Okt 132015
 
kom-dub

Na začiatku júna tohto roku dali futbalisti Dubnice nad Váhom posledné „zbohom“ druhej lige a po 40 rokoch sa znova stali účastníkmi tretej najvyššej slovenskej súťaže.


Pád strmhlav nadol má pokračovanie aj o poschodie nižšie, predposledné miesto po takmer tretine odohraných kôl tretej ligy západ je veľkým výkričníkom. K aktuálnej situácii sa vyjadruje tréner Pavol Kopačka.
Tabuľka III. ligy západ sa po v poradí už dvanástom hracom kole vyprofilovala do podoby, ktorá potvrdzuje (ne)oprávnenosť v lete vyslovených ambícií jej účastníkov. Na čelných pozíciách bude muziku evidentne tvrdiť Veľký Meder a Horná Nitra, v tesnom závese za duom favoritov sú futbalisti Šamorína, Púchova či Nemšovej. Naopak, záchranárskymi prácami sa bude zaoberať posledné sexteto – Vráble, Neded, Topoľčany, Palárikovo, Dubnica a Komárno. Bližšie sme sa zamerali na Dubničanov, ktorým reálne hrozí druhý zostup v rade a tretí za posledných päť rokov.
Poctivá práca na prvom mieste
V predchádzajúcej sezóne vypadla Dubnica z druhej ligy a podobne negatívne výsledky dosahuje aj v tej tretej. Po jedenástich odohraných zápasoch je v neúplnej tabuľke na predposlednom šestnástom mieste, na konte má už tucet remíz a je jediným účastníkom, ktorý ešte neokúsil sladkú chuť troch bodov. „To, že nemáme víťazstvo, je realita. Pre mňa veľmi smutná, keďže moji mladí chlapci by si ho zaslúžili. Dúfam, že príde čo najskôr. Náš bodový stav vyplýva z obrovskej neskúsenosti, aká je v kabíne,“ začal Pavol Kopačka. Pre 41-ročného kouča však momentálna konštelácia nie je prekvapením. „Určite som to čakal, hlavne kvôli finančnej situácii v klube a že ešte týždeň pred ligou nebolo isté, v akom zložení ju začneme. Len som sklamaný, že sme niektoré zápasy nedotiahli do víťazného konca,“ vraví rodák z Ilavy. Práve číslo v kolónke remíz ho straší najviac. „Ťažko to nesiem, veď sme dokázali remizovať aj zápasy s mužstvami, ktoré idú na postup – s Veľkým Mederom a v Púchove. Vyrovnávajúce góly nám obaja súperi strelili až v závere,“ podotkol sám odchovanec klubu.
Naposledy sa Dubnica rozišla na horúcej pôde v Komárne s domácim KFC zmierlivo, a to dokonca opäť viedla. Kopačka bol však s prejavom jeho zverencov spokojný, hlavne zo strategického hľadiska. „Chlapci do bodky splnili taktické plány, podali výborný výkon. Inkasovali sme však z vymyslenej penalty a na také veci hráčov nepripravíte. Najlepším hráčom Komárna bol Jožo Adámik. Ale mali ešte jedného lepšieho…“ veľavravne komentuje bývalý defenzívny stredopoliar.
O prvý trojbodový zárez sa Dubničania pokúsia v nasledujúcu sobotu. Na Považie pricestujú Juhoslováci z Nededu, a tím takisto zateká do topánok. Imperatív jasného triumfu však Kopačka odmietol. „Nejdeme do stretnutia s tým, že veľkohubo vyhlasujeme víťazstvo. Prvoradá je tvrdá robota, potom môžu prísť aj výhry,“ pokorne hovorí mladý lodivod. Nebude však v prípade prehry toto stretnutie jeho posledným? „(smiech…) Neviem, že kto by na mňa mohol vyvíjať tlak. Keď sa nájde niekto lepší ako ja, tak mu veľmi rád prenechám miesto.“
V zime posilnia káder
Dubnica sa odjakživa opierala o produkty svojej vychýrenej mládežníckej akadémie. Inak tomu nie je ani v súčasnosti, tréner Pavol Kopačka pracuje prakticky len s -násťročnými futbalistami. „Chlapci majú obrovský potenciál, som si istý, že traja z nich budú v budúcnosti hrať prvú ligu. Skauti ich registrujú, veď máme aj šesťgólového strelca. Je mi ich veľmi ľúto, pretože v ich veku by sa mali baviť v doraste, ale musia hrať o výsledok v mužoch. Ťažko sa im dá niečo vyčítať, veľká časť z nich sú vekom ešte stále dorastenci. Musia byť zviazaní taktikou, ale keby im ju nevtĺkam do hláv, tak neuhráme žiadne body. Chlapci pritom tvrdo pracujú, nemám im čo vytknúť. Futbalovo idú stále nahor, som na nich pyšný,“ hrdo vyhlásil niekdajší hráč Synotu Staré Město, Trenčína, Dubnice, Trnavy či Nitry.
Len s mladými však ešte nikto dieru do sveta nespravil. Každý celok potrebuje aj skúsenejších jedincov, uvedomuje si to aj prvý muž dubnickej lavičky. „Predbežne som sa dohodol s 3-4 staršími hráčmi, mali by sa k mužstvu pripojiť v zime. Sú to dubnickí odchovanci, ale menovať ich určite nebudem,“ informuje kormidelník.
Dlhy už nerobia
Dubnica sa od zostupu do druhej ligy (2011) topí v dlhoch a paberkuje. Nelichotivá finančná situácia klubu je futbalovej verejnosti známa, no v poslednej dobe dokonca prišlo k jej miernemu zlepšeniu. „Momentálne majú všetci tréneri peniaze vyplatené. V tomto smere nastala určitá stabilizácia. Za posledný rok nemáme žiadne dlhy, všetky pochádzajú z obdobia pána Gergelyho. Jeden náš odchovanec sa s klubom stále súdi, dokonca vznikol návrh, aby pozastavili činnosť A-mužstvu… Takže človek nikdy nevie, čo sa stane. Ale o budúcnosť dubnického futbalu sa neobávam, mesto má záujem na jeho fungovaní,“ preladil na pozitívnejšiu strunu Kopačka.
Na zlaté časy môže fanúšik dubnického futbalu už len spomínať. V prvoligovom ročníku 2004/2005 sa vtedy ešte FK ZTS umiestnil na štvrtom mieste, vďaka čomu do takmer 25-tisícového mesta pricestoval v rámci letného Pohára Intertoto známy anglický klub Newcastle United. Dubnica síce oba duely prehrala a nepostúpila, ale nie každý sa môže pochváliť tým, že hral proti slávnemu kanonierovi Alanovi Shearerovi… Pavol Kopačka však áno. Pred desiatimi rokmi operoval s desiatkou na chrbte v strede poľa. „S chlapcami sa o tomto období často bavíme, máme na štadióne fotografie z tej doby, veľa sa vypytujú. Som odchovanec dubnického futbalu a záleží mi na ňom, zažil som tu veľa. Je otázne, či tá sínusoida pôjde opäť hore,“ zaspomínal si vtedy najstarší hráč v kádri trénera Nosického.