Po zostupe cez palubu nepadol, Šamorínčanov vedie aj vo vodách tretej ligy západ.

Keď motyka strieľa…
Treťoligové dostihy ukrojili počas prvého októbrového víkendu necelú tretinu a Šamorín sa môže pochváliť pozitívnou bilanciou. Po vypadnutí z druhej najvyššej súťaže na Žitnom ostrove značne obmenili káder, ale dôležité piliere ako brankár Juraj Hajdúch či stopér Vladimír Pončák zostali verní klubovým farbám. Za aktuálne štvrtú pozíciu vďačia Juhoslováci vzostupnej futbalovej forme, posledná prehra je takmer na chlp presne mesiac stará. „Každé víťazstvo je motiváciou i záväzkom do ďalšej práce. Trénujeme a hráme preto, aby sme vyhrávali,“ skromne začal Jozef Kontír, na „trénerský“ vek chudobný, no na futbalové skúsenosti bohatý. Osemročná práca asistenta v bratislavskom Slovane vraví jasnou rečou.
Odvtedy si Šamorín poradil napríklad aj s nebezpečnou Nemšovou, no pozornosť priťahuje najmä jeho najčerstvejší výsledok. Na pažbu mu totiž pribudol najcennejší treťoligový zárez – po štyroch rokoch sú prvým tímom, ktorý v ligovom dueli uspel na horúcej pôde Veľkého Medera! „Do zápasu sme vstupovali s jasným zámerom vyhrať. Vedeli sme o súperových silných stránkach, podarilo sa nám ich eliminovať a ujali sme sa vedenia. Domáci robili pre víťazstvo maximum, ale po veľmi bojovnom a disciplinovanom výkone sme zaslúžene získali tri body práve my,“ zhodnotil výhru 3:2 kouč po zápase šťastnejšieho celku.
Žiadna séria netrvá večne, takisto aj poriadne bradatý rekord je už minulosťou. Na holiča sa zahral práve Kontír, svojim zverencom naordinoval víťaznú taktiku a nevedomky prestrihol štyri roky trvajúcu šnúru… „O tomto rekorde som ani nevedel, no o to viac nás to víťazstvo sa teší. Nemyslím si, že si z odtiaľto odnesie body ešte veľa mužstiev. My ťaháme svoju sériu, bodaj by sme ju mali aspoň z polovice takú, akou bola tá ich,“ pokorne si želá bývalý futbalista, ktorý musel s najpopulárnejším športom seknúť kvôli zraneniu.

Vzpruhy z dvoch frontov
Poriadne horúco bolo v lete na linke Rio de Janeiro – Šamorín. Pýtate sa, že akú spojitosť má metropola južnej pologule s malým mestečkom v okrese Dunajská Streda? Odpoveď je rozhodne pozoruhodná – brazílsky veľkoklub FC Fluminense, hrajúci svoje domáce zápasy na štadióne všetkých štadiónov, legendárnej Maracane, hľadal partnera na spolupráca v oblasti strednej Európy. Voľba padla na Šamorín, prvé lastovičky pilotného projektu už dorazili. „Prišli k nám piati mladí brazílski futbalisti, no jeden už odcestoval do partnerského klubu Fluminense v Chicagu. Bol to stopér, ktorých máme dostatok. Doplnili sme aj realizačný tím, mojim asistentom sa stal Bruno Simplicio. Všetci štyria sú veľmi zaujímaví futbalisti, ide o troch ofenzívnych a jedného defenzívneho hráča. Ich veľkým plusom je dynamická technika, individuálna sila na lopte, rýchlosť, skromnosť a disciplinovanosť aj mimo ihriska,“ v krátkosti opisuje prednosti novicov v kádri ŠTK Kontír a dodáva: „Obohacujú nás, vedia nám pomôcť. Tak, ako sa budeme chovať my k nim, tak sa budú oni chovať k nám. Ťažko povedať, že či vyrástli na opory, ale určite patria k tým lepším. Rozšírili náš káder, máme viac možností pri stavbe základnej zostavy. Snažíme sa ich naučiť defenzíve, zatiaľ to funguje.“ Neutrpela však ich príchodom atmosféra v šatni? Vraví sa, že kabína je ako živý organizmus a výrazné zásahy do nej sa môžu vo veľkej miere premietnuť aj do výsledkov. „Je pravda, že sa ešte musia zžiť so šatňou, ale nie je s nimi žiaden problém. Aklimatizácia neprebehne zo dňa na deň, máme v podstate nový kolektív. Klíma v mužstve ešte nie je optimálna, ale myslím si, že každodennou prácou sa to zlepší,“ ponúkol krátky pohľad do kuchyne jej šéfkuchár.
A nielen vďaka „hosťom“ z Brazílie sa mu už vyvára lepšie. Domov si to po viac ako pätnástich rokoch namieril známy stopér Csaba Horváth, opradený skúsenosťami z českej, holandskej i poľskej prvoligovej scény. „Je veľkým prínosom do šatne i na trávnik, vrátil sa najmä kvôli rodine. Je to veľká persóna, ešte by si kľudne mohol zahrať aj prvú ligu. O tom, že prerastá naše pomery, sa nemusíme baviť. S Vladom Pončákom tvorí výbornú stopérsku dvojicu,“ komentuje vplyv 33-ročného futbalistu Kontír.

Koncepcia, stabilita a nový štadión?
Vypadnutie vždy zabolí, to bez debát. Len vďaka jasnej vízii a filozofii sa však z neho kluby dokážu otriasť, stať sa znovu konkurencieschopným a prinavrátiť si vydláždené pozície. Na správnej ceste je aj Šamorín, po neudržaní sa v druhej lige sa žiadne palácové revolúcie nekonali. Klub naďalej pracuje v rodinnej atmosfére. „Všetko je tu v poriadku, čo sa dohodne, to sa aj splní. Šamorín je koncepčne pracujúci klub,“ pochvaľuje si tréner. Ciele sa však určovať zdráhal. „Nemáme zadefinované ambície. Kolektív je na osemdesiat percent zbrusu nový. Ideme od zápasu k zápasu,“ hovorí Kontír na rovinu.
Pozitívnym impulzom pre ľudí okolo šamorínskeho futbalu je možnosť presunu na nový štadión. Spoločnosť Elements Resort garantuje výstavbu stánku pre 5-tisíc návštevníkov. „Je to veľký impulz, záväzok a motivácia do ďalšej dennodennej tvrdej roboty. Bolo by fantastické, keby to vyšlo,“ uzavrel náš rozhovor tréner účastníka tretej ligy západ Jozef Kontír.