Okt 192012
 
DIGITAL CAMERA

V Leviciach prišlo k zmene na poste trénera A-mužstva Slovana, keď doterajšieho lodivoda Jozefa Prochotského nahradil Karol Praženica. Postupujúci tím uplynulej sezóny z druhého miesta Majstrovstiev regiónu Západ viedol po rozviazaní spolupráce s Jozefom Prochotským vo víťaznom stretnutí proti Novým Zámkom (1:0) ako tréner Marek Szegény.
Karol Praženica je bývalý futbalista, ktorého bohatá kariéra bola spojená s Duklou Banská Bystrica. Obliekal aj reprezentačný dres Slovenska, klubovú kariéru vyšperkoval pôsobením v Soproni, Českých Budějoviciach, Düsseldorfe, Košiciach, Kréte, Splite aj Slavii Praha. Nový tréner Slovana Levice má 42 rokov, patrí medzi reprezentantov nastupujúcej generácie trénerov. Práve s jeho menom a príjmacími pohovormi na najvyššie trénerské vzdelanie “licencia UEFA PRO” sa spája zaujímavosť, keď zo 65 kandidátov uspel Karol Praženica ako najlepší – zo 60 možných bodov totiž získal 52! Na priebeh príjmacích pohovorov dohliadali priamo zástupcovia UEFA. Skúšky boli trojstupňové, pozostávali z písomného vedomostného testu, bonifikačných bodov za hráčsku a trénerskú kariéru a ústneho pohovoru pre tridsať najvyššie umiestnených adeptov.
Karol Praženica bol hráčom aktuálne druhého mužstva v tabuľke Keno 10 III. ligy Západ predstavený v pondelok 15. októbra. Pre klubovú stránku Slovana Levice sa vyjadril nasledovne: „Pán prezident Šuľa mi v našich rozhovoroch predostrel svoje vízie o levickom klube. Ako sa tu pracuje od mládeže až po mužov. Na základe toho, že klub sa snaží fungovať na profesionálnej úrovni a sú tu vytvorené výborné podmienky, som sa rozhodol ponuku prijať. Čiže tieto fakty by som označil ako rozhodujúci motív môjho súhlasného stanoviska. Vedenie klubu a sponzor sa snažia posunúť klub na profesionálnu úroveň, takže ciele sú jasne dané. Chceli by sme hrať čo najvyššiu súťaž a tou tretia liga nie je. Čiže pán Šuľa má predstavu jasnú, chce aby jeho mužstvo postúpilo a s týmto cieľom ja prichádzam do Levíc. Samozrejme musíme rešpektovať silu súperov, ale budeme sa snažiť jeho priania splniť a ja dúfam, že sa nám to podarí.“
Ostrá premiéra na lavičke Levíc čaká Karola Praženicu v nedeľu 21. októbra v susedskom derby na trávniku Spartaka Vráble.

Na ilustračnej snímke Karol Praženica počas tréningovej jednotky v tíme Baníka Ružiná, kde pôsobil ako tréner naposledy.