Apr 052013
 
Žreb finálového turnaja

Senec bol vo štvrtok 4. apríla dejiskom žrebu Majstrovstiev Európy futbalistov do 17 rokov, ktorých spoluorganizátorom je Západoslovenský futbalový zväz.

Žreb rozhodol, že na štadiónoch FC Nitra a FC ViOn sa budú hrať stretnutia skupiny B, v ktorej sa stretnú reprezentácie Ruska, Ukrajiny, Chorvátska a Talianska. V skupine A, ktorá sa bude hrať na štadiónoch MFK Dubnica a MŠK Žilina, sa predstavia reprezentácie Slovenska, Švédska, Rakúska a Švajčiarska. “Tešíme sa, že na troch štadiónoch v našom regióne uvidíme futbalovú špičku vo vekovej kategórii do 17 rokov. Podrobne monitorujeme situáciu na štadiónoch, všetky prípravy finišujú, ja som presvedčený, že sa ako organizátori predvedieme v tom najlepšom svetle,” uviedol po žrebe predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši. Reprezentačný tréner mladých Slovákov Ladislav Pecko vyjadril v Senci spokojnosť so súpermi, ktorých juho mužstvu nadelil žreb. “Som rád, že to napätie a očakávanie máme už za sebou a že sa môžeme chystať na samotný turnaj. Naši súperi v skupine z Rakúska, Švajčiarska a Švédska majú určite svoju kvalitu. Ukazuje sa, že veľké investície, ktoré prúdia do mládežníckeho futbalu v Rakúsku a vo Švajčiarsku, priniesli svoj úspech. Dôkazom je ich účasť na tomto finálovom turnaji. Súperov na takejto vysokej úrovni, ako je záverečný turnaj majstrovstiev Európy, si už nemôžeme vyberať,” uviedol po žrebovaní v Senci tréner Slovenska do 17 rokov Ladislav Pecko.
Zápasy v eliminácii na blížiacom sa kontinentálnom šampionáte sa budú hrať v dňoch 5., 8. a 11. mája, prvé dva tímy z každej skupiny postúpia medzi elitné kvarteto. Semifinále ME “17″ sa hrá 14. mája a finálový duel sa uskutoční 17. mája na trávniku v Žiline. Slovenská sedemnástka pod vedením trénera Ladislava Pecka mala ako reprezentant usporiadateľskej krajiny istú miestenku a nemusela hrať v kvalifikácii.
“Žreb finálového turnaja majstrovstiev Európy sme prijali s veľkou pokorou, hoci ešte za nás nič nevyhral. Rozdelenie do skupín nám ešte nezaručuje postup ďalej. Ten si musíme v tejto kvalitnej konfrontácii vybojovať,” povedal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Z kontinentálneho šampionátu na Slovensku si prvé tri tímy z každej skupiny (spolu 6) vybojujú účasť na majstrovstvách sveta hráčov do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch (17. októbra – 8. novembra 2013), kde bude štartovať dovedna 24 krajín. “Boli by sme radi, ak by sa naši mladí hráči umiestnili do tretieho miesta v skupine, čo by im zabezpečilo automaticky účasť na MS tejto vekovej kategórie v SAE. Verím, že chlapci sa pevne chytia tejto veľkej šance a tento rok budú hrať aj na ďalšom veľkom medzinárodnom podujatí. To je náš cieľ, splnením ktorého by sme priaznivcov futbalu na Slovensku určite potešili,” dodal šéf SFZ Ján Kováčik.
Žreb záverečného turnaja futbalových majstrovstiev Európy hráčov do 17 rokov (termín: 5. – 17. mája 2013),
ktorý sa uskutočnil vo štvrtok popoludní v Senci:

A-skupina (zápasy sa budú hrať v Žiline a Dubnici nad Váhom)
Slovensko, Rakúsko, Švajčiarsko, Švédsko

B-skupina (duely sa budú hrať v Nitre a Zlatých Moravciach)
Rusko, Ukrajina, Chorvátsko, Taliansko

Na snímke so žrebovania sú ambasadori finálového turnaja Majstrovstiev Európy do 17 rokov šampionátu Viktor Pečovský a Ľubomír Moravčík so zástupcom UEFA Jomom Boycem.