Nov 122015
 
01

Solčany sa pýšia málo vídanou špecialitou, miestni futbalisti si tu zvyknú zaplesať ešte pred finišom futbalového roka. Chuť pred tancovačkou si “slížari” urobili na trávniku, keď v topoľčianskom derby rozstrieľali Preseľany.


Solčánsky hodový ples napísal v sobotu 7. novembra šestnástu kapitolu, organizáciu mal pod palcom starosta obce Juraj Soboňa a Obecný futbalový klub Solčany. Náladu vylepšilo trom stovkám pozvaných hostí víťazstvo s prestížnom derby, keď si zverenci Mária Ondruša pochutnali na neďalekom susedovi z Preselian hladko 4:0. Favorit nakročil k víťazstvu už v prvom polčase, kedy sa gólovo presadili Filip Urminský s Michalom Fridrichom, tretí klinec pridal Róbert Mihálik a demontáž súpera dokresil v samom závere vlastnec. Solčany si mohli dovoliť aj luxus v podobe výnimočného gólového mlčania kapitána Dáriusa Soboňu, keďže najlepší strelec mužstva si v sobotu nevylepšil svoj doterajší desaťgólový nástrel.
Natrieskaný Dom kultúry v Solčanoch sa bavil pri pesničkách domácej skupiny Disk, ktorá sa na parkete striedala s terchovskou muzikou. “Solčany majú starostu, akého by sme chceli mať my futbalisti na každej dedine. Futbal tu má perfektné zázemie, na krásnom štadióne dostáva priestor práca s mládežou, najväčšia obec v okrese Topoľčany by mohla mať vo svojom erbe pokojne aj futbalovú loptu,” zložil poklonu Solčancom predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši. Tradičný ples, ktorý sa niesol v športovo-národnom duchu, otvoril spolu so šéfom najväčšieho regionálneho zväzu práve starosta obce Juraj Soboňa. “Náš futbalovo-spoločenský ples má obrovskú tradíciu, bavili sa hráči prvého mužstva s manželkami aj priateľkami, tiež fanúšikovia, funkcionári nášho klubu, všetci sme jedna veľká futbalová rodina,” neskrýval spokojnosť s vydarenou hodovou zábavou, povýšenou na ples, starosta Solčian Juraj Soboňa. Jeho futbalisti si v jesennej časti V. ligy Stred počínajú veľmi dobre, po štrnástom kole im patrí výborné tretie miesto. “Táto súťaž nám sedí, topoľčianske mužstvá majú blízko k nitrianskym, divákov lákajú derbyzápasy a hlavne o to predsa ide, aby sme na našich štadiónoch mali čo najviac fanúšikov, pretože pred prázdnym hľadiskom nemôže futbal tešiť nikoho,” dodal Juraj Soboňa, ktorý je v Solčanoch starostom už piate volebné obdobie a na čele klubu stojí dokonca už 21 rokov. Keď hovorí, že futbal je tu ako náboženstvo, veríte mu.

Na titulnej snímke starosta obce Solčany Juraj Soboňa (v strede) s terchovskou muzikou.