Okt 282015
 
dekys

Futbalisti Slovana Hlohovec ťahajú sedemzápasovú šnúru bez prehry, vďaka ktorej sa vyšvihli na prvé miesto V. ligy Západ. Je ich ambíciou postúpiť? Ako sa im podarilo dotiahnuť do „Fraštáku“ bývalého českého reprezentanta? Nielen na to sme sa spýtali trénera Jaroslava Dekýša.


Päťdesiatšesťročný kouč si za svojej aktívnej futbalovej kariéry spravil meno v Plastike Nitra, „federálnym“ súperom naháňala strach hlavne jeho nebezpečná ľavačka. Rodák zo Bzenice pri Žiari nad Hronom je doma na nitrianskom sídlisku Klokočina.

Ako ste sa dostali do Hlohovca?
- Cez dlhoročného kamaráta, jeho syna som trénoval v Alekšinciach. V Hlohovci cez leto hľadali trénera a navrhol mňa.
Aké mužstvo ste v Hlohovci našli?
- V minulej sezóne som videl Hlohovčanov vo dvoch zápasoch. Mal som skôr zmiešané pocity. Nehrali futbal, ale prekopávanú bez stredu poľa. Z minulého kádra zostali len štyria hráči základnej jedenástky, zo začiatku na tréningy chodili traja brankári a piati hráči. Niektorí asi nevedeli, čo majú čakať, a tak odišli.
S akými ambíciami ste vstupovali do sezóny?
- Po mojom príchode som vyhlásil, že chcem dosiahnuť lepšie umiestnenie, než na akom bol Hlohovec v minulej sezóne. Naším cieľom je skončiť do druhého miesta.
Ako hodnotíte doterajšie účinkovanie vášho mužstva v V. lige Západ? S priebežne prvým miestom určite panuje spokojnosť.
- Presne tak, teší ma aj prístup chlapcov k tréningovému procesu. Pomalšie sme sa rozbiehali, ale postupom času sa situácia stabilizovala.
Ktorý súper doposiaľ najviac preveril vaše kvality?
- Určite tie mužstvá, ktoré hrajú spolu s nami na špici, teda Spartak Stráže a Zvončín. Predovšetkým vo Zvončíne to nebol ľahký zápas, nemali sme vtedy k dispozícii prvého brankára, no aj druhý zachytal dobre. Na hruškách nás nachytali Križovany nad Dudváhom, s domácou prehrou 1:3 sme nerátali.
Koho favorizujete v boji o miestenku do IV. ligy Severozápad?
- Zvončín ma skúsené a zohraté mužstvo. Svoju kvalitu majú aj Trebatice. Už pár rokov sa netaja tým, že chcú postúpiť. Som zvedavý, či bude Spartak Stráže pokračovať vo svojej fazóne aj na jar. Favorizujem teda tieto tri spomenuté mužstvá, vrátane nás.
V mužstve máte zvučné meno Tomáša Došeka, svojho času veľkú oporu Slavie Praha či majstra Rakúska s Rapidom Viedeň. Čím ste ho prilákali do Hlohovca?
- Predtým hrával v Rakúsku, kde sa zoznámil s jednou slečnou z Hlohovca. Dali sa dokopy, on sa sem presťahoval. Pracuje tu a zároveň hráva futbal za Slovan.
Ktorí hráči sa radia medzi opory tímu?
- Okrem Tomáša Došeka aj brankár Martin Hužovič, i keď strieda lepšie momenty so slabšími. Nemôžem nespomenúť ani kapitána Ivana Chalányho a ďalšieho strelca Emila Ivaniča. Môžeme sa na nich spoľahnúť.
Kto je garantom futbalu v meste?
- Spoločnosť CWS.
Ako ste spokojný s diváckym záujmom?
- V Hlohovci možno nemá futbal až takú tradíciu, potreboval by väčšiu propagáciu. Istý čas tu hrával C-tím Trnavy, ľudia nie sú celkom zvyknutí chodiť v Hlohovci na futbal.
Aký máte názor na úroveň súťaže?
- Ťažko sa mi to hodnotí, závisí to od toho, ako sú mužstvá trénované. Pripadá mi to tak, že sa niektoré kluby skladali v lete až na poslednú chvíľu. Rozhodujúcou stránkou je neraz práve tá kondičná.

Na titulnej snímke je vpravo tréner futbalistov Hlohovca Jaroslav Dekýš.