Okt 202015
 
dac

Až po dvanástich odohratých kolách III. ligy západ sa našiel premožiteľ nováčika z hornej Nitry. Prievidzskí baníci nestačili na B-tím ligovej Dunajskej Stredy, na trávniku vo Vrakúni prehrali 0:2.

Po nečakanej strate sú Hornonitrania v trojbodovom závese za vedúcim Veľkým Mederom, ich nedeľný súper sa vďaka cennému víťazstvu vyšvihol už na šiestu priečku. K zápasu sa vyjadrujú tréneri oboch mužstiev, domáci Balázs Borbély a hosťujúci Peter Černák, mimochodom bývalí úspešní profesionálni futbalisti.

Nečakane dobrý výkon
Nedeľňajšie predpoludnie prialo rezerve Dunajskej Stredy, po góloch Poláka a Tótha sa postarala o prekvapenie kola. „Myslím si, že na túto úroveň to bol celkom kvalitný zápas. Vyhrali sme zaslúžene, v celom priebehu sme mali duel pod kontrolou a súpera sme do vážnejších šancí nepustili. Výkon môjho mužstva ma veľmi milo prekvapil, nečakal som ho. Som na mojich chlapcov hrdý,“ pochvaľuje si tréner „béčka“ FC DAC Balázs Borbély, výrazná postava v histórii futbalu pod Tatrami.
Značnú stopu zanechal v slovenskom futbale aj Peter Černák, dnes kormidelník treťoligového nováčika FC Baník Horná Nitra. „Narazili sme na kvalitného, pohyblivého a zdravo agresívneho súpera. Nevedeli sme sa prispôsobiť jeho spôsobu hry, vyhral zaslúžene,“ v krátkosti sa vrátil k stretnutiu pred dvoma stovkami divákov v januári 40-ročný kouč. Černák sa pozastavil aj pri hernom prejave niektorých individualít. „Z môjho pohľadu sme nepodali výkon, ktorý sme schopní predviesť a na aký sme zvyknutí. Zapríčinil to slabší výkon niektorých jednotlivcov, čo si určite rozoberieme. Mali sme fázy, kedy sme dobre kombinovali, no neboli sme nebezpeční. Chýbala nám kvalita. A v neposlednom rade rozhodol aj kvalitný výkon súpera,“ zložil poklonu žlto-modrému kolektívu rodák z Handlovej. Borbély si uvedomuje, že veľkú rolu zohrali aj detaily. „Prvý gól bol veľmi dôležitý. Keď sa stretnú dve kvalitné mužstvá, tak rozhodujú maličkosti. Urobili sme menej chýb ako súper, myslím si, že to bolo rozhodujúce,“ dumá bývalý kapitán Artmedie Petržalka, s ktorou to dotiahol až do skupinovej fázy prestížnej Ligy majstrov.

Výkonnostný progres na prvom mieste
„Baníci“ do elitnej regionálnej súťaže postúpili zo IV. ligy Severozápad, no na ich výsledkoch to nie je badať. Prvé husle hrajú aj v III. lige, od úvodu tvrdia muziku na špici tabuľky. „Myslím si, že môžeme vysloviť spokojnosť s výsledkami, ako aj s predvedenou hrou. Máme však aj rezervy, o ktorých vieme a budeme sa ich snažiť odstraňovať. Ideme od zápasu k zápasu, nevstupovali sme do sezóny s postupovým cieľom,“ hodnotí Černák doterajšie sezónne účinkovanie Prievidžanov.
Pre mladých Dunajskostredčanov bol zápas proti Baníku Horná Nitra už tretím víťazstvom v rade. Nad Borbélyho tímom nevisí ťažoba výsledku, dôležitejšie je futbalové napredovanie jeho zverencov. „Prvoradé je etablovanie chalanov z dorastu v mužskom futbale. Je jasné, že tabuľku sledujem, ale my sa zameriavame hlavne na výkonnostný progres,“ definuje hlavné poslanie jeho práce. Vyjadril sa aj k úrovni súťaže: „Je ešte vyrovnanejšia ako pred rokom. Dobre sa javí Veľký Meder, veľmi silný je Púchov a mňa osobne prekvapila práve Horná Nitra, jej kvalitu som príliš nepoznal. Nepríjemnými súpermi sú aj trnavský C-tím a Veľké Ludince,“ dodal Balázs Borbély.