Okt 252012
 
hadek


V Komárne sa v stretnutí Majstrovstiev regiónu Západ domáceho KFC proti Nededu sa lúčil s aktívnou rozhodcovskou činnosťou Ivan Hádek. Skúsený rozhodca ukončil svoju kariéru s píšťalkou zo zdravotných dôvodov. Poďakovať mu za odvedené služby prišiel priamo na hraciu plochu v Komárne predseda Komisie rozhodcov Západoslovenského futbalového zväzu Ján Franek. S Ivanom Hádekom sme sa obzreli za jeho bohatou rozhodcovskou kariérou.
Vybavíte si ešte v spomienkach časy, keď ste začínali s pískaním?

- Mal som šestnásť rokov, ako dorastenci sme hrali proti Ozete Trenčín, keď som zostal po jednom súboji ležať so zlomenou čelusťou, nosom aj lícnou kosťou. S futbalom som musel skončiť, nebolo iného východiska. Otec, ktorý je rozhodcom ešte aj dnes, ma presvedčil, aby som to skúsil s píšťalkou. Práve jemu vďačím za všetko. Prvý zápas som pískal dorastencom, bolo to v Dolných Krškanoch, čo je mestská časť Nitry.
Okúsili ste aj chuť republikových súťaží, futbal vám viac dal alebo zobral?
- Do vtedajšej Mars superligy som sa dostal, keď som mal 24 rokov, prvá nominácia bola na zápas Petržalka – Púchov, hlavným rozhodcom bol vtedy Ľuboš Micheľ. Som hrdý na tých krásnych dvanásť rokov, počas ktorých som mal možnosť pôsobiť a stretávať sa s elitnými rozhodcami v národných súťažiach. Tu boli mojimi vzormi také osobnosti ako Laco Gádoši, Tóno Stredák či Ivan Bartoš. Keď si to zoberiete, tak čo meno, to pojem, naozaj som sa mal od koho učiť. A či mi futbal viac zobral alebo dal? Tak v tom mám celkom jasno – futbal mi dal veľmi veľa, keby som si len vybavil všetky tie kontakty a priateľstvá, určite mu teda mám čo vracať.
Pri rozhodovaní sa určite pritrafí kopa zábavy, vybavíte si nejakú perličku?
- Tak tých bolo naozaj neúrekom, ale asi by o nich nebolo dobré písať, nie každý by to totiž musel pochopiť… Som však pyšný najmä na skutočnosť, že som nikdy nebol inzultovaný. Raz mi jeden hráč roztrhol červenú kartu po tom, ako som ho vylúčil, viac si ale nedovolil. Možno pre moju postavu, neviem :-) Potešilo ma ale, keď sa mi funkcionári jeho klubu ospravedlnili v otvorenom liste, toho hráča vtedy aj vyhodili z klubu.
Píšťalku ste zavesili na klinec, aké máte ďalšie plány?
- Prioritou je pre mňa rodina, manželka Olinka aj chlapci, máme dvoch synov, ktorí už naháňajú loptu. Budem mať teraz určite viacej času, aby som sa im venoval tak, ako si zaslúžia. Od futbalu ale určite neodchádzam, dal som sa na delegátsku dráhu, aj v tejto kariére by som chcel dokázať to čo v rozhodcovskej. A verím, že raz sa vrátim už ako delegát na nominačnú listinu do republikových súťaží. Niečo som odpískal, som presvedčený, že mám čo dať mladým rozhodcom.

Na snímke je Ivan Hádek pred zápasom 12. kola Majstrovstiev regiónu Západ Komárno – Neded s ocenením za rozhodcovskú kariéru, ktoré mu priamo na hracej ploche odovzdali predseda Komisie rozhodcov Západoslovenského futbalového zväzu Ján Franek a manažér domáceho KFC Zoltán Csóka.