Máj 182013
 
(Russia Team)

Dvanásta edícia futbalových Majstrovstiev Európy hráčov do 17 rokov má svojho víťaza, titul majstra kontinentu oslavujú mladí reprezentanti Ruska.

O víťazovi finálového zápasu medzi Talianskom a Ruskom museli v piatok v Žiline rozhodnúť až strely zo značky pokutového kopu, rozhodnutie padlo v ôsmej sérii. Vyvrocholenie turnaja sledoval v čestnej lóži aj prezident UEFA Michel Platini, ktorý priletel do Žiliny krátko pred zápasom. Na organizácii Majstrovstiev Európy participoval ako spoluorganizátor Západoslovensský futbalový zväz.
Taliansko – Rusko 0:0. Finále sa od začiatku podobalo viac šachovej partii ako futbalu. Taliani boli o čosi aktívnejšie, šťastie skúšali v koncovke Vido, Steffe, Capradossi aj Dimarco, ale zborná ustála všetky snaha súpera, a hoci sa ani po obrátke obraz hry veľmi nezmenil, bezgólový stav napokon vydržal až do konca stretnutia. Na rad tak museli prísť penalty, v ktorých si Rusi zopakovali semifinálovú ruletu. V ôsmej sérii rozhodol o titule majstrov Európy pre Rusko futbalový mladík s hokejovým menom Sergej Makarov. Rusi získali po siedmich rokoch druhý titul v tejto vekovej kategórii, pre Talianov je účasť vo finále vrcholom na tejto úrovni. Zápas viedol pred 3 412 divákmi Sidiropoulos (Grécko).
Povedali po zápase:
Daniele Zoratto, tréner Talianska: “Bol to naozaj dobrý zápas, streli sa dvaja vyspelí súperi. Osud futbalu je celý o akejsi lotérii. Nikdy neviete, či vyhráte alebo prehráte. Prehra v tomto finále ma mrzí najmä kvôli chlapcom, ani nie tak kvôli sebe. Gratulujem Rusku. Zaslúžene vyhrali tento zápas a celý európsky šampionát a ja dúfam, že nám sa takáto príležitosť v budúcnosti ešte niekedy naskytne.
Dmitrij Chomucha, tréner Ruska: “Stál proti nám veľmi silný a veľmi kvalitný súper. Bohužiaľ, penalty sú čisto len lotéria a o náhode. Teraz sme mali my viac šťastia ako talianska reprezentácia. Odohrali sme dobrý zápas.”

Na titulnej snímke víťazný tím Majstrovstiev Európy hráčov do 17 rokov – futbalisti Ruska.