Apr 022013
 
pecko

Sú známe mená všetkých ôsmich účastníkov Majstrovstiev Európy futbalistov do 17 rokov, ktorých spoluorganizátorom bude v dňoch od 5. do 17. mája Západoslovenský futbalový zväz.
Pre zaujímavosť najskôr zopakujme mená finálovej osmičky spred roka – Belgicko, Francúzsko, Gruzínsko, Holandsko, Island, Nemecko, Poľsko, Slovinsko. Po poslednom marcovom víkende, kedy sa výsledkovo definitívne uzavrelo všetkých sedem turnajov druhej fázy kvalifikácie (Elite Round), sú známi súperi reprezentačného tímu Slovenska, ktoré povedie tréner Ladislav Pecko (na snímke).

Víťaz 1. skupiny – CHORVÁTSKO
Chorváti využili výhodu domáceho prostredia a postup si vybojovali už po prvých dvoch zápasoch, keď porazili Španielov (3:2) a Francúzov (1:0). Bod im dokázali zobrať iba Belgičania, ale to už o nič nešlo.

Víťaz 2. skupiny – RAKÚSKO
Tu bola situácia po druhom hracom dni najzamotanejšia, keď všetky tímy mali po ňom po tri body za jednu výhru a jednu prehru. Záverečný deň napokon urobil radosť domácim, ktorí porazili Gruzíncov 2:1, pričom im do karát zahral fakt, že Srbsko so Severným Írskom iba remizovalo 1:1. Rakúšania sa tak na finálový turnaj kvalifikovali po prvýkrát od roku 2004

Víťaz 3. skupiny – ŠVÉDSKO
Už iba sekundy delili domácich Maďarov od víťazstva v poslednom zápase so Švédmi, keď Valmir Berisha v prvej minúte nadstaveného času svojim vyrovnávajúcim gólom na 1:1 posunul svoju krajinu po prvýkrát na finálový turnaj. Zaujímavosťou turnaja je skutočnosť, že druhý zápas tretieho hracieho dňa medzi Fínskom a Bieloruskom sa napokon neuskutočnil, nakoľko hracia plocha v Tatabányi bola zaplavená vodou.

Víťaz 4. skupiny – UKRAJINA
jedna z najväčších senzácií sa zrodila v Nemecku, kde domáca reprezentácia mala v prvých piatich víťazných zápasoch neuveriteľné skóre 34:4. Na postup jej stačila v poslednom zápase s Ukrajinou aj remíza, ale proti bol útočník Andrij Boriačuk, ktorý gólom tri minúty pred koncom rozhodol o pravdepodobne najsenzačnejšom výsledku turnajov Elite Round.

Víťaz 5. skupiny – ŠVAJČIARSKO
Reprezentanti krajiny helvétskeho kríž, ktorí u nás preverili “Peckovcov” v novembri minulého roka, využili domáce prostredie a po remíze s Poliakmi (0:0) a výhrach nad Izraelom (2:1) a Českom (1:0) sa opäť vrátia na slovenské trávniky.

Víťaz 6. skupiny – RUSKO
O postupe “zbornej” rozhodlo v konečnom účtovaní až víťazstvo nad domácimi Angličanmi 2:1, keď po skončení turnaja mali Angličania, Rusi aj Portugalci po šesť bodov – pričom navzájom si “kradli” body. V minitabuľke vzájomných zápasov mali všetci po tri body, ale kým Portugalci mali celkové skóre 1:1, Rusi a Angličania 2:2. Portugalcom teda na postup chýbal jediný gól, keď výhra nad Rusmi 1:0 sa napokon ukázala ako nedostačujúca…

Víťaz 7. skupiny – TALIANSKO
Taliani boli istým postupujúcim už po druhom hracom dni po víťazstvách 1:0 nad Nórmi a Holanďanmi. Tí sa stali napokon najväčším sklamaním fázy Elite Round, keď ako víťazi ostatných dvoch ročníkov nedokázali v domácom prostredí ani raz zvíťaziť a skončili na delenom 3.-4. mieste spolu so Severnými Írmi.

O rozdelení do dvoch finálových skupín a teda aj o programe celého turnaja sa rozhodne vo štvrtok 4. apríla v Senci.